January Ciszewski i jego spółka JR Holding są dobrze znani inwestorom z warszawskiej giełdy, szczególnie tym, którzy interesują się niewielkimi, perspektywicznymi spółkami z NewConnect. Spółkami z portfela JR Holding zainteresowała się jednak Komisja Nadzoru Finansowego, która sprawdzi czy nie doszło do manipulacji giełdowych i wykorzystywania informacji poufnych.
Zobacz: Informacja JR HOLDING ASI S.A. w sprawie komunikatu KNF
Sprostowanie (20.04.2023, godz. 12:30)
Nieprawdą jest, iż January Ciszewski nie cieszy się zbyt dobrą opinią, a dla wielu spółki z jego portfolio są wręcz „nietykalne". Takie spekulacje są krzywdzące i godzą w renomę spółki oraz akcjonariuszy.
Na skróty:
- KNF wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie czterech spółek z portfela JR Holding, jak i samej spółki Januarego Ciszewskiego
- Nadzór sprawdzi czy nie doszło do popełnienia przestępstw w obrocie ich akcjami
- JR Holding zapowiedział pełną współpracę z KNF, a także zapewnił, że nie ma żadnej wiedzy na temat naruszeń w spółkach z jego portfolio
- Więcej istotnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Spółki Januarego Ciszewskiego pod nadzorem
Komisja Nadzoru Finansowego we wtorek poinformowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego, które dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstw w obrocie akcjami kilku spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Chodzi o potencjalne ujawnianie i wykorzystanie informacji poufnej, potocznie nazywane insider tradingiem, oraz manipulacje w obrocie akcjami, które mają dotyczyć czterech spółek z „małego parkietu”, jak i głównego rynku GPW.
Chodzi o takie spółki jak Ekipa Holding (EEE), Impera Capital (IMP), Medicofarma Biotech (MDB) oraz Medcamp (MDP).
Co łączy te cztery firmy?
Poza tym, że wszystkie są spółkami publicznymi również to, że w ich akcjonariacie znajduje się January Ciszewski, w tym również za pośrednictwem swojej spółki JR Holding ASI.
Postępowanie KNF ruszyło 13 marca, a jego zadaniem jest ustalenie czy w spółkach nie doszło do nieprawidłowości m.in. ze strony JR Holding, którego działania są przedmiotem postępowania wyjaśniającego.
Potencjalne zarzuty KNF dotyczą złamania art. 15 rozporządzenia MAR („zabrania się każdej osobie dokonywania - lub usiłowania - manipulacji na rynku), za co grozi kara finansowa do 5 mln złotych albo kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat; art. 12 rozporządzenia MAR w zakresie wchodzenia w porozumienie z inną osobą, mające na celu manipulacje, za co grozi kara do 2 mln złotych lub/i pozbawienie wolności do 4 lat.
Za złamanie zakazu wykorzystania informacji poufnej (insider trading) grozi kara do 5 mln PLN i pozbawienie wolności od 3 mc-y do 5 lat. Bezprawne ujawnienie informacji poufnej (art. 14 rozporządzenia MAR) jest zagrożone karą do 2 mln złotych i pozbawieniem wolności do 4 lat.
JR Holding jeszcze tego samego dnia opublikował oświadczenie, w którym zadeklarował pełną współpracę z Komisją Nadzoru Finansowego, a także zapewnił, że nie ma żadnej wiedzy na temat naruszeń w spółkach z jego portfolio. Artur Rzepka, odpowiadający za relacje inwestorskie w JRH, dodał że spółka nie otrzymała wcześniej żadnej korespondencji z KNF w tej sprawie, ani zawiadomienia z prokuratury. „Odczytuję postępowanie jako próbę przyjrzenia się przez KNF sprawie. Natomiast nie wiem co jest jego przyczyną. Jest ono dla mnie zaskakujące” - napisał Rzepka.
Warto przypomnieć, że notowany na NewConnect JR Holding w maju zeszłego roku złożył do KNF prospekt emisyjny, planując przejście na główny rynek GPW.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co czwarta inwestycja zostawi Cię z niczym - porażająca skala manipulacji na rynku
Wybór spółek nieprzypadkowy?
JR Holding określa siebie jako „alternatywną spółkę inwestycyjną”, która lokuje kapitał w innowacyjne przedsięwzięcia i spółki. Jej prezesem jest jeden z bardziej rozpoznawalnych inwestorów na warszawskim parkiecie - January Ciszewski. Wszystkie cztery spółki wymienione w poniedziałkowym komunikacie Komisji Nadzoru finansowego to podmioty, które JR Holding ma lub miał w swoim portfelu inwestycyjnym.
Bez wątpienia najgłośniejszą z nich jest Ekipa Holding, której współwłaścicielem jest najpopularniejszy polski youtuber - Friz (Karol Wiśniewski). Spółka zadebiutowała na NewConnect w ramach odwrotnego przejęcia Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego w maju 2022 roku. Sam operacja wejścia „tylnymi drzwiami” na publiczny rynek nie odbyła się bez kontrowersji. Wartość spółki została ustalona pod koniec września 2021 roku - Ekipa Holding została wówczas wyceniona na ponad 252 mln złotych, czyli na prawie dziesięciokrotność wartości rynkowej BBI. Dlatego też w ramach odwrotnego przejęcia doszło do ogromnej emisji 36,7 mln akcji po średniej cenie 6,87 PLN za sztukę. W samej wycenie Ekipy uderzające było to, że za ponad 95% kwoty odpowiadała wartość znaku towarowego (ponad 240 mln złotych). Przy modelu wyceny znaku towarowego Ekipy przyjęto, że w 2022 roku zysk operacyjny spółki wyniesie 8,5 mln złotych, zaś w 2023 roku będzie to już 21 mln PLN. W kolejnych latach EBIT miał rosnąć w tempie… 100% rocznie, osiągając 40 mln w 2024 i 80 mln w 2025 roku.
Te niezwykle optymistyczne założenia zostały zarzucone w zeszłym tygodniu - 20 marca Ekipa Holding zmieniła zasady rachunkowości w zakresie amortyzacji wartości spółki, co doprowadziło do obniżenia jej wyceny o 217 mln złotych, do niecałych 21,5 mln PLN, czyli ponaddziesięciokrotnie.
Aktualnie January Ciszewski, za pośrednictwem JR Holding, ma 13,42% udział w akcjonariacie spółki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wycena z kosmosu to już przeszłość! Dlaczego Ekipa w kuriozalny sposób „nadmuchała” wycenę spółki?
Jeśli chodzi zaś o Impera Capital, jest to spółka notowana na GPW od 1997 roku, obecnie pod nazwą Imperia ASI. Jest to fundusz private equity/VC inwestujący w spółki z branży IT oraz e-commerce. Aktualnie January Ciszewski jest największym akcjonariuszem IMP, z ponad 24% udziałem w spółce. W lutym 2021 roku Ciszewski ogłosił wezwanie na sprzedaż akcji Impery po 1,92 PLN, chcąc objąć łącznie ponad 60% akcji spółki. Niedługo potem, w czerwcu tego samego roku, January Ciszewski sprzedał prawie półtora miliona akcji IMP, obniżając swój udział w akcjonariacie z 51,80% do niecałych 33%, co było o tyle zaskakujące, że jeszcze kwartał wcześniej chciał być w posiadaniu ponad 60% akcji Impery (ogłaszając wezwanie na sprzedaż).
Kolejna spółka wymieniona w komunikacie KNF to notowana od 2008 roku na NewConnect Medicofarma Biotech (do 2021 roku jako księgarnia internetowa InBook), zajmująca się wprowadzaniem na rynek „innowacyjnych leków chorób cywilizacyjnych”. January Ciszewski miał jeszcze na początku 2021 roku ponad 10% akcji MDB, obecnie zaś jego udział w akcjonariacie wynosi mniej niż 5%. Pod koniec 2020 roku, tuż przed zmianą nazwy i charakteru działalności doszło do dwóch ogromnych emisji akcji - liczba w obiegu zwiększyła się o ponad 60 mln, z wcześniejszych 6,8 mln.
W przypadku spółki Medcamp (która w 2016 roku zmieniła nazwę z T2 Investment) JR Holding ma niemal 29,5% udziału w akcjonariacie i jest największym akcjonariuszem (od 2020 roku).
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję