Wyższa prognoza i “Kupuj” dla Microsoftu
Zakładając bieżący poziom notowań Microsoft (458 USD), cena docelowa 550 USD przekłada się na potencjał wzrostowy rzędu 20%. Jeszcze niecały miesiąc wcześniej Goldman Sachs wydał poprzednią rekomendację z “target price” 480 USD. Zatem w krótkim czasie prognoza została zrewidowana w górę o około 14%. Zmiana poziomu docelowego to efekt wieści przekazanych przez spółkę.
Wykres: Kurs akcji Microsoft.

Źródło: TradingView.
Microsoft niedawno ogłosił kilka ważnych informacji na swojej corocznej konferencji “Build”, które zrobiły spore wrażenie na bankierach z Wall Street. Koncentrowały się one na opracowywanych narzędziach i nowych usprawnieniach, które pomagają łatwiej i skuteczniej tworzyć aplikacje AI.
Były to między innymi rozszerzenia dostępu dla programistów czy zwiększanie integracji platform. Jedną z najważniejszych informacji było ogłoszone wsparcie Microsoftu dla Model Context Protocol (MCP). Protokół ten działa jak wspólny język dla narzędzi AI, dość podobnie do tego, jak internet opiera się na wspólnych standardach (np. HTTP). Wsparcie dla MCP stawia Microsoft na czele budowy szerszego, zintegrowanego środowiska sztucznej inteligencji, uważa Goldman Sachs.
Wrażenie zrobił również czterokrotny wzrost liczby użytkowników (do 15 milionów) GitHub Copilot. To narzędzie, które pomaga programistom sprawniej pisać kod przy użyciu sztucznej inteligencji. Łącznie korzysta z niego już 15 milionów osób oraz 230 tys. organizacji, w tym 90% firm z listy Fortune 500.
Microsoft wprowadził również nowe funkcje Copilot, takie jak Copilot Tuning i orkiestracja wielu agentów, które pozwalają użytkownikom tworzyć zaawansowanych “pomocników” opartych na AI. Rozwiązanie ma być sprawne, nawet przy niewielkim doświadczeniu programisty w kodowaniu.
Szybko wzrost osiągnęła również Azure AI Foundry. To platforma Microsoftu do tworzenia i zarządzania aplikacjami sztucznej inteligencji w firmach. W ciągu niecałego roku dołączyło do niej ponad 70 tys. klientów, którzy w ostatnim kwartale przetworzyli ponad 100 bilionów tokenów danych.
OpenAI uruchomiło nowe centrum oceny bezpieczeństwa swoich modeli sztucznej inteligencji. Ma ono na celu zwiększenie przejrzystości i śledzenie wydajności modeli, przekazał Microsoft. Centrum będzie udostępniać wskaźniki bezpieczeństwa i wyniki oceny, koncentrując się na takich aspektach, jak szkodliwość treści oraz poprawność i dokładność podanych informacji.
Potencjalnie pozytywną informacją dla spółki jest również to, że Unia Europejska najprawdopodobniej zaakceptuje propozycję Microsoftu związaną z dostosowaniem cen oprogramowania Office. To rozwiązałoby długotrwałą kwestię sporną związaną z europejskimi przepisami antymonopolowymi.
Solidne finanse Microsoft, prognozowany wzrost przychodów i zysków
Według Goldman Sachs, perspektywy finansowe Microsoftu są w dobrym stanie. Między innymi, stale powinny wzrastać przychody, szacuje bank, z 245 miliardów USD w roku podatkowym 2024 do 360 mld USD w 2027 roku. Zatem byłaby to zwyżka o 46,9% w 3 lata, czyli w średniorocznym tempie rzędu 13,7%.
Goldman Sachs oczekuje również, że zysk na akcję Microsoftu wzrośnie do 18,55 USD w 2027 roku wobec 11,80 USD osiągniętego w 2027 roku. Byłby to wzrost o 57%.
Tabela: Prognozowane przez Goldman Sachs wyniki finansowe Microsoft na kolejne lata.

Źródło: Rekomendacja Goldman Sachs dla Microsoft z 19 maja.
Microsoft “wydaje się być dobrze przygotowany do przewodzenia w kolejnej fazie transformacji cyfrowej”, uważają eksperci z Goldman Sachs.
“Uważamy, że Microsoft jest jedną z najbardziej atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych w branży technologicznej, ale też ogółem we wszystkich sektorach” - czytamy w analizie Goldman Sachs o Microsoft.
“Dzięki silnej obecności we wszystkich segmentach chmury, w tym w aplikacjach, platformach i infrastrukturze, Microsoft jest naszym zdaniem dobrze przygotowany do wykorzystania szeregu długoterminowych trendów, takich jak rozwój generatywnej AI, chmura publiczna, SaaS, transformacja cyfrowa, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, analityka biznesowa oraz DevOps (między innymi)” - dodano.
Pomimo optymistycznych prognoz dla Microsoft, Goldman Sachs ostrzega przed potencjalnymi zagrożeniami. Obejmują one wolniejsze wdrażanie usług w chmurze, zmniejszone wydatki na IT i zwiększoną konkurencję w obszarze sztucznej inteligencji.
Zobacz również: “Efekt Trumpa dopiero przed nami. Zaskakująca prognoza dla giełdy”
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję