Według najnowszych sondaży przedwyborczych istnieje prawdopodobieństwo, że po zaplanowanych na niedzielę, 15 października wyborach parlamentarnych w Polsce, nie będzie trwających od 8 lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Wraz z widokami na przejęcie władzy przez opozycję pojawiają się głosy o odblokowaniu funduszy z Europejskiego Krajowego Planu Odbudowy, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości polskiej gospodarki. Różnice w sondażach są nieznaczne, stąd ew. rozstrzygnięcia należą do sfery spekulacji. Zastanówmy się jednak, jaki wpływ wyniki wyborów mogą wywrzeć na kurs USD/PLN oraz WIG20?
Rosnący wpływ inwestorów zagranicznych na kursach USD/PLN i WIG20
W tym tygodniu trend na polskim parkiecie jest mocno zbieżny ze wzrostami na amerykańskich indeksach oraz spadkiem kursu USD/PLN. Najnowsze dane z GPW wskazują na wzrost udziału inwestorów zagranicznych w obrocie polskiej giełdy w pierwszym półroczu. 65-procentowy udział jest jednym z najwyższy od czterech lat, co zdaje się nam mówić, że Polska staje się coraz chętniej wybieranym rynkiem przez zagranicznych inwestorów.
Źródło: Tradingview
Źródło: GPW
Jak wybory wpływają na indeks WIG20 i kurs USD/PLN?
Nadchodzące wybory wydają się też odciskać swoje piętno na giełdzie. Szczególnie narażone na to ryzyko wydają się spółki należące do Skarbu Państwa, które stanowią znaczący udział w indeksie WIG20. W przypadku zmiany rządu prawdopodobne wydają się roszady w zarządach oraz zwroty w strategiach działania, co wiązałoby się z chwilową niepewnością.
Z najnowszych sondaży trudno wyłonić zdecydowanego zwycięzcę, stąd inwestorom trudno przewidzieć, jakie kierunki przyjmie polityka rządu w najbliższych latach. Tutaj warto wspomnieć o badaniu „Wpływ wyborów politycznych na ceny akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie” autorstwa Marka Szymańskiego i Grzegorza Wojtalika, które wykazało, że historyczna zależność istnieje jedynie między wyborami prezydenckimi a krótkoterminowymi wynikami indeksu WIG20. Uwypukla się ona negatywnie na akcjach w okresie pięciu dni po głosowaniu. W przypadku wyborów parlamentarnych, które mamy obecnie, zauważalne było umocnienie złotego w stosunku do dolara (spadek kursu USD/PLN) w ciągu dziesięciu dni po wyborach. Oznaczałoby to, że możemy z dużym prawdopodobieństwem spodziewać się spadku kursu USD/PLN.
Źródło: Conotoxia MT5, USDPLN, Daily
Wygrana PiS mogłaby wynieść kurs USD/PLN powyżej 5 złotych?
Obecnie rozważamy trzy główne scenariusze. Pierwszy z nich zakłada wygraną PiS poprzez zdobycie większości miejsc w parlamencie, co umożliwiłoby kontynuację obecnie prowadzonej polityki. W takim przypadku najprawdopodobniej kontynuowane będzie obecne wysokie tempo wzrostu gospodarczego, wspierane głównie przez osłabienie polskiej waluty, luzowanie polityki fiskalnej (czego konsekwencją jest wzrost zadłużenia) oraz umocnienie relacji politycznych ze Stanami Zjednoczonymi. Dlatego też istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że kurs USD/PLN przekroczy poziom 5,00 w trakcie rządów PiS. W dłuższej perspektywie bardziej ścisłe relacje ze Stanami Zjednoczonymi mogą korzystnie wpłynąć na napływ kapitału do indeksu WIG20.
Źródło: Sondaż Ipsos dla OKO.press i TOK FM
Czy wygrana Koalicji Obywatelskiej sprowadzi środki z KPO?
W przypadku, gdyby opozycji, której największą partią jest Koalicja Obywatelska (KO) pod przywództwem Donalda Tuska, udało się sformować rząd, prawdopodobnie zaobserwujemy wzrost oczekiwań rynkowych dotyczących odblokowania środków z unijnego Krajowego Planu Odbudowy. To mogłoby stanowić czynnik sprzyjający umocnieniu polskiej waluty. Niektóre głosy w opozycji wskazują również na możliwość przyspieszenia procesu przystąpienia Polski do strefy euro, choć przy obecnych warunkach gospodarczych pozostaje to wciąż odległą perspektywą. Jednakże warto zauważyć, że polityka zagraniczna może ewentualnie skierować się bardziej w kierunku Niemiec, wzmacniając m.in. więzi handlowe, szczególnie że obecnie Niemcy są głównym partnerem handlowym Polski, stanowiącym aż 28 proc. całego krajowego eksportu.
Źródło: Tradingeconomics
Co będzie z kursem USD/PLN i WIG20, gdy nie zostanie osiągnięta samodzielność rządu?
Najgorszym scenariuszem dla długoterminowych prognoz wzrostu byłaby niestabilność władzy. Wprawdzie nie należy przeceniać wpływu polityki rządowej na tempo rozwoju, które prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie przez najbliższe lata, niemniej jednak, w przypadku niestabilności w rządzie trudno przewidzieć potencjalne zmiany, ponieważ istnieje wiele możliwych scenariuszy i rozwiązań, dotyczących zwłaszcza polityki zagranicznej. Wyniki wyborów w dłuższym terminie mogą nie mieć kluczowego znaczenia dla giełdowych inwestorów. Oczywiście mogą wystąpić pojedyncze różnice w wykorzystywaniu spółek Skarbu Państwa do np. obniżania cen produktów w porównaniu do konkurencji, ale pojedyncze przypadki nie wpłyną znacząco na zdające się rosnąć z roku na rok zainteresowanie zagranicznych inwestorów polskim rynkiem.
Źródło: Tradingview
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję