Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak francuskie wybory wpłynęły na polską giełdę?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po brytyjskich wyborach parlamentarnych przyszedł czas na wybory we Francji. W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, we Francji obyło się bez niespodzianek. Sprawdźmy jak zareagował na te informacje polski rynek akcji.

 

Wybory we Francji

Po zwycięstwie Emmanuela Macrona w wyborach prezydenckich, nowy prezydent Francji nie mógł szybko spocząć na laurach. Zapewne nerwowo czekał na informacje dotyczące tego, czy będzie mógł swobodnie sprawować władzę i wprowadzać zapowiadane reformy. Wyniki pierwszej tury mogą być dla świeżo upieczonego prezydenta zadowalające. Czy są jednak zadowalające dla polskiego rynku akcji?

 

Sytuacja na GPW

Reklama

Giełda w Warszawie jest na otwarciu na lekkim minusie. Tracą zarówno główne indeksy, jak i większość indeksów branżowych.

 

Główny indeks WIG traci około 0,30% przed godziną 10:00.

 

Indeks WIG 12-06-2017Indeks WIG 12-06-2017

Reklama

 

Najlepiej radzą sobie małe spółki. Indeks sWIG80 zyskiwał na otwarciu, choć przed 10:00 również znajduje się pod kreską.

 

Indeks sWIG80 12-06-2017Indeks sWIG80 12-06-2017

 

Reklama

Pod kreską znajduje się również rynek NewConnect. NCIndex notuje przed 10:00 stratę porównywalną do głównego parkietu.

 

NCIndex 12-06-2017NCIndex 12-06-2017

 

Sytuacja na rynku może początkowo dziwić, gdyż zwycięstwo ruchu założonego przez nowego prezydenta Francji oznacza przewidywalność i stabilność rządów. Takie informacje rynek przyjmuje zazwyczaj dość dobrze. W przypadku Polski, zwycięstwo Republiki Naprzód (En Marche!) oznacza jednak dużą niepewność co do stosunków gospodarczych pomiędzy Polską a Francją. Emmanuel Macron nie wypowiadał się w czasie kampanii zbyt przychylnie o obecnej polskiej władzy. Inwestorzy mają więc prawo do niepokoju. Należy także pamiętać, że wybory we Francji są tylko jednym z czynników kształtujących rynek. Dziś rano spadki można było zaobserwować również na innych europejskich rynkach, więc sytuacja na polskim rynku nie powinna być wielkim zaskoczeniem.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Marszycki

Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.


Reklama
Reklama