W ujęciu sektorowym obserwowaliśmy solidne wzrosty spółek związanych z rynkiem nieruchomości – zarówno deweloperów (WIG-Nieruchomości +5,8%), jak i budowniczych (WIG-Budownictwo +5,6%). Motorem wzrostów na krajowym rynku były także banki, których subindeks sektorowy wzrósł o 2,3%.
Na początku minionego tygodnia w centrum uwagi inwestorów wciąż było LPP, które odrabiało straty po zawirowaniach związanych z raportem Hindenburg Research. Wpływ na rynki finansowe miały także banki centralne – w poniedziałek Bank Japonii po raz pierwszy od 17 lat podniósł stopy procentowe do dodatnich poziomów (0,1%), w środę amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy bez zmian (tj. w przedziale 5,25-5,50%), a w czwartek Szwajcarski Bank Narodowy niespodziewanie obniżył stopy o 25 pb. (do poziomu 1,5%).Optymizmnarynkiwlałyprzedewszystkimsłowaprezesa Fed Jerome’a Powella, który zasugerował 3 obniżki stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku. Według danych narzędzia CME FedWatch pierwsza z nich (o 25 pb.) wyceniana jest już na czerwiec z prawdopodobieństwem 63,5%.
W tym tygodniu krajowi inwestorzy skupią się przede wszystkim na spływających raportach spółek notowanych na GPW. Poznamy kwartalne wyniki m.in. Kruka, KGHM, LPP, PKP Cargo czy CD Projektu. W kalendarium publikacji makroekonomicznych zwracamy uwagę na wstępny szacunek inflacji konsumenckiej za marzec w naszym kraju – rynkowy konsensus zakłada dalszy spadek dynamiki CPI do 2,3% z 2,8% miesiąc wcześniej.
Dla inwestorów na rynkach zagranicznych tydzień powinien minąć bez większych emocji, ze względu na brak istotnych wydarzeń czyzaplanowanych publikacji makroekonomicznych. Najważniejszym odczytem wydaje się być piątkowy raport dot. dochodów i wydatków Amerykanów w lutym, który przyniesie także informację o poziomie deflatora PCE (preferowanej przez Fed miary inflacji). Niższy od oczekiwań odczyt wzmocniłby narrację rynku o obniżkach stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Oprócz tego opublikowany zostanie także marcowy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Zainteresowaniem będą cieszyć się publiczne wystąpienia członków najważniejszych banków centralnych, w tym zaplanowana na piątek konferencja prezesa Fed Jerome’a Powella.
Warto pamiętać, że bieżący tydzień na rynkach jest nieco krótszy – ze względu na Wielki Piątek wiele światowych giełd (w tym także polska GPW) pozostanie zamkniętych.
Zobacz także: Spółki z WIG20 pod presją – zagranica gra na spadek kursów akcji
Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)! Obserwuj FXMAG>>
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję