Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Inwestorzy uciekają z rynku akcji w USA. Nadchodzi „detonacja” ich zaufania

Zagraniczni inwestorzy wycofują się z amerykańskiego rynku finansowego, wynika z danych. Odpływ kapitału nastąpił mimo niewielkich przełomów w deeskalacji wojny handlowej. Okazuje się, że inwestycje w USA mogą napotkać jeszcze jeden, poważny problem.

Inwestorzy uciekają z rynku akcji w USA. Nadchodzi „detonacja” ich zaufania
TIMOTHY A. CLARY/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Rynek akcji w USA nie stygnie. Niepewność znów jest na stole” 
    1. Nie tylko rynek akcji. Trump uderza w zagraniczne inwestycje

      Inwestorzy zagraniczni wycofali w maju 37 mld USD netto z amerykańskiego rynku akcji, przekazali analitycy Goldman Sachs. To najwyższy miesięczny odpływ kapitału od co najmniej roku, wynika z danych. 

       

      Rynek akcji w USA nie stygnie. Niepewność znów jest na stole” 

      Bank Goldman Sachs poinformował, że maj był drugim z rzędu miesiącem, w którym odnotowano odpływ netto kapitału zagranicznego z amerykańskiego rynku akcji po tym, jak w kwietniu inwestorzy wycofali z niego 7 mld USD.

      Dla porównania, w listopadzie i grudniu 2024 roku inwestorzy zagraniczni nabyli amerykańskie akcje o łącznej wartości netto 201 mld USD

       

      inwestorzy uciekaja z rynku akcji w usa nadchodzi detonacja ich zaufania grafika numer 1inwestorzy uciekaja z rynku akcji w usa nadchodzi detonacja ich zaufania grafika numer 1

      Źródło: Goldman Sachs, Kobeissi Letter. 

      Reklama

       

       

      Z danych wynika, że inwestorzy nadal zdają sobie sprawę z utrzymującej się niepewności w związku z zawirowaniami w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Mowa również o negocjacjach, które prowadzą teraz przedstawiciele amerykańskiego rządu. Te mogą wpłynąć na deeskalację wojny handlowej, która w ostatnich miesiącach wstrząsnęła rynkami na całym świecie. 

      „To, co pozwoliło na prawie pełne ożywienie na giełdzie, zależy teraz od negocjacji, które są obecnie w toku”, powiedział Angelo Kourkafas, analityk Edward Jones.

      „Rynki, konsumenci i przedsiębiorstwa mają interes w tym, abyśmy uzyskali jasność wcześniej niż później. Potencjalnie będzie to więc krytycznie ważne lato, które zweryfikuje dynamikę rynku”, dodał. 

      Keith Lerner, analityk Truist Advisory Services twierdzi z kolei, że choć wojna handlowa nadal odgrywa dużą rolę w niepewnościach na światowych rynkach, nie jest już postrzegana jako jedyne ryzyko.

      Reklama

      „Przeszliśmy przez okres, w którym jedyną rzeczą, która miała znaczenie dla rynków, były cła. Teraz jesteśmy w momencie, w którym taryfy nadal mają znaczenie, ale nie są jedyną rzeczą, która się liczy”, powiedział Lerner. 

      Przypomnijmy, że pod koniec maja Moody’s, jedna z największych agencji ratingowych odebrała w piątek Stanom Zjednoczonym najwyższy ranking kredytowy AAA. Decyzja została wówczas podjęta przez rosnący deficyt budżetowy i powiększający się dług publiczny USA. 

       

      Więcej o tym przeczytasz w artykule: Krach w USA? Analitycy nie pozostawiają wątpliwości

       

      Nie tylko rynek akcji. Trump uderza w zagraniczne inwestycje

      W ostatnich tygodniach szerokim echem w Stanach Zjednoczonych odbiła się „Wielka, piękna ustawa” Donalda Trumpa. Dokument przewiduje cięcia budżetowe w kluczowych programach pomocowych oraz sektorach państwa, które spotkały się nawet ze sprzeciwem części Republikanów.  

      Reklama

      Więcej o tym przeczytasz w artykule: Sprzeciw wobec nowej ustawy podatkowej. „Muszą otworzyć oczy”

      Okazuje się, że jeden z zapisów ustawy może negatywnie wpłynąć na zagranicznych inwestorów, którzy mogą stać się mniej chętni do lokowania swojego kapitału właśnie w Stanach Zjednoczonych. 

      Mowa o przepisie zwanym sekcją 899, który przewiduje podwyższenie stawek podatkowych dla inwestorów z krajów uznawanych przez rząd Donalda Trumpa za stosujący nieuczciwą politykę podatkową. 

      CNBC twierdzi, że zapowiadany podatek może mieć duże konsekwencje dla branży zarządzania aktywami, w tym również dla funduszy hedgingowych oraz private equity

      „Środek ten grozi detonacją zaufania inwestorów i może spowodować szkodliwe wycofanie kapitału zagranicznego w momencie, gdy USA najbardziej go potrzebują”, powiedział Nigel Green, dyrektor generalny deVere Group.

      „Karze to tych samych ludzi, których kapitał utrzymuje rozwój amerykańskich przedsiębiorstw, których inwestycje finansują zadłużenie USA i których firmy zatrudniają miliony amerykańskich pracowników. Jeśli Waszyngton chce odstraszyć zagraniczne inwestycje w Ameryce, to właśnie w ten sposób”, dodał. 

      Reklama

      George Saravelos, szef jednego z działów badań Deutsche Banku powiedział z kolei, że ustawa „stwarza amerykańskiej administracji możliwość przekształcenia wojny handlowej w wojnę kapitałową”.

      „Sekcja 899 podważa otwarty charakter amerykańskich rynków kapitałowych, wyraźnie wykorzystując opodatkowanie zagranicznych udziałów w amerykańskich aktywach jako dźwignię do realizacji amerykańskich celów gospodarczych”, dodał. 

       

      Zobacz również: Wróg „jest wewnątrz”. Szef wielkiego banku ostrzega, co zagraża USA


      Oliwia Róża Serwa

      Oliwia Róża Serwa

      Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Wielokrotnie nagradzana stypendiami za wyniki w nauce i wyróżnieniami za działania społeczne.

      Redaktor FXMAG od 2024 roku. Specjalistka w sprawach polityki i historii USA. 


      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze
      Mirek

      13 dni temu

      Odpowiedz
      vote_img0
      vote_img0

      https://www.youtube.com/@SpaceAcademyPL1007/videos

      Reklama
      Reklama

      Najnowsze

      Polecane