Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwestorzy skupiają się na fundamentach

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Tydzień na giełdach rozpoczyna się spokojnie ze względu na brak odczytów makroekonomicznych z głównych gospodarek, chociaż w tle pozostają ciągle kwestie polityczne takie jak impas polityczny w Hiszpanii związany z dążeniami niepodległościowymi Katalonii. Dzisiaj jednak hiszpańska giełda rosła w pewnym momencie nawet więcej niż 1%, gdyż rynki zakładają, że kataloński prezydent Carles Puigdemont nie ogłosi jednak niepodległości i zdecyduje się na ugodowe rozwiązanie konfliktu. Oprócz kwestii politycznych w Europie nad giełdami wisi ciągle ryzyko eskalacji konfliktu pomiędzy USA a Koreą Północną. Ta bowiem w zeszły piątek zagrodziła testem rakiety dalekiego zasięgu, która mogłaby dosięgnąć zachodniego wybrzeża Stanów.

Dopóki jednak ryzyka geopolityczne nie realizują się to warto skupić się na fundamentalnych bodźcach trwającej hossy. Tutaj ciekawą kwestią pozostają wyniki amerykańskich spółek za III kwartał, których raporty zaczną publikowane być od tego tygodnia. Inwestorzy oczekują, że w tym okresie zyski spółek z S&P500 wzrosły o 2,8% r/r, podczas gdy przychody miały poprawić się 4,9% r/r. W oczy mogą się rzucać znaczące rewizje prognoz w ostatnich miesiącach. Na koniec czerwca oczekiwano bowiem wzrostu zysków na poziomie 7,5% r/r. Główną przyczyną zmiany estymacji wyników były gwałtowne zjawiska pogodowe tzn. huragany w USA oraz trzęsienie ziemi w Meksyku. Te zdarzenia w szczególności zaciążyły projekcjom zysków ubezpieczycieli. Giełdy w USA rozpoczynają dzisiaj sesję dość płasko pozostając w odległości 0,1% od miejsca otwarcia.

W Europie oprócz wspomnianego IBEXu sesję na ten moment do pozytywnych mogą zaliczyć: włoski FTSE MIB (+0,2%), niemiecki DAX30 (+0,1%), a także polski WIG20 (+0,6%). Naszemu indeksowi pomagają zwłaszcza odbijające ceny akcji spółek energetycznych. W dobrej dyspozycji dzisiaj są także banki, na czele z Aliorem (+2,5%), natomiast po silnych wzrostach z ostatniego tygodnia lekkie odreagowanie widać na spółkach paliwowych. Orlen traci dzisiejszej sesji najwięcej, chociaż przecena nie przekracza 0,7%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Schittek

Daniel Schittek

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na kierunku Finanse i Rachunkowość. Od 2011 roku aktywny inwestor i pasjonat rynków finansowych, szczególnie rynku walutowego. Obecnie analityk w XTB.


Reklama
Reklama