Środa na GPW przyniosła nowe lokalne maksima na głównych indeksach, w tym na WIG20, który zyskał ponad 0,80% przekraczając poziom 2250 pkt. Wśród blue chips prymusem okazał się CD Projekt, który odrabiał straty z dnia poprzedniego. Ponad 0,50% wzrostem dzień zakończył również indeks mniejszych spółek – indeks sWIG80 tym samym znajduje się zaledwie 4,2% od pokonania szczytów z 2007 roku.
Warto zwrócić również uwagę na rynek surowców, gdzie ropa naftowa zanotowała najwyższy poziom od 2019 roku i zbliżyła się do poziomu 72 USD za baryłkę. Do powyższego przyłożyły się ostatnie dane o zapasach surowca w USA, które negatywnie zaskoczyły. Wg publikacji w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej obniżył się o 5,1 mln baryłek kiedy prognozowano spadek tylko o 2,0 mln.
OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI
W dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym wydarzeniem dnia będą majowe dane z amerykańskiego rynku pracy, a w szczególności pozycja dotycząca zatrudniania w sektorze pozarolniczym. W przypadku pozytywnego zaskoczenia rynek będzie łączył powyższe wraz z wyższymi odczytami inflacji, c o zapewne rozbudziłoby obawy o szybsze zacieśnianie polityki monetarnej przez amerykański Fed, niż zakładano jeszcze kilka tygodni wcześniej. Pod wcZorajszą nieobecność inwestujących na GPW na rynkach bazowych dominowała strona podażowa, c o wyraźnie było widać za oceanem, gdzie S&P500 stracił 0,36% natomiast technologiczny Nasdaq100 ponad 1,0%.
Tym samym czwartkowa sesja w przypadku S&P500 przyniosła wyjście dołem z kilkudniowej konsolidacji bez osiągnięcia nowego historycznego maksimum, co może rodzić obawy o siłę strony popytowej w kolejnych dniach. Powyższe miało miejsc e mimo dość relatywnie dobrego zestawu danych – majowe indeksy ISM oraz PMI dla usług okazały się nieco wyższe od oczekiwań, a przygotowany przez ADP bilans nowo zatrudnionych w sektorze pozarolniczym w USA (zapowiedź dzisiejszych danych) przyniósł wzrost powyżej wskazań ekonomistów (+978 tys. vs 650 tys. osób).
Dziś nie zostaną opublikowane dane makro dla krajowej gospodarki, zatem nastroje na GPW będą zdominowane przez zachowanie rynków bazowych. Podczas środowej sesji sytuacja techniczna w przypadku WIG20 uległa nieco poprawie z uwagi na pojawienie się wzrostowej sesji po dwóch słabszych dniach, o tyle wzrosty z ostatnich tygodni doprowadziły do wysokich poziomów oscylatory jak np. RSI, c o w krótkim terminie sugeruje co najmniej schłodzenie nastrojów.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję