Giełda amerykańska w 2024 roku pobiła szereg rekordów. Ta wzrostowa fala napędzana była właśnie przez spółki z sektora technologicznego.
Najnowsza analiza „UBS House View Briefcases” od banku UBS wskazuje, że 2025 rok może okazać się kolejnym okresem pokaźnych zysków w branży wysokich technologii. Jest jednak pewne zastrzeżenie, które wynika z kluczowego i całkiem możliwego do zrealizowania ryzyka.
Zobacz również: Amerykańska giełda w 2024 roku pobiła 57 rekordów
Giełdowa hossa napędzana przez AI. Czy ten trend będzie trwać?
Sektor technologiczny, a dokładnie sukcesy, jakie towarzyszą spółkom z tej branży, jest napędzany głównie dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji.
Amerykańskie firmy, zwłaszcza te wchodzące w skład Wspaniałej Siódemki (Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta Platforms, Tesla) odegrały kluczową rolę w rozpędzeniu tego rajdu. W końcu to one były odpowiedzialne za ponad połowę zysków indeksu S&P 500 w 2024 roku.
Wykres. Zmiana cen akcji spółek wchodzących w skład Wspaniałej Siódemki i indeksu S&P 500 w 2024 roku

Źródło: Statista.
Hossa na giełdzie związana ze spółkami z sektora technologicznego ma, zdaniem analityków UBS, „jeszcze sporo przed sobą”. Nic dziwnego, dynamiczny wzrost spółek technologicznych może być zagrożony m.in. przez zmieniające się warunki rynkowe oraz rosnącą konkurencję.
„W tym miesiącu [styczniu – przyp. red] podnieśliśmy nasze szacunki dotyczące łącznego wzrostu nakładów inwestycyjnych Wielkiej Czwórki do 224 mld USD w 2024 roku (+51% rdr) i 280 mld USD w 2025 roku (+25% rdr)”, czytamy w analizie UBS.
„Widzimy również, że różnica między wydatkami na sztuczną inteligencję a monetyzacją zmniejszy się w 2025 roku, a więcej firm będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję do zwiększania przychodów i obniżania kosztów”, dodali analitycy.
Bank prognozuje solidny wzrost zysków w sektorze technologicznym na poziomie około 25% w 2025 roku.
Optymizm analityków skupia się przede wszystkim wokół tematu półprzewodników w zastosowaniach AI i wiodących platform chmurowych, jednych z najbardziej rozwojowych komponentów branży technologicznej obecnie.
Zobacz również: Chiński model AI przeraził tych, którzy wydali miliardy. Czy DeepSeek naprawdę jest tak dobry?
Giełda amerykańska popędzi w górę? Jest jedno „ale”
Giełda amerykańska może nadal osiągać kolejne rekordy. Indeks S&P 500, jak wynika z analizy UBS, ma potencjał do dalszych wzrostów w 2025 roku. Co więcej, prognoza banku zakłada, że indeks osiągnie poziom 6600 punktów.
Tylko w ubiegłym tygodniu indeks wzrósł o 1,7%, po tym jak pierwsze działania nowego rządu Donalda Trumpa okazały się mniej drastyczne, niż tego oczekiwano. Chodzi przede wszystkim o powstrzymanie się do tej pory przez USA od nałożenia szeroko zapowiadanych ceł na inne państwa, a także Europę.
Indeks ustanowił swój pierwszy rekord zamknięcia w 2025 roku w czwartek 23 stycznia, wynosząc 6118 punktów. Obecnie wynosi nieco mniej, bo 6067 punktów.
Wykres. Kurs indeksu S&P 500 od początku 2025 roku

Wykres. TradingView.
Bank UBS przekazał również, że potencjalne zawirowania na rynku akcji mogą zostać spotęgowane przez kolejne groźby Donalda Trumpa w związku z wdrażaniem nowej polityki celnej.
„Uważamy jednak, że solidna gospodarka USA, wzrost zysków przedsiębiorstw i dalsze postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji powinny wspierać wzrost [w tym sektorze – przyp. red]", czytamy.
„Niepewność co do polityki handlowej i monetarnej USA, inflacji i tempa luzowania polityki przez Fed może nadal wywoływać zmienność. Uważamy jednak, że amerykańska gospodarka jest na dobrej drodze do realizacji scenariusza solidnego wzrostu i stopniowych obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną”, przekazali analitycy UBS.
„Sztuczna inteligencja prawdopodobnie pozostanie kluczowym czynnikiem napędzającym rynek akcji przez następne kilka lat”, dodali.
Bank UBS twierdzi, że potencjał do rozwoju rynku sztucznej inteligencji jest znaczny. „Szacujemy że wartość rynku AI może wynieść 1,16 bln USD do 2027 roku”, czytamy w analizie banku.
Zobacz również: Nvidia szkoli humanoidalne roboty. Potrafią już coraz więcej
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję