Hossa na rynku kapitałowym rozkręca się na dobre, a wyniki indeksów za zeszły tydzień świadczą o tym dobitnie. Przede wszystkim hossa ta ma swoje technologiczne oblicze – gra pod rozwój AI stała się faktem, na czym korzysta NASDAQ. W zeszłym tygodniu wzrósł on o 3,8%, co daje wynik od początku roku na poziomie już 38%. Zostawia to w tyle resztę indeksów. S&P500, po zeszłotygodniowym wzroście o 3%, w tym roku poszedł do góry dopiero o 14%, co jednak i tak przecież jest niezłym wynikiem. W Europie w zeszłym tygodniu wzrosty indeksów nie przekraczały 3%.
Do zakupów akcji zachęciły informacje o stymulusach dla rynku nieruchomości w Chinach oraz kolejny lekko mocniejszy niż spodziewany spadek inflacji CPI w USA. Posiedzenie FOMC z kolei, mimo tego, że nastąpiła pauza w cyklu podwyżek, nie można traktować gołębio z racji wysokich prognoz wzrostu gospodarczego i prognoz stóp procentowych przez członków FOMC, z których wynikają jeszcze 2 podwyżki stóp. Posiedzenie EBC z kolei miało klarownie jastrzębi wydźwięk. Podwyższono stopy o 25 pb., zaakcentowano ryzyka dla inflacji i podkreślono, że nie ma tematu pauzy w podwyżkach stóp. Mio to jednak giełdy z wyraźną przewagą optymistów zignorowały negatywne wskazania.
W Warszawie prym wiodły duże spółki. WIG20 wzrósł o 2,8% i to pomimo niekorzystnego dla banków orzeczenia TSUE (brak wynagrodzenia z kapitału, możliwość zawieszania płatności rat na czas postępowania sądowego) oraz ABB na 5% akcji Allegro. Samo Allegro faktycznie spadło o 6%, ale już sektor bankowy wyszedł na plus. Orzeczenie TSUE było oczekiwane, a banki przygotowują się do frankowych problemów już od dawna. Natomiast dobrze wyglądał przemysł – KGH i Kęty zwyżkowały po ok. 6%. Jednak największą gwiazdą był CD Projekt, gdzie w oczekiwaniu na wydanie dodatku do Cyberpunka 2077 i dobrym odbiorze testów gry, nastąpił częściowy short squeeze krótkich pozycji. W efekcie akcje producenta gier zyskały aż 31,4%. Za to szeroki rynek wykazał się słabością – mWIG40 minimalnie spadł, a sWIG80 spadł aż o 1%. Wynik indeksu WIG to wzrost tygodniowy o 2%.
W bieżącym tygodniu rozgrywane powinny być jeszcze efekty ostatnich posiedzeń Fed i EBC, a dodatkowo czegoś nowego o polityce pieniężnej będzie można dowiedzieć się z wystąpień prezesa Fed przed Kongresem, gdzie przedstawiać będzie półroczny raport z polityki pieniężnej. Dodatkowo ważnymi danymi, ale dopiero publikowanymi w piątek, będą wstępne wartości indeksów PMI dla przemysłu i usług z Niemiec, Francji, strefy euro i z USA. Dla polskiego rynku istotne mogą okazać się majowe dane o dynamice produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej.
Zobacz także: UWAGA! Dywidendy na GPW – zobacz co się zadziało w mijającym tygodniu. Górniczy gigant zatrzyma zysk dla siebie
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję