- Jakie są obecnie nastroje na rynku? Czym żyje giełda?
- Jak będą zachowywać się światowe rynki akcji?
- Co mówią inwestorzy? Czego najbardziej się obawiają?
Nastroje na rynku akcji pogarszają się, obawy inwestorów rosną
Zaufanie inwestorów do globalnych rynków spada, tak wynika z ankiety opublikowanej przez Saxo Bank.
Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 23 września 2024 do 4 października 2024 i obejmowało 712 uczestników. Ankieta została zrealizowana na rynkach angielskim, francuskim, holenderskim oraz duńskim.
Ankieta dotycząca czwartego kwartału 2024 roku wykazała spadek optymizmu w stosunku do globalnych rynków akcji w porównaniu do trzeciego kwartału. Odsetek respondentów oczekujących wzrostów wynosi bowiem teraz 40,6%, podczas gdy w poprzednich kwartałach było to 42,1% w Q3 i 50,5% w Q2.
Warto także zauważyć, że rośnie liczba respondentów przyjmujących skrajne stanowiska (czyli tych prognozujących albo znaczny wzrost, albo znaczny spadek).
W porównaniu do poprzedniego kwartału, kiedy tylko 1,5% respondentów prognozowało duży wzrost, obecnie odsetek ten wzrósł do 5,6%. Natomiast 2,4% spodziewało się dużego spadku w Q3, a teraz przewiduje to ponad trzykrotnie więcej, bo aż 8,4%.
Wykres. Jak myślisz, jak będą zachowywać się światowe rynki akcji w ciągu najbliższych trzech miesięcy?
Źródło: Saxo Bank
Obserwujemy większą rozbieżność w przekonaniach klientów na temat rynków, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę wzrost ryzyka geopolitycznego oraz zbliżające się wybory w USA w listopadzie – powiedział Peter Garnry, główny strateg inwestycyjny Saxo.
Z badań wynika, że młodsze pokolenia inwestorów są bardziej optymistyczne niż starsze. W grupie wiekowej 18–35 lat ponad połowa ankietowanych spodziewa się wzrostu lub znaczącego wzrostu w nadchodzącym kwartale.
Wykres. Jak myślisz, jak będą zachowywać się globalne rynki akcji w ciągu najbliższych trzech miesięcy - według grup wiekowych
Źródło: Saxo Bank
Zobacz również: „Nie ma nic, co przemawia za inwestowaniem w Niemczech”. Ponure słowa dyrektora Siemensa
Największe obawy inwestorów dotyczą geopolitycznych konfliktów, nadchodzących wyborów w USA oraz poziomu stóp procentowych.
Utrzymujące się obawy o napięcia geopolityczne są związane z toczącymi się konfliktami globalnymi oraz sankcjami gospodarczymi. Równocześnie rosnące stopy procentowe i inflacja pozostają istotnymi zagrożeniami dla globalnych rynków. Znaczący wpływ na nie mogą mieć również zbliżające się wybory w USA, które odbędą się już za mniej niż miesiąc – mówił Peter Garnry.
Wykres. Które z poniższych zdarzeń (jeśli w ogóle) Twoim zdaniem wpłynie na Twoją strategię inwestycyjną w ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy?
Źródło: Saxo Bank
Z kolei biorąc pod uwagę region, który będzie najlepiej sobie radzić w czwartym kwartale, większość ankietowanych wskazała na Amerykę Północną (49,3%). Natomiast Europa została uznana za region z najsłabszymi perspektywami, z aż 47% przewidujących, że będzie radziła sobie najgorzej w końcówce 2024 roku.
Wykres. Który region Twoim zdaniem będzie miał najlepsze/najgorsze wyniki w ciągu najbliższych trzech miesięcy?
Źródło: Saxo Bank
Klasyczna narracja o amerykańskiej wyjątkowości wydaje się pozostawać silna, mimo rosnących obaw dotyczących budżetu USA czy zbliżających się wyborów. Analizując tegoroczne wyniki indeksów S&P 500 w USA oraz EUROSTOXX 600 w Europie, amerykańskie spółki osiągnęły prawie trzykrotnie wyższe zwroty niż europejskie. Czas pokaże, czy ten trend się utrzyma w kwartale, w którym cały świat skupi się na USA – dodaje główny strateg inwestycyjny Saxo Peter Garnry.
Zobacz także: “Debiut Żabki to przełom dla polskiej giełdy” - prezes GPW w rozmowie z FXMAG
Co się dzieje na rynkach?
Rynki żyją wczorajszą decyzją EBC dotyczącą stóp procentowych. Zgodnie z przewidywaniami EBC obniżył stopy procentowe o 25 pb. W komunikacie EBC podkreślono obawy dotyczące sytuacji gospodarczej. To z kolei spowodowało wzmocnienie europejskich obligacji oraz osłabienie kursu euro. Teraz rynki spekulują na temat dalszych obniżek. Więcej przeczytasz tutaj: Stopy procentowe w strefie euro - znamy decyzję EBC!
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję