Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Giełda akcji u progu hossy. Bank prognozuje 90% szans na potężną zwyżkę

|
selectedselectedselected

Giełdowa hossa w USA trwa w najlepsze. Pierwsze 5 miesięcy roku zamknęły się wzrostem amerykańskiego rynku akcji o ponad 10,6%. Zebrane przez analityków dane dają jasną prognozę na kolejne miesiące 2024 roku.

Giełda akcji u progu hossy. Bank prognozuje 90% szans na potężną zwyżkę
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Ile może zyskać giełda akcji w USA w 2024 roku?
  • Co pokazują dane historyczne?
  • Jakie sa prognozy dla rynku akcji?

 

90% szans na mocne wzrosty giełdy w USA

Okazuje się, że w ciągu ostatnich 70 lat, gdy amerykańska giełda pięła się do góry o co najmniej 10% w pierwszych pięciu miesiącach roku, to tylko dwukrotnie spadała w pozostałej części roku. Tak wynika z szacunków dla indeksu S&P 500 przygotowanych przez Goldman Sachs.

Z kolei wzrost kursu indeksu następował w pozostałych 19 przypadków. Zatem, notowania S&P 500 pięły się w górę w ponad 90% takich sytuacji.

Dobry początek roku w pierwszych 5 miesiącach skutkuje ponadprzeciętnymi wynikami w pozostałych 7 miesiącach. - czytamy w analizie analityków Goldman Sachs.

Od 1950 roku miało miejsce 21 epizodów, w których indeks S&P 500 wzrósł o ponad 10% do końca maja. - dodano.

Jedyne dwa przypadki, w których S&P 500 spadł w pozostałej części roku, to 1987 rok, gdy była to zniżka o 13% oraz 1986 rok, gdy opadł o 0,1%. - czytamy.

 

Tabela: Wszystkie lata, w których amerykański indeks giełdowy S&P 500 wzrósł o co najmniej 10% od początku roku do końca maja (począwszy od 1950 roku).

gielda-akcji-u-progu-hossy-bank-prognozuje-90-szans-na-potezna-zwyzke grafika numer 1gielda-akcji-u-progu-hossy-bank-prognozuje-90-szans-na-potezna-zwyzke grafika numer 1

Źródło: Goldman Sachs.

Reklama

 

Po zwyżce o co najmniej 10% do maja, przeciętna stopa zwrotu z S&P 500 w pozostałych 7 miesiącach roku to 11,6%. Mediana wyniosła z kolei 13,3%.

Dla porównania w normalnych latach średnia stopa zwrotu z S&P 500 w okresie od czerwca do grudnia wyniosła 6,8%. W przypadku mediany jest to 8,1%. Były to zatem wyniki o wiele gorsze.

 

Tabela: Porównanie stóp zwrotu z S&P 500 z okresu czerwiec-grudzień, gdy indeks zyskał ponad 10% do końca maja oraz dla wszystkich lat łącznie (dane od 1950 roku).

Reklama

gielda-akcji-u-progu-hossy-bank-prognozuje-90-szans-na-potezna-zwyzke grafika numer 2gielda-akcji-u-progu-hossy-bank-prognozuje-90-szans-na-potezna-zwyzke grafika numer 2

Źródło: Goldman Sachs.

 

Mediana wyników za ostatnie 7 miesięcy roku (1 czerwca - 31 grudnia) od 1950 r. wynosi 5,4%. Podczas wspomnianych 21 epizodów mediana 7-miesięcznych wyników wzrosła do 8,1%. - czytamy w analizie Goldman Sachs.

 

Reklama

Czytaj również: Kryzys w całej branży przez sztuczną inteligencję. Krach akcji spółek wywołany przez ChatGPT
 

Tabela: Porównanie stóp zwrotu z S&P 500 z okresu czerwiec-grudzień, gdy indeks zyskał ponad 10% do końca maja oraz dla wszystkich lat łącznie (dane od 1950 roku).

gielda-akcji-u-progu-hossy-bank-prognozuje-90-szans-na-potezna-zwyzke grafika numer 3gielda-akcji-u-progu-hossy-bank-prognozuje-90-szans-na-potezna-zwyzke grafika numer 3

Źródło: Goldman Sachs.

 

Reklama

Eksperci z Goldman Sachs ostrzegli jednak, że wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być wyznacznikiem przyszłych stóp zwrotu z inwestycji giełdowych.

 

Zobacz również: Nowe prognozy dla giełdy robią duże wrażenie. To będzie potężny wzrost akcji, szacuje wielki bank

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama