Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Giełda akcji oderwana od rzeczywistości. Tak było przed wielkimi korektami - ostrzegają eksperci

Amerykański rynek akcji jest skrajnie przewartościowany w stosunku do sytuacji gospodarki, oceniają eksperci wielkiego banku. To sugeruje jego oderwanie od fundamentów i rzeczywistej wartości giełdowych walorów. Wskaźniki biją na alarm.

Giełda akcji oderwana od rzeczywistości. Tak było przed wielkimi korektami - ostrzegają eksperci
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Skrajne przewartościowanie giełdy USA wobec tła makroekonomicznego - ostrzega Goldman Sachs
    1. Czytaj również: Nowe rekomendacje dla spółek GPW - kwiecień 2024. Które akcje kupić, żeby dobrze zarobić
    2. Zobacz również: Ulica wierzy w hossę giełd akcji. To zwykle kończyło się krachem, wynika z mądrości Warrena Buffetta
  2. Wysoka cena za zyski amerykańskich spółek - czy to przewartościowanie giełdy?
    1. Czytaj również: Giełda wystrzeli o 21% do końca 2025. Idzie nowa hossa akcji, zapowiada ekspert wielkiego banku
  • Goldman Sachs ostrzega o przewartościowaniu amerykańskiej giełdy
  • Taka sytuacja miała miejsce tylko dwukrotnie od czasu istnienia indeksu S&P 500 i poprzedzała krachy rynku
  • Czy teraz może być podobnie?

 

 

Skrajne przewartościowanie giełdy USA wobec tła makroekonomicznego - ostrzega Goldman Sachs

Giełda akcji w USA jest znacznie przewartościowana w odniesieniu do sytuacji gospodarczej i tła makroekonomicznego, uważają ekonomiści Goldman Sachs, jednego z największych amerykańskich banków inwestycyjnych.

Według nich, rynek akcji w Stanach Zjednoczonych może być w przewartościowany o nawet 40%. Zakres ten dynamicznie wzrastał w ciągu ostatnich piętnastu lat, a szczególnie dynamicznego tempa nabrał po pandemicznej korekcie w 2020 roku.

W rezultacie, giełda akcji w USA jest na podobnym poziomie przewartościowania w odniesieniu do tła makroekonomicznego jak w 1969 roku czy 1998 roku.

 

Czytaj również: Nowe rekomendacje dla spółek GPW - kwiecień 2024. Które akcje kupić, żeby dobrze zarobić

 

Reklama

Wykres: Indeks Marco Valuation Measure dla S&P 500 opracowany dla Goldman Sachs. Obrazuje on wycenę indeksu w odniesieniu do tła makroekonomicznego

gielda akcji oderwana od rzeczywistosci tak bylo przed wielkimi korektami ostrzegaja eksperci grafika numer 1gielda akcji oderwana od rzeczywistosci tak bylo przed wielkimi korektami ostrzegaja eksperci grafika numer 1

Źródło: Goldman Sachs.

 

Jeśli wierzyć temu wskaźnikowi, to od czasu sformowania indeksu S&P 500 w 1957 roku inwestorzy przeceniali rynek akcyjny w USA mocniej tylko przez krótki okres pod koniec lat 60. oraz w latach 1998-2000.

Oczywiście, przewartościowanie w relacji do tła makroekonomicznego nie oznacza, że rynek czeka krach. Jednak miara ta sugeruje, że giełdowe wyceny mogły oderwać się od fundamentów gospodarczych.

Reklama

Przewartościowanie to sytuacja, w której cena aktywów, w tym przypadku akcji spółek i przedsiębiorstw, wyraźnie przekracza ich szacowaną wartość fundamentalną.

W skrócie, oznaczać to może, że ich cena jest zawyżona w stosunku do oczekiwań co do przyszłych zysków lub wartości tych aktywów. Przewartościowanie potencjalnie może, ale nie musi, prowadzić do korekty. Uważa się, że prędzej czy później rynek ma tendencję do korygowania w kierunku odzwierciedlenia “rzeczywistej” wartości danego instrumentu czy aktywa.

 

Zobacz również: Ulica wierzy w hossę giełd akcji. To zwykle kończyło się krachem, wynika z mądrości Warrena Buffetta

 

Wysoka cena za zyski amerykańskich spółek - czy to przewartościowanie giełdy?

Inna miara wyceny wartości rynku, czyli indeks ceny do zysku (C/Z, zwany również P/E), również wskazuje na potencjalne przewartościowanie rynku akcji w USA. Obecnie, wartość tego wskaźnika wynosi 27,6 punktów.

To wyraźnie więcej niż średnia 16 punktów na przestrzeni ostatnich 100 lat. Wysoka wartość oznacza, że cena za akcję spółki jest duża w porównaniu do jej zysków w przeliczeniu na jedną akcję.

Reklama

 

Wykres: Wskaźnik C/Z (Price to Earnings, P/E) dla indeksu amerykańskiego S&P 500

gielda akcji oderwana od rzeczywistosci tak bylo przed wielkimi korektami ostrzegaja eksperci grafika numer 2gielda akcji oderwana od rzeczywistosci tak bylo przed wielkimi korektami ostrzegaja eksperci grafika numer 2

Źródło: Multpl.com

 

Wysoka wartość C/Z (P/E) może świadczyć o tym, że inwestorzy mają wysokie oczekiwania co do przyszłego wzrostu zysków danej firmy. Te oczekiwania mogą niekiedy okazać się wygórowane. Wartość 27,6 punktów jest relatywnie wysoka.

Reklama

Jednak oczekiwania co do przyszłych zysków lepiej obrazuje wskaźnik “forward P/E”, czyli wskaźnik ceny akcji do prognozowanych zysków. 

 

Wykres: Wskaźnik forward P/E (ceny do prognozowanych zysków) dla indeksu S&P 500

gielda akcji oderwana od rzeczywistosci tak bylo przed wielkimi korektami ostrzegaja eksperci grafika numer 3gielda akcji oderwana od rzeczywistosci tak bylo przed wielkimi korektami ostrzegaja eksperci grafika numer 3

Źródło: MacroMicro.

 

Reklama

Obecnie 12-miesięczny wskaźnik “forward P/E” dla indeksu S&P 500 wynosi około 20. Nie jest on zatem przesadnie wysoki, zwłaszcza w odniesieniu do 5-letniej średniej na poziomie 19 punktów czy 10-letniej wynoszącej 18 pkt.

Spoglądając na wskaźniki przewartościowania/niedowartościowania indeksów giełdowych pamiętajmy o tym, że nie stanowią one jednoznacznej wartości prognostycznej. Pomagają one w ocenie sytuacji w stosunku do pewnego punktu odniesienia. Nie są jednak one zapowiedzią krachu giełdowego czy korekty.

 

Czytaj również: Giełda wystrzeli o 21% do końca 2025. Idzie nowa hossa akcji, zapowiada ekspert wielkiego banku


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Zastępca redaktora naczelnego FXMAG. YouTuber na kanale YouTube FXMAG. Od lat publikuje teksty o gospodarce, rynku nieruchomości, surowcach i giełdzie. Inwestor z wieloletnim doświadczeniem.


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama

Najnowsze

Polecane