Ceny metali zaskoczyły nas na plus
Wyceniamy walory KGHM w oparciu złożenie wycen: metodą DCF i porównawczej w stosunku 30%-70%. Nasze pozytywne nastawienie do Spółki wynika z przekonania, że w 2025 roku ceny metali będą się nadal zachowywać pozytywnie.
Ostatnie ceny metali zaskoczyły nas na plus, a w szczególności ceny złota i srebra, które wzrosły o 40- 50% r/r; w efekcie te pierwsze osiągnęły historycznie rekordowy poziom, a te drugie znalazły się na maksymalnym poziomie z 2011 roku (dotychczas nieprzekroczonym). Wydaje się, że cena miedzi w USD (obecnie 18% r/r) atakuje psychologiczną barierę na poziomie 10 tys. USD/t.
Naszym zdaniem zachowanie cen metali w br. można przypisać łącznemu wystąpieniu kilku czynników, których wpływ może się utrzymać w przyszłym roku.
>> Zobacz tez: Kurs akcji Biomaxima może mocno wzrosnąć. Analitycy stawiają dobre prognozy [5.10.2024]
Po pierwsze rynek traktuje metale jako główne surowce istotne dla przyszłej dekarbonizacji dostrzegając przyspieszenie transformacji energetycznej.
Po drugie w ten sposób rynek może się przygotowywać na oczekiwane gospodarcze ożywienie, które ostatecznie przywoła cykliczne odbicie popytu na metale w 2025 roku.
Po trzecie metale mogą być preferowane ze względu na właściwości wykorzystywane do ochrony przed wpływem inflacji i dlatego, że ich ceny zwykle zachowują się dobrze w czasach rosnącej niepewności geopolitycznej.
Wreszcie uważamy – co może jest najważniejsze – że perspektywy większości surowców energetycznych takich jak ropa, gaz, energia elektryczna i węgiel
Niniejszy dokument stanowi tłumaczenie raportu wydanego w jęz. angielskim (wybrane fragmenty) są zdecydowanie gorsze niż metali. Dlatego naszym zdaniem to metale (srebro, złoto, miedź) mają szansę, by zdystansować inne surowce w 2025 roku
>> sprawdź rownież: Kurs dolara USD/PLN mocno w górę. Oczekiwana reakcja na pierwsze wyniki wyborów
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję