Dwa nietypowe zdarzenia doprowadzają do zwyżek na polskim rynku - posumowanie

W zeszłym tygodniu polska giełda w końcu zaczęła odrabiać dystans do ryków zachodnich. Podstawowe warszawskie indeksy, jak WIG, WIG20, mWIG40 i sWIG80 zanotowały wzrost między 2,3% a 2,9%. Rynki amerykańskie i europejskie z grubsza nie zmieniły swoich wartości, pozostając przy historycznych szczytach. Indeks S&P500 zyskał symboliczne 0,02%, technologiczny NASDAQ stracił 0,4%, niemiecki DAX spadł o 0,9%, zaś francuski CAC40 wzrósł o 0,2%.
zyski firm i otwieranie się gospodarek po kolejnych dawkach szczepionek coraz mniej wpływają na wycenę akcji na świecie. Pozytywne informacje są już w dużym stopniu uwzględnione w notowaniach. Dalsza stymulacja fiskalna i monetarna już dużo nie pomoże, bo nasilają się problemy logistyczne i zaopatrzenia w surowce i półprodukty. Fabryki samochodów muszą ograniczać produkcję przez brak mikroprocesorów. Klienci godzą się na wydłużony okres oczekiwania na produkty.
Po pierwsze, europejski trybunał TSUE wydał decyzję w kwestii kredytów walutowych, która okazała się dosyć przychylna dla banków. Dzięki temu wartość banków „fankowych”, czyli mBanku i Millennium, zwiększyła się o ok. 10%. Kurs PKO BP wzrósł o 7,9% a Sandander Banku o 6,4%. Zaskakująco dobre wyniki za 1 kw. poprawiły także notowania Aliora aż o 16,6%. Po drugie, pojawiły się kolejne informacje dotyczące planów wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych. Zamiar wyjęcia całego długu przypisanego do nich byłby dużą ulgą dla bilansów. Spowodowało to wzrost cen akcji PGE o 18,2%, Tauronu o 9,0% a Enei o 9,5%.
LPP o 10,2%, a CCC o 3,8%. Wynikami za 1 kw. zaskoczył także Xtrade Brokers, dzięki czemu kurs spółki jest wyżej o 11,4%. Wyraźnie traciły za to inne spółki „covidowe”, na fali poprawy sytuacji epidemiologicznej i postępu szczepień, czyli Mercator (-4,7%) i Biomed Lublin (-11,5%).
W tym tygodni czeka nas posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Najprawdopodobniej nie podwyższy ona stóp procentowych. Jednak decyzję tę będzie coraz trudniej bronić wobec rosnącej na niewidziane od dawna poziomy inflacji. W piątek poznamy z kolei miesięczny duży raport z amerykańskiego rynku pracy za kwiecień.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję