- Jak polityka Donalda Trumpa wpłynie na europejską gospodarkę?
- Czy wzrost gospodarczy będzie niższy?
- Które kraje ucierpią najbardziej?
Donald Trump a europejska gospodarka. Zapinamy pasy
Ekonomiści z Goldman Sachs w swoim najnowszym opracowaniu przeanalizowali potencjalne skutki wygranej Trumpa dla europejskiej gospodarki. Zwrócili uwagę, że program polityczny prezydenta Trumpa może wpłynąć na perspektywy gospodarcze Europy poprzez kilka różnych kanałów.
Po pierwsze, odnowione napięcia handlowe mogą znacząco wpłynąć na tempo wzrostu gospodarczego.
“Podczas gdy proponowane 10% cło na wszystkie cele jest wyraźnym ryzykiem, nasze podstawowe oczekiwania są takie, że Trump nałoży bardziej ograniczony zestaw ceł na gospodarki europejskie, ukierunkowany głównie na eksport samochodów” - czytamy.
Jednak, jak zauważają eksperci, większe znaczenie dla wzrostu może mieć niepewność w polityce handlowej niż faktyczna skala podwyżek ceł.
Tabela. Agenda handlowa Trumpa
Źródło: Goldman Sachs Global Investment Research, Haver Analytics, Bloomberg
Po drugie, ponowny wybór Trumpa prawdopodobnie oznacza wzrost wydatków na obronę oraz większą presję na kwestie bezpieczeństwa w Europie.
“Jednakże wszelkie wynikające z tego zwiększenie wzrostu prawdopodobnie będzie ograniczone przez skromne mnożniki wydatków wojskowych w Europie, presję na wzrost długoterminowych rentowności z wyższych deficytów i negatywne skutki zaufania wynikające ze zwiększonego ryzyka geopolitycznego” - zauważono.
Wykres. Więcej wydatków na obronę w Europie, ograniczone skutki uboczne
Źródło: Goldman Sachs Global Investment Research, Haver Analytics, NATO
Zobacz również: Szef Fed na celowniku Trumpa. Konflikt przypomina pojedynek Tuska z Glapińskim
Podkreślono również znaczenie zmian w polityce makroekonomicznej. Analiza Goldmana wskazuje na 0,5% spadek realnego PKB w strefie euro, od 0,6% w Niemczech do 0,3% we Włoszech, z umiarkowanym spadkiem 0,4% w Wielkiej Brytanii. “Oczekujemy, że większość spadku wzrostu zmaterializuje się między 1. kw. 2025 r. a 4. kw. 2025”
Wykres. Straty z powodu napięć handlowych w strefie euro
Źródło: Goldman Sachs Global Investment Research, Haver Analytics
Obniżone zostały zatem prognozy wzrostu gospodarczego: “Obecnie prognozujemy wzrost w strefie euro o 0,8% w 2025 r. (w dół z 1,1% i poniżej konsensusu 1,2%) i 1,0% w 2026 r. (w dół z 1,1% w porównaniu z 1,4%). Obniżamy naszą prognozę wzrostu w Wielkiej Brytanii z 1,6% do 1,4% w 2025 r. (nadal nieznacznie powyżej obecnego konsensusu 1,3%), ale obecnie jesteśmy poniżej konsensusu na poziomie 1,4% w 2026 r"
Wykres. Plany taryfowe Trumpa są szkodliwe dla produkcji europejskiej:
Źródło: Goldman Sachs Global Investment Research, Haver Analytics, Bloomberg
Goldman Sachs odniósł się również do przewidywań dotyczących inflacji w Europie. Uważa, że wpływ polityki Trumpa na inflację w Europie będzie prawdopodobnie niewielki. Zakłada się, że europejskie gospodarki zareagują na ograniczone taryfy ze strony USA w ramach scenariusza bazowego, a niższy popyt złagodzi wszelkie potencjalne presje inflacyjne. “Konkretnie szacujemy 6-punktowy wpływ na inflację w strefie euro i podnosimy nasze prognozy inflacji tylko nieznacznie w poszczególnych krajach”
Istotną rolę odegra również polityka monetarna. Działania Republikanina wzmocnią argumenty za obniżeniem stóp procentowych w całej Europie.
“Obniżamy naszą prognozę dla końcowej stopy depozytowej EBC z 2% do 1,75%, dodając kolejną obniżkę stóp o 25 pb w lipcu 2025 r. Podobnie uwzględniamy dodatkową obniżkę o 25 pb dla Riksbank i SNB”
“Nie wprowadzamy żadnych zmian w naszej prognozie dla BoE, który według naszych prognoz obniży się do 3% we wrześniu 2025 r., ani w naszej projekcji dla Norges Bank, która nadal przewiduje obniżki do 2,75% w maju 2026 r”
Zobacz również: Co wybór Trumpa oznacza dla dolara? Ekspert dla FXMAG
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję