Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dobry wynik ING i nieco słabszy Pekao w I kwartale 2017 r.

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ING Bank Śląski S.A. oraz Bank Pekao S.A. osiągnęły zyski powyżej oczekiwań rynkowych. Wydaje się, że banki w Polsce mają się całkiem dobrze, pomimo podatku od niektórych instytucji finansowych znanego powszechnie jako wprowadzony niedawno podatek bankowy.

 

Dobry wynik ING

 

Grupa kapitałowa ING Banku Śląskiego S.A. osiągnęła w I kwartale 2017 r. zysk netto na poziomie 300,2 mln zł, w stosunku do 259,2 mln zł zysku w I kwartale 2016 r. Zysk na w przeliczeniu na jedną akcję wyniósł 2,31 zł. W analogicznym okresie roku poprzedniego było to 1,99 zł na jedną akcję.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że całkowite dochody netto grupy są mniejsze niż w I kwartale 2016. w I Q 2017 wyniosły one 312,3 mln zł, natomiast w I Q 2016 r. było to 549 mln zł. Wartość księgowa grupy wzrosła do niemal 10,79 mld zł. Na koniec I Q poprzedniego roku było to niemal 10,67 mld zł. Wskaźnik zwrotu z kapitału własnego (ROE) wyniósł 12%

Reklama

Rynki dobrze zareagowały na te dane. Wynik finansowy okazał się wyższy od większości przewidywań rynkowych. Kurs ING na otwarciu zdecydowanie wzrósł, po czym nastąpiła korekta. Mogła być ona związana z realizacją zysków przez część inwestorów. Możliwe również, że wpływ na kurs miały słowa wiceministra finansów Wiesława Janczyka, że nie ma potrzeby wprowadzania zmian w podatku bankowym.

ING 10-05-2017ING 10-05-2017

 

Zysk Pekao niższy niż w poprzednim roku

 

Grupa kapitałowa Banku Pekao S.A. również zanotowała znaczący zysk na poziomie niemal 349,8 mln zł. Zysk ten był wyższy od oczekiwań, jednak znacznie niższy niż w pierwszym kwartale poprzedniego roku, kiedy wyniósł niemal 573,5 mln zł. Łączne całkowite dochody wyniosły ok. 485,8 mln zł w stosunku do ok. 629,5 mln zł w analogicznym okresie 2016 r.

Reklama

Rynek nie zareagował na te wyniki tak entuzjastycznie jak w przypadku ING. Sytuacja ta oczywiście nie dziwi, gdyż  nastąpiło pogorszenie dynamiki zysku rok do roku. Niemniej jednak dane te można odczytywać jako umiarkowanie pozytywne, gdyż zwrot z kapitału własnego (ROE) wyniósł 6,1%. To niemal dwukrotnie mniej niż w przypadku ING - stąd zdecydowana różnica w reakcjach rynku na wyniki finansowe prezentowane przez obydwie spółki.

Pekao 10-05-2017Pekao 10-05-2017

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Marszycki

Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.


Reklama
Reklama