DM BOŚ wydał nowe rekomendacje dla dwóch spółek z sektora górnictwa – i Bogdanka. Dla obu z nich utrzymał rekomendację długoterminową Kupuj, ale dla pierwszej z nich obniżył rekomendację krótkoterminową do Neutralnie.
Wycena jednej akcji JSW poszła w górę z 120,0 PLN do 125,0 PLN. Dziś na otwarciu za jedną akcję spółki płaciliśmy 101,85 PLN. Potencjał zysku w perspektywie 12 miesięcznym wynosi zatem ok. 22,7%.
„Obniżamy krótkoterminową rekomendację relatywną dla walorów JSW do Neutralnie (poprzednio Przeważaj) zważywszy na prawdopodobne ryzyka dotyczące cen spot węgla koksującego w najbliższych tygodniach. Niemniej w dłuższej perspektywie podtrzymujemy nasze pozytywne nastawienie do walorów JSW. W związku z podwyższeniem naszej 12-miesięcznej wyceny docelowej do 125,0 zł na akcję podtrzymujemy długoterminową rekomendację fundamentalną Kupuj.” – czytamy w raporcie DM BOŚ na temat JSW.
Wycena jednej akcji Bogdanki wzrosła z 80,0 PLN do 90,0 PLN. Dziś na otwarciu za jedną akcję płaciliśmy 72,50 PLN. Potencjał zysku w perspektywie 12 miesięcznym wynosi ok. 24,1%.
„Dostrzegamy potencjał wzrostu cen kontraktowych węgla energetycznego na polskim rynku nawet o ponad 10% względem średnich cen w 2017, między innymi dzięki sprzyjającym warunkom zewnętrznym (w skali globalnej ceny referencyjne węgla energetycznego znajdują się na stosunkowo wysokim poziomie – znacząco powyżej ubiegłorocznych), ale przede wszystkim za sprawą napiętej sytuacji na polskim rynku węgla energetycznego. Ostatnie dane z krajowego rynku węgla są bardzo korzystne dla Bogdanki (podobną sytuację opisywaliśmy w naszym raporcie już w lipcu). Po pierwsze, konsolidacja krajowego rynku węgla w połączeniu ze zmianami właścicielskimi wpłynęła naszym zdaniem na zmniejszenie konkurencji cenowej. Po drugie, w wyniku zamknięcia kilku polskich kopalni produkcja węgla, moce produkcyjne, a co za tym idzie – podaż węgla energetycznego – zostały ograniczone do tego stopnia, że pojawiła się konieczność importu. Po trzecie, nastąpił spadek zapasów węgla energetycznego, które zmalały do około 2 mln ton i wydaje się, że na rynku pojawił się niedobór strukturalny (chociaż jeszcze 3 lata temu zapasy sięgały nawet 9 mln ton). Po czwarte, indeks PSCMI 1/Q utrzymuje się na poziomie 9,2 zł/GJ (+8% r/r). I wreszcie terminowe kontrakty na energię elektryczną na TGE z dostawą w 2018 roku wzrosły do poziomu 172-173 zł/MWh w porównaniu z 167-168 zł/MWh jeszcze miesiąc temu.” – piszą analitycy DM BOŚ na temat Bogdanki.
SYSTEM REKOMENDACYJNY DM BOŚ
- Kupuj – fundamentalnie niedowartościowana (potencjał wzrostu [procentowa różnica pomiędzy 12M EFV i ceną rynkową] powyżej kosztu kapitału) + zidentyfikowane katalizatory, które powinny zniwelować różnicę pomiędzy ceną rynkową a wyceną;
- Trzymaj – albo (i) właściwie wyceniona, lub (ii) fundamentalnie niedowartościowana/przewartościowana, ale brak katalizatorów, które mogą zniwelować różnicę pomiędzy ceną rynkową a wyceną;
- Sprzedaj – fundamentalnie przewartościowana (12M EFV
- Przeważaj – oczekujemy, iż inwestycja w akcje spółki da zwrot lepszy niż benchmark w ciągu następnego kwartału.
- Neutralnie – oczekujemy, iż inwestycja w akcje spółki da zwrot zbliżony do zwrotu z benchmarku w ciągu następnego kwartału.
- Niedoważaj – oczekujemy, iż inwestycja w akcje spółki da zwrot gorszy niż benchmark w ciągu następnego kwartału.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję