Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane z GPW: takiej sytuacji z debiutami na NewConnect nie było od lat. Mały parkiet notuje trzycyfrowy wzrost!

|
selectedselectedselected
Dane z GPW: takiej sytuacji z debiutami na NewConnect nie było od lat. Mały parkiet notuje trzycyfrowy wzrost! | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od stycznia do końca listopada br. na rynku NewConnect zadebiutowało 29 spółek. To przeszło 2,5 razy więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Na tzw. mały parkiet weszli głównie producenci gier wideo. Pozostali debiutanci związani są z biotechnologią, medycyną, energią odnawialną, motoryzacją i branżą technologiczną. Natomiast wartość obrotów akcjami w ciągu 11 miesięcy br. była ponad dwukrotnie mniejsza niż rok wcześniej. Z kolei na koniec października liczba nowych rachunków w domach maklerskich wzrosła w relacji rocznej o prawie 50 tysięcy.

W ciągu 11 miesięcy br. na rynku NewConnect zadebiutowało 29 spółek. 6 z nich w kwietniu, po 5 – we wrześniu i w listopadzie, a 3 – w lutym. Patrząc na historyczne dane, widzimy, że od początku 2019 do końca 2020 roku tzw. mały parkiet był świadkiem również 29 debiutów. 14 z nich odnotowano od stycznia do listopada 2019 roku, a 11 – w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Ostatnie 2 lata są bardzo dobre dla rynku kapitałowego w Polsce i dla GPW, czego rezultatem jest rosnące zainteresowanie spółek pozyskiwaniem kapitału na tym rynku i duża liczba debiutów na giełdzie. W drugiej połowie grudnia spodziewamy się jeszcze kilku tego typu sytuacji na naszych rynkach – komentuje Piotr Borowski, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zdaniem Andrzeja Głowackiego, prezesa Grupy Kapitałowej DGA, duże zainteresowanie wejściem na tzw. mały parkiet wynika z dwóch powodów

Pierwszy obejmuje inflację i ucieczkę z oszczędnościami, które do tej pory były na kontach bankowych. Niskie oprocentowanie lokat, właściwie zbliżone do zera, zachęca do podejmowania ryzyka i inwestowania części oszczędności właśnie w debiuty giełdowe. Druga kwestia to moda na spółki producentów gier i biotechnologiczne, czyli sektory rynku, które w czasie pandemii mocno urosły.

Reklama

Liczbę debiutów należy oceniać w kontekście innych wydarzeń. Należy do nich m.in. utrzymująca się dobra koniunktura na rynku głównym GPW, a w szczególności popularność branż gamingowej czy biotechnologicznej wśród spółek wchodzących na NewConnect. Od marcowego dołka w 2020 roku niektóre indeksy sektorowe WIG prawie się podwoiły. Inny powód to szybki rozwój rynku crowdfundingowego po 2018 roku – mówi Jarosław Dudko, makler i doradca w Akceleratorze Innowacji Przemysłowych Industrylab.

Jak podkreśla Konrad Ryczko, analityk z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska, NewConnect ustanowiony został jako rynek dla spółek na wczesnym etapie rozwoju, np. technologicznych lub o bardziej ryzykownym modelu biznesowym. W ostatnich latach stał się jednak przede wszystkim bazą dla firm gamedevowych. Z kolei Piotr Borowski zaznacza, że ponad połowa tegorocznych debiutantów rynku NewConnect to producenci gier wideo. Natomiast pozostali działają w sektorze biotechnologii, medycyny, energii odnawialnej, motoryzacji, a także w szeroko pojętej branży technologicznej.

Gry, biotechnologia czy tabletki na koronawirusa to okresowa moda. Wyceny CD Project, Mabion i innych spółek rozpalają wyobraźnię i inwestorzy podążają tym śladem. Należy jednak pamiętać, że wskaźnik upadłości spółek akcyjnych notowanych na GPW i NewConnect jest dwukrotnie wyższy w porównaniu z pozostałymi spółkami akcyjnymi funkcjonującymi w Polsce – dodaje prezes Głowacki.

Wartość obrotów akcjami na NewConnect od stycznia do listopada 2021 roku była ponad dwukrotnie niższa niż w analogicznym okresie ub.r.

Wówczas mieliśmy do czynienia z dużą zmiennością na rynku kapitałowym, spowodowaną pandemią. Aktywność inwestorów na małym parkiecie jest ciągle kilkakrotnie większa niż przed pojawieniem się koronawirusa. W całym 2019 roku obroty na tym rynku wyniosły niecałe 1,5 mld zł. W specyficznym 2020 roku było to blisko 15 mld zł, a w tym roku do końca listopada ich wartość przekroczyła 5 mld zł.

Spadek aktywności na NewConnect ma oczywiście związek z wysoką bazą odniesienia w unikalnym 2020 roku. Wówczas na rynku notowane były spółki bezpośrednio korzystające na sytuacji pandemicznej, co pobudzało wyobraźnie inwestorów. Ten rok przyniósł wyraźne uspokojenie, a część inwestorów została z wcześniejszymi pozycjami. To przy niższych kursach spowodowało zaprzestanie aktywności na tym rynku. Pewnym problemem NewConnect jest praktyczny brak inwestorów instytucyjnych – stwierdza Konrad Ryczko.

Reklama

Jak informuje Piotr Borowski, rosnąca popularność inwestowania na GPW w Warszawie wśród inwestorów indywidualnych przełożyła się także na wzrost liczby nowych rachunków w domach maklerskich. Według danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, na koniec października 2021 roku w Polsce otwartych było 1,35 mln rachunków maklerskich. To o ponad 49 tys. więcej niż rok wcześniej.

Nowe rachunki w domach maklerskich potwierdzają skłonność Polaków do ucieczki z gotówką z banku czy z tzw. skarpety. Codzienne życie z perspektywy półki sklepowej potwierdza występującą inflację. Ona statystycznie wynosi 8%, jednakże wiele towarów podrożało o 15-50%. Z tego wynika panika i obawa przed tak znaczą utratą wartości pieniądza – analizuje prezes Grupy Kapitałowej DGA.

Polacy za główne miejsce inwestycji oszczędności ciągle uważają nieruchomości. Tak wynika z danych statystycznych, o czym informuje Konrad Ryczko. I dodaje, że inaczej wygląda sytuacja w USA, gdzie spora część gospodarstw domowych ma bezpośrednią ekspozycję na rynek kapitałowy. Jak przekonuje ekspert DM BOŚ, w Polsce ciągle jest miejsce do wzrostu bazy inwestorów indywidualnych oraz rachunków maklerskich.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Serwis Agencyjny MondayNews

Serwis Agencyjny MondayNews

MondayNews to serwis skierowany do mediów działających w Polsce oraz za granicą. Z naszych materiałów korzystają zarówno duże ogólnokrajowe, opiniotwórcze, jak i mniejsze, lokalne podmioty. Reprezentują one prasę, stacje telewizyjne i radiowe, a także portale internetowe.


Tematy

debiuty na Newconnect newconnect co to newconnect debiuty rynek NewConnect notowania NewConnect spółki NewConnect moje inwestycje interia newconnect newconnect notowania newconnect interia debiut na newconnect brand24 newconnect notowania newconnect interia debiuty newconnect newconnect notowania interia wejście na newconnect notowania newconnect onet notowania newconnect bankier newconnect pl interia newconnect bankier notowania newconnect onet newconnect interia giełda newconnect newconnect spółki newconnect bankier newconnect jak kupić akcje jak kupić akcje na newconnect notowania giełdowe newconnect transakcje pakietowe newconnect regulamin newconnect autoryzowany doradca newconnect akcje newconnect arkusz zleceń newconnect rynek newconnect co to spółki medyczne na newconnect ipo newconnect debiuty newconnect 2021 planowane debiuty na newconnect planowane debiuty newconnect najbliższe debiuty na newconnect spółki gamingowe newconnect skinwallet newconnect NewConnect akcje newconnect wykres newconnect lista spółek parkiet newconnect statystyka sesji newconnect Dane z GPW: NewConnect przeżywa prawdziwy boom. Liczba debiutów wzrosła o ponad 160% rdr Dobre informacje z GPW. Liczba debiutów na NewConnect rdr wzrosła o ponad 160% Takiej sytuacji z debiutami na NewConnect nie było od lat. Mały parkiet notuje trzycyfrowy wzrost Spółki ruszyły na podbój małego parkietu. NewConnect z ponad 160% rdr wzrostem liczby debiutów newconnect nasielsk notowanie newconnect newconnect xtb bbi newconnect emakler newconnect newconnect bba śląskie kamienice newconnect jak kupic akcje newconnect jak kupować akcje na newconnect jak sprzedać akcje na newconnect bankier akcje newconnect zapisy na akcje newconnect gdzie kupić akcje newconnect po przeprowadzeniu oferty prywatnej akcje mogą zostać wprowadzone na rynek newconnect akcje newconnect notowania
Reklama
Reklama