Czym jest sesja giełdowa i jakie są godziny handlu na giełdzie? Dlaczego notowania są opóźnione o 15 minut?

W jakich godzinach odbywa się obrót na Giełdzie Papierów Wartościowych i w jaki sposób zorganizowany jest handel? Na te pytania i wiele innych odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Handel na giełdzie papierów wartościowych odbywa się w wyznaczonych przedziałach czasowych, które są nazywane sesjami giełdowymi.
Na warszawskiej giełdzie sesje giełdowe odbywają się od poniedziałku do piątku i trwają od godz. 8:30 do 17:05, wyłączając dni wolne od pracy.
W czasie sesji odbywa się obrót akcjami, choć oczywiście zlecenia z poziomu platformy naszego domu maklerskiego możemy składać przez 7 dni w tygodniu o każdej godzinie. Trzeba jednak mieć świadomość, że do ich złożenia w KDPW i ewentualnej realizacji dojdzie dopiero w momencie trwania sesji giełdowej.
Po zakończeniu sesji giełdowej lub przed jej rozpoczęciem rynek jest zamrożony, co oznacza że ceny akcji poszczególnych spółek nie mogą ulec zmianie.
Wiemy już, że sesja giełdowa na warszawskiej giełdzie trwa ponad 8 godzin i odbywa się w każdy dzień roboczy. To jednak nie wszystko, co należy wiedzieć - sesja giełdowa składa się z kilku podstawowych faz:
W ramach ciekawostki: sesja na amerykańskich giełdach jest znacznie krótsza niż na GPW, gdyż trwa zaledwie 6,5h, ale przed jej rozpoczęciem trwa tzw. faza pre-market, która trwa 5,5h (od 10 do 15:30) i można podczas niej składać zlecenia.
Na warszawskiej giełdzie możemy wyróżnić dwa podstawowe systemy notowań - ciągły oraz jednolity z dwukrotnym ustaleniem kursu.
Systemem notowań ciągłych objęte są obecnie niemal wszystkie spółki na GPW. Jego działanie opisałem tak naprawdę wymieniając etapy sesji giełdowej. Notowania ciągłe polegają na tym, że podczas trwania sesji giełdowej zlecenia kupna i sprzedaży realizowane są na bieżąco i na ich podstawie kurs akcji zmienia się w czasie rzeczywistym.
System notowań jednolitych z dwukrotnym ustalaniem kursu - na czym polega?
System notowań jednolitych jest znacznie mniej popularny i stosuje się go wyłącznie do spółek o bardzo niskiej płynności, a także tych które znajdują się na liście alertów GPW. W systemie notowań jednolitych cena akcji nie zmienia się na bieżąco podczas sesji, a jedynie dwukrotnie, podczas tzw. fixingów (dlatego też system ten nazywany jest również notowaniami z dwoma fixingami). Zlecenia podczas trwania sesji w systemie notowań jednolitych są przyjmowane na bieżąco, jednak dopiero podczas fixingów dochodzi do ustalenia ceny akcji. Fixingi odbywają się o godz. 11 i 15.
Działa to na podobnej zasadzie jak fixing w systemie notowań ciągłych, który odbywa się przed otwarciem handlu o 8:45.
Zgodnie z obowiązującym regulaminem giełdy, wszystkie serwisy i portale, które udostępniają notowania spółek z
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję