Poniedziałek przyniósł wzrost szerokiego indeksu WIG o 0,43%. Niezmiennie liderem wzrostów pozostaje sWIG80, który zyskał aż 1,05%. Od pandemicznego dołka z marca ubiegłego roku powyższy indeks wzrósł do tej pory o 114%, w odróżnieniu od WIG20, który zyskał „zaledwie” 59%. W dniu wczorajszym indeks blue chipów dołożył do tego wyniku 0,38%.
Wśród największych spółek uwaga inwestorów zwrócona była przede wszystkim na PGE (+13,58%) i Tauron (+8,53%),
które dynamicznie zyskiwały po słowach Jacka Sasina, że projekt restrukturyzacji energetyki będzie skierowany do prac rządowych w bieżącym tygodniu. Wydzielenie aktywów węglowych pozostaje najważniejszą kwestią dla inwestorów w kontekście sektora energetycznego. W takim działaniu upatrują szansy na nowe otwarcie w powyższych spółkach. Większy udział OZE pozwoli spółkom na dostęp do szerszych możliwości finansowania, a także zwiększy prawdopodobieństwo zaangażowania zagranicznych inwestorów.
Na poziomie WIG20 jak i całego rynku negatywnie kontrybuowały z drugiej strony przede wszystkim Allegro (-2,15%) i KGHM (-3,04%)
Tym samym od trzech miesięcy nieprzerwanie obserwujemy równoważenie spółek rosnących przez maruderów, co przekłada się na konsolidację notowań WIG20. W dalszym ciągu dla strony popytowej kluczowe pozostaje przełamanie poziomu 2020 pkt., który już wielokrotnie okazał się oporem nie do pokonania. Dzisiejsza sesja i obrona poziomu 1960 pkt. pozwala umiarkowanie optymistycznie patrzeć w przyszłość i oczekiwać przynajmniej kolejnej próby pokonania powyżej określonego oporu. Na rynkach bazowych początek tygodnia rozpoczął się bez większych emocji.
Niemiecki DAX 30 kontynuuje konsolidację blisko swoich historycznych maksimów,
podobnie jak amerykański S&P 500. Oba indeksy jedynie nieznacznie straciły na wartości kolejno 0,13% i 0,02%. Niewiele gorzej od S&P 500 wypadł Nasdaq 100 tracąc 0,19%
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję