Fundusze metali szlachetnych, a szczególnie złota, mają za sobą rozczarowujący okres. Zwroty są zdecydowanie niższe, choć kruszec ma przed sobą doskonałe prognozy w II połowie roku. Lepsze rezultaty przyniosły natomiast fundusze zorientowane na rynek akcji.
- Większość prognoz analityków mówi o wzroście cen złota, zarówno w średniej, jak i długiej perspektywie.
- Fundusze metali szlachetnych straciły średnio 5,2%, choć prognozy gospodarcze są obiecujące.
- Poprzednie miesiące minęły pod znakiem dominacji funduszy z ekspozycją na amerykańskie megacaps, szczególnie w kontekście hossy w AI.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Cena złota pod presją. Ostatnie dane mogły zaskoczyć
Fundusze rynku akcji notują zdecydowanie lepsze wyniki od metali szlachetnych. Pomimo ogromnego potencjału wzrostowego, ostatnie dane makroekonomiczne okazały się ciążyć na złocie. Słabe wyniki funduszy pogłębiły ponadto straty srebra, które spadło w wyniku obaw o światową recesję.
Wiosną ceny złota znajdowały się w okolicach poziomu 2000 USD. W maju oraz czerwcu obserwowana była konsolidacja w przedziale 1950-2000 USD, a pod koniec miesiąca kształtowały się już w okolicach 1935-1940 USD.
Więcej o prognozach dla rynku metali szlachetnych: Ten rynek w ciągu pięciu lat przekroczy wartość 400 mld USD! Na które pozycje warto zwracać uwagę?
Notowania XAU/USD - 5 lat
Źródło: TradingView
Pojawiają się oczekiwania, że do końca 2023 r. cena złota może wynieść 2100 USD. Dobrych prognoz rynkowych nie widać jednak w wynikach funduszy inwestycyjnych. Wszystkie fundusze surowcowe poniosły w maju straty – od -1,1% Superfund GoldFuture do -9,7% inPZU Akcje Rynku Surowców. Te zorientowane na metale szlachetne straciły średnio 5,2%
Jak informuje Rafał Bogusławski, główny strateg Analiz Online w ostatnich tygodniach rynki zdominowała hossa technologiczna. Z tego powodu najlepsze wyniki odnotowały fundusze takie jak Skarbiec Spółek Wzrostowych (od początku roku 31,1%) czy Allianz Artificial Intelligence (powyżej 20%). Siła dolara amerykańskiego wywierała natomiast presję na metale. Jastrzębia retoryka Rezerwy Federalnej sprawiła, że dolar uległ umocnieniu, na czym bezpośrednio straciło złoto.
Zobacz również: Kurs złota osiągnie cenę 3 tys. USD za uncję, a główny amerykański indeks wzrośnie o 36%
Źródło: Analizy.pl
“Choć jako grupa spadły pod kreskę, licząc od początku roku, to warto dodać, że średni wynik zaniżają fundusze srebra, tymczasem zdecydowana większość funduszy złota od początku roku zarobiła po kilka procent, w tym najwięcej Allianz Akcji Rynku Złota (9,1%) czy Generali Złota (8,3%)” - komentują eksperci.
Źródło: Analizy.pl
Hossa technologiczna przyćmiewa wyniki metali
Hossa na AI wspierana jest przez główne pozycje z amerykańskiego parkietu. Akcje mega-caps przyćmiewają wyniki nie tylko metali szlachetnych, ale całego rynku surowcowego. Od początku 2023 r. do końca maja ceny ropy spadły o ok. 15%, a ponadto prognozowane są dalsze spadki. Tymczasem indeks Nasdaq 100 od początku roku wzrósł o 38%, notując najlepsze półrocze od 1999 r. Za 80% zwrotów odpowiadały akcje nVidii (+146%), Tesli (48%), Amazon (43%), Netflixa (36%), Microsoftu (35%) oraz Apple’a (30%).
Zobacz również: Prognozy dla cen złota po decyzji Fed. Ile potrwa zadyszka Króla Metali?
Istnieje możliwość, że Rezerwa Federalna zdecyduje o ostatniej podwyżce stóp w bieżącym cyklu. Może to spowodować odbicie cen złota do poziomu 2 tys. USD. W okresie wakacyjnym mogą wystąpić jednak spadki podyktowane co najmniej jedną podwyżką stóp procentowych w lipcu. Niemniej, kruszec ma przed sobą dobry czas, a zdaniem analityków przejściowe spadki sprzyjają budowie ekspozycji.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję