“Stabilny klient” Żabki
Żabka może liczyć na “stabilne” zainteresowanie ze strony klientów w Polsce, uważają analitycy giełdowi z Goldman Sachs:
“Po poprawie w 2024 r. wraz ze wzrostem płac realnych, polski konsument pozostał stabilny w ostatnich 3-4 kwartałach, a zmienność geopolityczna nie przełożyła się na pogorszenie nastrojów” - stwierdzili eksperci z Goldman Sachs.
Żabka cechuje się również dobrym „pipelinem”. Innymi słowy, firma ma jasny i aktualny obraz tego, ile nowych sklepów powstaje, kiedy zostaną otwarte i gdzie dokładnie.
“Żabka nadal przejmuje udział w rynku od tradycyjnych sklepów rodzinnych” - zwrócili uwagę analitycy Goldman Sachs.
Te lokalne sklepy nadal stanowią około 30% rynku w lokalizacjach, w których Żabka się rozwija. Znaczna część ekspansji firmy odbywa się właśnie w tych obszarach, gdzie te starsze, niezależne sklepy działały lub nadal istnieją. Żabka stopniowo przejmuje ich bazy klientów.
“Ogółem w Polsce pozostaje 50 tys. sklepów ‘rodzinnych’, z czego mniej niż 20 tys. jest zorganizowanych, przy czym liczba ta z czasem maleje. Najbliższym konkurentem Żabki pozostaje Carrefour Express z około 400 sklepami (wobec 11 460 sklepów Żabki ogółem)” - czytamy w analizie Goldman Sachs.
“Żabka ma około 10-12 miesięczny okres zwrotu nakładów na nowe sklepy i podobnie szybki okres zwrotu nakładów na modernizację sklepów Żabka 2.0 (z dodanymi asortymentem produktów Quick Meal Solutions)” - czytamy.
Na koniec drugiego kwartału 90% sklepów zostało zmodernizowanych, podobnie jak wszystkie nowe sklepy, a reszta ma zostać ukończona w tym roku.
“Warto zauważyć, że rynek produktów QMS w Polsce pozostaje bardzo rozdrobniony, a około 30 tys. niezależnych sklepów stanowi ponad 50% rynku” - dodano.
Ekspansja Żabki w Rumunii
Żabka wkroczyła do Rumunii, gdzie w ramach fazy testowej otworzono około 90 sklepów. W III kwartale tego roku ma zostać podjęta decyzja w sprawie dalszego rozwoju w tym obszarze.
“Oceniane są również inne rynki poza Rumunią, a drugim krokiem w ekspansji międzynarodowej będzie prawdopodobnie UE, choć Rumunia pozostaje obecnie w centrum uwagi z długoterminową szansą na około 4500 sklepów” - napisali analitycy Goldman Sachs.
Rekomendacja “Kupuj” od Goldman Sachs
Grupa Żabka otrzymała rekomendację “Kupuj” od analityków Goldman Sachs. Cena docelowa w horyzoncie 12 miesięcy oszacowana na podstawie metody DCF wyniosła około 28 PLN.
Analitycy amerykańskiego banku wymienili szereg czynników ryzyka, które mogłyby zagrozić prognozie lub perspektywom biznesu Żabki:
Po pierwsze, jest to możliwość wystąpienia problemów w rozwoju sieci sklepów. “Jeśli plany rozwoju zostaną ograniczone lub wskaźniki kanibalizacji będą wyższe, niż zakłada spółka, będzie to miało negatywny wpływ na nasze szacunki”, uważają analitycy Goldman SAchs.
Po drugie, możliwe jest zakłócenie łańcucha dostaw: “Żabka i jej franczyzobiorcy polegają na dostawach produktów sprzedawanych przez strony trzecie. Wszelkie negatywne zmiany w dostawach produktów mogą mieć wpływ na dostępność produktów dla klientów końcowych i nasze szacunki”.
Po trzecie, wpływ może mieć inflacja cen żywności i napojów: “Firma wie, że ceny produktów są wyższe niż w sklepach spożywczych”. Żabka dociera jednak do odbiorców, którzy cenią sobie wygodę bardziej niż niższe ceny. Niemniej, “jeśli inflacja cen żywności znacznie wzrośnie, istnieje ryzyko, że konsumenci albo zrezygnują z zakupów, albo zmniejszą wielkość zakupów w Żabce”, ocenili analitycy z Goldman Sachs. Nawet jeśli Żabka nie podniosłaby cen dla klientów przy wysokiej inflacji, to mogłoby to wywrzeć presję na marże.
Po czwarte, wyższa niż oczekiwana inflacja kosztów operacyjnych może wpłynąć na rentowność grupy, czytamy w rekomendacji.
Po piąte, możliwe są agresywne kampanie promocyjne konkurentów. “Pogarszające się wyniki wśród konkurentów lub konkurentów, którzy chcą przejąć udział w rynku poprzez inwestycje cenowe, mogą prowadzić do zwiększonej aktywności promocyjnej, co stanowiłoby ryzyko w dół dla naszych oczekiwań dotyczących marży Żabki”, napisali eksperci z Goldman Sachs.
Po szóste, ważne będzie także to, co stanie się z płacami Polaków. Jeśli realne płace będą spadać, to obroty Żabki mogą zmaleć i negatywnie wpłynąć na jej biznes, ocenił Goldman Sachs.
Tabela: Zestaw prognoz dla Żabki, od wskaźników po wyniki finansowe i rekomendowaną cenę docelową.

Źródło: TradingView.
Zobacz również: Akcje spółki w górę o 46%, rekomendują analitycy. Niegdyś to był spekulacyjny hit
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję