O sytuacji akcji kluczowej spółki Elona Muska – ekscentrycznego multimiliardera, a obecnie także polityka – rozmawialiśmy z Jarosławem Jamką, Wiceprezesem Zarządu i Zarządzającym Portfelami w NDM SA.3
Ile kosztują akcje Tesli?
Dziś akcje Tesli kosztują około 250 USD. To dużo czy mało? Wszystko zależy od kontekstu, w jakim spojrzymy na te wartości.
W dłuższej perspektywie sytuacja wygląda imponująco – w porównaniu z początkiem 2023 roku akcje są wyżej o ponad 115%. Jednak w krótszym terminie nie jest już tak optymistycznie. Jeśli odniesiemy się do rekordowego poziomu z końca grudnia ubiegłego roku, kiedy cena akcji sięgnęła 440 USD, to obecnie jesteśmy prawie 45% niżej. To gigantyczny spadek notowań.
Wykres. Notowania akcji Tesla

Źródło: TradingView.
Firma Muska: wycena Tesli trudna do oszacowania
W wywiadzie dla FXMAG Jarosław Jamka zwrócił naszą uwagę na problemy związane z "wymagającą" wyceną akcji Tesli:
“Akcje Tesli od dawna są dla inwestorów pewnym wyzwaniem od strony fundamentalnej. Wycena Tesli jest tak wysoka, że Tesla nie może być już klasyfikowana jako producent samochodów, ale łatwiej jest klasyfikować ją jako firmę technologiczną, albo zajmującą się sztuczną inteligencją” - wskazuje.
Ekspert zwrócił także uwagę na słowa samego Elona Muska, który „wycenia” Teslę bardzo wysoko. Podczas ostatniej konferencji wynikowej powiedział o tym, gdzie ostatecznie widzi wycenę swojej spółki:
„Widzę taką ścieżkę dla Tesli, że Tesla stanie się zdecydowanie najcenniejszą firmą na świecie. (...) istnieje taka możliwość, że Tesla będzie warta więcej niż pięć kolejnych największych firm razem wziętych. (...) A to w przeważającej mierze będzie zasługa pojazdów autonomicznych i autonomicznych robotów humanoidalnych. (...) sam Optimus ma potencjał, aby przekroczyć 10 bilionów dolarów przychodów”
Czytaj również: Przełom dla spółki, akcje liderem wzrostów GPW! Ważna umowa z Sony
Tesla: kluczowe czynniki wzrostu
Jarosław Jamka, oceniając akcje Tesli, wymienił kilka pozytywnych aspektów dla firmy w 2025 roku, w tym szczególnie:
1) Usługa Robotaxi, która rozpocznie się w Austin w czerwcu 2025 r.,
2) Produkcja modelu niskokosztowego, która rozpocznie się w pierwszej połowie 2025 r.,
3) Wdrożenia magazynów energii (energy storage deployments) wzrosną o co najmniej 50% w 2025 r. (kwartalne przychody z tego segmentu działalności Tesli to już około 3 mld USD).
Z drugiej strony istnieje także cała lista potencjalnych ryzyk:
1) Ryzyko niskiego wzrostu całkowitych dostaw samochodów (deliveries; wcześniej Elon mówił o 20-30% wzroście w 2025 r., a teraz mówi jedynie o „powrocie do wzrostu” w 2025 r.),
2) Dalszy spadek marż i niższe ceny sprzedaży samochodów,
3) Możliwe wycofanie amerykańskich dotacji do pojazdów elektrycznych (np. JPMorgan szacuje, że może to nawet skutkować utratą około 40% zysków Tesli w 2024 r.),
4) i dodatkowo wszystko, co może negatywnie wpłynąć na nastroje inwestorów, ponieważ wycena Tesli jest naprawdę wysoka.
Ale jednocześnie, jak podkreśla Jamka, na kurs Tesli można spojrzeć przez pryzmat wygranych wyborów prezydenckich przez Trumpa, co dało inwestorom możliwość spekulacji z tym związanej. Podobnie było w przypadku Bitcoina, co ilustruje poniższy wykres.

Źródło: Jarosław Jamka, NDM.
“Kurs Tesli wzrósł nawet sporo mocniej niż kurs Bitcoina (licząc od 5 listopada 2024 roku), ale droga w drugą stronę też jest mocniejsza w przypadku Tesli” - zauważa.
Z kolei kolejny wykres ilustruje drawdowny (obsunięcia kapitału, procentowe spadki wartości od ostatniego szczytu) dla akcji Tesli i Bitcoina, licząc od 5 listopada 2024 roku.

“Patrząc od tej strony, można powiedzieć, że mocny wzrost, a następnie mocny spadek kursu Tesli ma też związek z wygraną Trumpa i spekulacją inwestorów w tym zakresie” - powiedział naszej redakcji Jarosław Jamka, wiceprezes Zarządu oraz Zarządzający Portfelami w NDM SA.
Sprawdź także to: Polska spółka w 3 lata zostanie światowym liderem? Członek zarządu specjalnie dla FXMAG
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję