Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Akcje spółki kosmicznej lecą w kosmos! WIG20 najgorszym indeksem w Europie

|
selectedselectedselected
Akcje spółki kosmicznej lecą w kosmos! WIG20 najgorszym indeksem w Europie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na środowej sesji jedynie indeks szerokiego rynku, jak i indeks średnich spółek mWIG40 zanotowały kosmetyczne wzrosty. Cała reszta głównych indeksów GPW zakończyła dzisiejszą sesję na minusie i to mimo tego, że na europejskich rynkach panował optymizm, a giełdy odreagowywały wczorajsze spadki. WIG20 znalazł się na szarym (choć może bardziej pasuje: na czerwonym) końcu głównych indeksów.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

WIG20 robi tyły, ale bez paniki

Reklama

Na środowej sesji indeks WIG20 spadł o 0,80%, kończąc handel na poziomie 2096,43 pkt. Tym samym nasz indeks blue-chipów zachowywał się dziś najsłabiej spośród wszystkich głównych europejskich indeksów giełdowych. Diabeł jednak tkwi w szczegółach, bo przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji doszło do odcięcia dywidendy od kursu Orlenu, która wyniosła 5,50 PLN. Sam Orlen jest zaś najważniejszym komponentem WIG20, mającym ponad 14% udział w portfelu czołowego indeksu. Dla porównania, indeks WIG20 Total Return, czyli uwzględniający w notowaniach dywidendy wypłacane przez spółki z jego portfela, wzrósł dziś o 0,4%.

Spośród pozostałych indeksów mWIG40 odnotował wzrost o 0,44%, indeks małych spółek sWIG80 zanotował spadek o 0,22%, natomiast benchmark szerokiego rynku WIG wzrósł dziś o 0,35%, kończąc środowa sesję na poziomie 69 991,47 pkt.

Zobacz: Spółka z GPW pokazała zaskakująco dobre wyniki sprzedaży. Kurs akcji wystrzelił w górę

 

Spośród komponentów indeksu WIG20 najmocniej tracił CD Projekt, którego akcje spadły o 2,85%, do poziomu 155,3000 PLN. Powód spadków nie jest jednoznaczny, najprawdopodobniej jest to korekta ostatnich wzrostów, z poprzedniego tygodnia.

Kolejną spadkową sesję zaliczył Dino Polska (-0,6%), identyczny spadek zanotowały również akcje Kruka (-0,6%).

Najmocniej rosły akcje Grupy Kęty (2,53%) oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej (2,4%).

Zobacz: Ta spółka rośnie dziś najmocniej na GPW! Kurs akcji wystrzelił dzięki inwestycji w zielony wodór

Reklama

 

Spółka CCC (z indeksu mWIG40), po wczorajszej publikacji lepszych od oczekiwań wstępnych wyników finansowych, zakończyła sesję z niewielkim 1,25% wzrostem, po mocnym rozpoczęciu sesji (ponad 6% w górę na otwarciu).

Na uwagę zasługuje wyznaczenie nowych historycznych szczytów notowań spółki z branży kosmicznej Creotech Instruments - akcje CRI wzrosły do 240,0000 PLN, a kapitalizacja spółki przekroczyła 465 mln złotych. Od debiutu na NewConnect w październiku 2021 roku akcje Creotech wzrosły już o niecałe 220%.

Zobacz: Spółka, która wyleciała z WIG20 pokazała zaskakujące wyniki finansowe

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama