Należy przy tym pamiętać, że europejskie akcje handlowane są z niemal rekordowym dyskontem względem tych zza oceanu. Z pewnością powyższe wynika po części z mniejszej ekspozycji na wysoko wyceniane spółki technologiczne na Wall Street. Nastrojów w Europie nie zdołały utrzymać nieco wyższe od prognoz odczyty marcowych wskaźników PMI dla przemysłu. Indeksy dla głównych gospodarek znajdują się nadal poniżej granicznego poziomu 50 pkt. co pokazuje, że aktywność w branżach przemysłowych pozostaje stosunkowo niska. Sesja za oceanem również kończyła się spadkami – indeks S&P500 tracił ponad 0,80%.
Początek sesji na GPW przebiegał w pozytywnych nastrojach a WIG20 zyskiwał nawet ponad 1,0% wznosząc się ponad poziom 2 470 pkt. czyli najwyżej od miesiąca. Jednak popołudniem strona popytowa stopniowo opadać z sił, a finalnie indeks warszawskich blue chips kończył dzień symbolicznym spadkiem w okolicy 0,05% przy relatywnie wysokich obrotach przekraczających 1,6 mld PLN. Zdecydowanie lepiej wypadły średnie spółki, których indeks zyskał ponad 1,10%. Mocnym wsparciem pozostawały walory ING, Asseco oraz XTB.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji
Wydarzaniem w globalnym kalendarium makroekonomicznym będzie dziś wstępny odczyt inflacji konsumenckiej w strefie euro za marzec. Prognozy zakładają utrzymanie poziomu z lutego czyli 2,6% r/r. W ostatnim wystąpieniu prezes Lagarde wspominała, że większą uwagę przykuje do trendu dezinflacji oraz potwierdzających poprawę aktywności gospodarczej szeregu innych wskaźników. Stąd nawet gdyby dzisiejszy odczyt odchylił się istotnie od oczekiwań, trudno oczekiwać większej reakcji na rynku.
Krajowi inwestorzy z kolei śledzić będą wynik kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Nie spodziewamy się żadnych zmian i uważamy, że stopa referencyjna zostanie utrzymana na poziomie 5,75%. Ekonomiści BNP Paribas nie przewidują także istotnych korekt w treści towarzyszącego decyzji komunikatu. Sądzimy, że ogólny przekaz płynący ze strony Rady dalej w dużej mierze skupiać się będzie na dużej niepewności co do kształtowania się inflacji, co przemawia za ostrożnością i pozostawieniem stóp procentowych na obecnym poziomie, przynajmniej w tym momencie.

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)! Obserwuj FXMAG>>
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję