Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Rynki akcji
    1. Zobacz także: Co dalej ze stopami procentowymi w strefie euro? Będzie podwyżka EBC? Jak zareaguje kurs euro? Analizujemy wypowiedzi ekonomistów
  2. Rynki obligacji

    Rynki akcji

    Indeksy amerykańskie zakończyły tydzień bez większych zmian w porównaniu do poprzedniego tygodnia, choć widoczne były różnice w zachowaniu akcji pomiędzy rożnymi sektorami. Na słabsze nastroje w sektorze technologicznym wpłynęły między innymi mieszane komentarze inwestorów po konferencji Apple, na której zaprezentowano najnowszy produkt firmy czyli iPhone 15. Spółkom value pomagały z kolei wydarzenia z rynku surowców, ponieważ ceny kontraktów na ropę naftową przebiły poziom 90 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od listopada ubiegłego roku.

    Nastroje na rynkach europejskich poprawiły się natomiast po podwyżce stóp przez EBC, który zasygnalizował, że stopy procentowe prawdopodobnie osiągnęły już szczyt w obecnym cyklu. Pomogły także nowe dane dotyczące produkcji i sprzedaży detalicznej w Chinach, które po kilku niezbyt dobrych odczytach z poprzednich miesięcy, zaskoczyły na plus pod względem oczekiwań. Produkcja przemysłowa wzrosła o 4,5% r/r (konsensus zakładał 3,9% r/r), a sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,6% r/r (konsensus zakładał 3,0% r/r).

    Zobacz także: Co dalej ze stopami procentowymi w strefie euro? Będzie podwyżka EBC? Jak zareaguje kurs euro? Analizujemy wypowiedzi ekonomistów

     

    Na warszawskim parkiecie nastąpiło odbicie po dynamicznych spadkach z wcześniejszego tygodnia. Najmocniejszy, bo 1,6-procentowy wzrost osiągnął indeks dwudziestu największych spółek.

     

    Tygodniowe zmiany wybranych indeksów akcji:

    Akcje i obligacje: konferencja Apple wywołały mieszane uczucia inwestorów. Rynek zareagował na nowe produkty znanej spółki  - 1Akcje i obligacje: konferencja Apple wywołały mieszane uczucia inwestorów. Rynek zareagował na nowe produkty znanej spółki  - 1

    Źródło: Opracowanie własne

    PKO
    Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.
    69.8592
    -10.46 %
    Dywidendy
    1 dzień
    -0.74 %
    1 tydzień
    -0.82 %
    1 miesiąc
    -6.3 %
    6 miesięcy
    28.51 %
    TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 15.09.2023 r.

    Reklama

     

    Rynki obligacji

    Obawy o możliwość dalszych podwyżek stóp procentowych wciąż ciążyły na cenach amerykańskich obligacji rządowych. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła do 4,33%, niewiele niżej od maksymalnej rentowności w tym roku.

    Rentowność europejskich obligacji skarbowych spadła w czwartek po decyzji EBC w nadziei, że mogła to być ostatnia decyzja dotycząca podwyżek stóp, natomiast w piątek rentowności odbiły i zakończyły dzień kilka punktów bazowych powyżej zamknięcia z poprzedniego tygodnia.

    W zeszłym tygodniu rentowności polskich obligacji były stabilne, w przeciwieństwie do dużych spadków, jakie nastąpiły zaraz po cięciu stóp przez RPP, a ich poziomy utrzymały się na zbliżonych wartościach do tych z zamknięcia poprzedniego tygodnia. Wyceny kontraktów FRA („Forward Rate Agreement”) wzrosły o kilka punktów bazowych w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Rynek FRA wciąż wycenia dalsze obniżki stóp przez RPP i zakłada spadek stopy referencyjnej o kolejne 200 punktów bazowych w ciągu roku.

     

    Akcje i obligacje: konferencja Apple wywołały mieszane uczucia inwestorów. Rynek zareagował na nowe produkty znanej spółki  - 2Akcje i obligacje: konferencja Apple wywołały mieszane uczucia inwestorów. Rynek zareagował na nowe produkty znanej spółki  - 2

    Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 15.09.2023 r.

    Reklama

    PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

    PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

    Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama

    Najnowsze

    Polecane