Rynki akcji
Dzięki ożywionej nadziei inwestorów na zakończenie podwyżek stóp procentowych w USA, amerykańskie indeksy zanotowały najlepszy tydzień od kilku miesięcy. Zarówno S&P 500, jak i indeks spółek technologicznych Nasdaq zanotowały największy wzrost od blisko roku. W minionym tygodniu zakończył się październik, trzeci spadkowy dla amerykańskich indeksów miesiąc z rzędu. Dow Jones spadł w okresie miesiąca o 1,36%, S&P 500 o 2,2%, a NASDAQ o 2,78%.
Bycze nastroje panowały również na rynkach europejskich, a najważniejsze indeksy zakończyły tydzień na kilkuprocentowych plusach. Dla niemieckiego indeksu DAX, podobnie jak dla europejskiego indeksu STOXX Europe 600, miniony tydzień był najlepszy pod kątem osiągniętej stopy zwrotu od końca marca.
Indeks szerokiego rynku WIG oraz indeks największych polskich spółek WIG20 rosły już czwarty tydzień z rzędu i zakończyły październik rosnąc w ciągu tego miesiąca o odpowiednio 9,5% i 12,2%. W przypadku obu indeksów są to najlepsze miesięczne stopy zwrotu od listopada 2022 r. Od początku roku WIG20 wzrósł już o 21,5%, co plasuje go w czołówce wśród najważniejszych światowych indeksów.
Tygodniowe zmiany indeksów akcji
Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 03.11.2023 r.
Rynki obligacji
Główną rolę na rynkach dłużnych w minionym tygodniu odegrała amerykańska Rezerwa Federalna, która po środowym komunikacie przesunęła oczekiwania rynku dotyczące stóp procentowych ku łagodniejszej polityce monetarnej. Wskutek tego na rynkach bazowych zanotowaliśmy spadki rentowności, zwłaszcza na długim końcu krzywych, oraz wzrost cen papierów dłużnych. W wyniku tego rosły także dłużnych funduszy inwestycyjnych. Rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich spadły już o ponad 40 punktów bazowych od poziomu 5%.
Spadki rentowności (wzrosty cen) miały miejsce także na dłużnych rynkach europejskich. Rentowność niemieckiego bunda spadła o blisko 20 p.b., podobnie zachowywały się dziesięcioletnie obligacje francuskie.
Spadały także rentowności polskich obligacji skarbowych, zwłaszcza tych o dłuższym terminie zapadalności. Polska dziesięciolatka zanotowała w ostatnich kilkunastu dniach dynamiczny spadek rentowności o ok. 60 p.b., z ponad 6% do obecnych 5,45%. W ubiegłym tygodniu spadły także o kilka punktów bazowych wyceny kontraktów FRA („Forward Rate Agreement”). Obecnie rynek ten wycenia cięcie stóp przez RPP o 125 punktów bazowych w ciągu roku.
Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 03.11.2023 r.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję