- Stablecoin finalnie nie powstał
- Spółka mPay odpowiedziała na zarzuty KNF
- Rafał Zaorski toczy prawne spory również w kwestii projektu “Epicki Flip”
KNF dostrzega się znamion przestępstwa
Komisja Nadzoru Finansowego bliżej przygląda się działaniom wokół spółki mPay sprzed kilku lat. Jak wynika z komunikatu Urzędu, rozpoczęte zostało postępowanie prawne związane z podejrzeniem popełnienia przestępstwa obejmującego bezprawne ujawnienie informacji poufnych oraz ich wykorzystanie w obrocie akcjami mPay.
“Przestępstwa te polegały na nieuprawnionym ujawnieniu i wykorzystaniu informacji poufnej dotyczącej zawarcia umowy, w ramach której mPay SA zobowiązała się do podjęcia prac nad wprowadzeniem kryptoaktywa (stablecoin) oraz umożliwieniem użytkownikom aplikacji mPay nabycie tego kryptoaktywa, jego transferu na konta i portfele, niezależne od aplikacji mPay, a także używania go do płatności za bilety i wykonywania innych opłat, w jakich aplikacja ta oferuje pośrednictwo płatności” - czytamy w obwieszczeniu KNF.
“Informacja o złożeniu przez Komisję zawiadomienia ma na celu ochronę interesów uczestników rynku finansowego i poinformowanie o potencjalnym naruszeniu ich interesów” - dodano.
Ruch KNF odnosi się do wydarzeń z jesieni 2021 roku. Wówczas, notowania mPay wystrzeliły o około 400% na fali informacji o zaangażowaniu Rafała Zaorskiego, znanego finansowego influencera i spekulanta, w zakresie stworzenia stablecoina PLNC.
Opracowanie monety wedle zapewnień spółki miało umożliwić użytkownikom aplikacji mPay jej wykorzystanie do płatności między innymi za bilety czy inne opłaty oferowane przez aplikacje. Dostępnymi funkcjonalnościami miały być także jej nabywanie czy transfer na zewnętrzne portfele.
🔸 Komisja Nadzoru Finansowego informuje o złożeniu do organów ścigania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw bezprawnego ujawnienia informacji poufnych oraz wykorzystania tych informacji w obrocie akcjami mPay SA: https://t.co/CZtRqJ2Sj3 pic.twitter.com/hNv3wHGgB7
— Urząd KNF (@uknf) January 30, 2024
W komunikacie spółki z 22 listopada 2021 roku (raport bieżący mPay 50/2021) czytamy:
“mPay, Dark Pool One oraz Pan Rafał Zaorski ‘Strony’ zobowiązują się do podjęcia prac nad projektem wprowadzenia Stablecoin oraz zakładki – portfela walut krypto – do usług świadczonych przez Spółkę w ramach aplikacji mPay (...)” - głosi komunikat ESPI mPay z listopada 2021 roku.
“Intencją Stron jest rozszerzenie w przyszłości Projektu o możliwość przechowywania w aplikacji mPay kryptowalut innych niż Stablecoin, zakupionych przez użytkowników” - czytamy dalej - “Spółka zobowiązuje się do aktywnego działania w zakresie wdrożenia Projektu w aplikacji mPay, w szczególności poprzez współpracę z inwestorami”
W reakcji na przedstawiony wówczas przez mPay komunikat, akcje spółki w trakcie kolejnej sesji zyskały ponad 40%.
Kluczową rolę w nadaniu inicjatywie rozgłosu miał Rafał Zaorski. Zapowiedzi znanego spekulanta roztaczały wizję dynamicznego rozwoju projektu. Według Zaorskiego, mPay miał szybko stać się polskim Robinhoodem czy Revolutem, a nad całością miał czuwać sam KNF, czytamy w tweetach inwestora:
“PLNC i M jak #mpay. Szacujemy rynek PLNC na 2/5 mld zł w pierwszym roku. M pod nadzorem #KNF zapewni pokrycie 1:1 w #PLNC do PLN. Mpay to 600k klientów/ 300k aktywnych. @mPay może szybko stać się polskim Robinhoodem/Revolutem - i jest na GPW” - czytamy we wpisie Rafała Zaorskiego na platformie X / Twitter opublikowanym jeszcze przed sesją 23 listopada, dzień po komunikacie mPay.
PLNC i M jak #mpay Szacujemy rynek PLNC na 2/5 mld zł w pierwszym roku. M pod nadzorem #KNF zapewni pokrycie 1:1 w #PLNC do PLN. Mpay to 600k klientów/ 300k aktywnych. @mPay_ Może szybko stać się polskim Robinhoodem/ Revolutem - i jest na GPW - #MPY ;)https://t.co/s2QgCSEKCd
— Rafał Zaorski (@rafal_zaorski) November 23, 2021
Zaangażowanie Zaorskiego i roztaczane przez spółkę perspektywy dynamicznego rozwoju i przełomowości projektu napędziły spektakularny rajd notowań mPay. W zaledwie miesiąc akcje zyskały blisko 350% wzrastając do 4,40 PLN z poziomu około 1 PLN.
Tak to wyglądało w listopadzie 2021 na kursie mPay: pic.twitter.com/nasNDNaxB4
— Trystero (@TrysteroBlog) January 30, 2024
Jednak po kilku tygodniach dynamicznej zwyżki, nastąpiła długotrwała i konsekwentna przecena. W ciągu kolejnych 12 miesięcy notowania spółki w całości zniwelowały wcześniejszy rajd i na koniec 2022 roku osunęły się do 0,70 PLN. Teraz, notowane są po 0,79 PLN.
Zobacz także: Epicki Flip Rafała Zaorskiego w oczach ekspertów TYLKO NA FXMAG
mPay deklaruje chęć współpracy z KNF
W odpowiedzi na komunikat Komisji Nadzoru Finansowego, zarząd mPay zadeklarował chęć pełnej współpracy z KNF:
"W związku z zawiadomieniem Komisji Nadzoru Finansowego o podejrzeniu bezprawnego ujawnienia i wykorzystania informacji poufnych w obrocie akcjami mPay, zarząd mPay oświadcza, że dokłada wszelkich starań, aby wesprzeć Komisję Nadzoru Finansowego w niezwłocznym rozwiązaniu sprawy” - czytamy w oświadczeniu spółki.
“Zarząd mPay udzielił wszelkich żądanych informacji i wyjaśnień KNF. Współpracuje z KNF celem pełnego i kompleksowego wyjaśnienia sprawy. Jak również deklaruje dalsza pełną współpracę z KNF jak również organami ścigania" - czytamy w odpowiedzi firmy.
Co więcej, zarząd mPay przekazał, że projekt stablecoina nie został finalnie zrealizowany ze względu na brak uregulowań prawnych. Przeszkodą miały być również uwarunkowania rynkowe. Umowa z Rafałem Zaorskim czy Dark Pool One również została zakończona.
"Zarząd mPay S.A., dodatkowo oświadcza, że informacja, której dotyczy zawiadomienie Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie projektu stablecoin, o którym informację mPay opublikował w raporcie z dnia 21.11.2021 o nr 50/2021., nie został zrealizowany ze względu na brak uregulowań prawnych oraz uwarunkowania rynkowe, a sama umowa została zakończona. W związku z powyższym, ani projekt, ani postępowanie dotyczące ujawnienia informacji poufnej o nim, nie mają wpływu na bieżącą działalność spółki" - czytamy w oświadczeniu mPay.
Czytaj również: Epicki Flip to nie nowość, Rafał Zaorski nie jest pionierem
Rafał Zaorski pojawi się w “Kanał Zero”
Przed kilkoma tygodniami internet obiegła informacja, że Rafał Zaorski pojawi się w “Kanale Zero”, nowym projekcie medialnym tworzonym przez Krzysztofa Stanowskiego. Spekulant poprowadzi tam program “Finansowe Zero”.
Nie zwalniamy tempa! 🚀Odkrywamy kolejne karty! @rafal_zaorski - Doświadczony inwestor i biznesmen 💰 W #kanalzero podzieli się z nami rozległą wiedzą i praktyką, prowadząc RYNKOWE ZERO 📈
— OficjalneZero (@OficjalneZero) January 24, 2024
Gotowi do startu? 👀#misjazmiana pic.twitter.com/xyv9pZhPxV
O Zaorskim jest również głośno z uwagi na trwający spór wokół projektu “Epicki Flip”. Inwestor zaproponował sprzedaż wielu części swojego mieszkania, co nie spodobało się wspólnocie ekskluzywnego apartamentowca Złota 44.
Więcej o tym pisaliśmy tutaj: Rafał Zaorski odpowiada na zarzuty. Epicki Flip - mity obalone?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję