Analizując spółki, często zastanawiamy się, na jakie kluczowe wskaźniki powinniśmy zwrócić uwagę. Czy to marża zysku netto, stopa dywidendy, czy może istnieje inna istotna miara, do której powinniśmy się odwołać? Interesujące z punktu widzenia teorii finansów wydaje się także to, że, instrumenty takie jak bitcoin, złoto czy inne surowce mają prawie zerową wartość, ponieważ nie generują przepływów pieniężnych.
W finansach określamy wartość każdego aktywa jako bieżącą wartość przyszłych wolnych przepływów pieniężnych (FCF). I to właśnie tej wartości inwestorzy powinni szukać, inwestując w akcje. Dlatego zastanówmy się, czym są i jak zmierzyć te przepływy pieniężne oraz które spółki generują ich najwięcej względem obecnej kapitalizacji.
Wolne przepływy pieniężne są tym, co generuje wartość dla inwestycji
Wartości, takie jak zysk netto czy dywidenda, mają swoje ograniczenia, o których warto pamiętać. Po pierwsze, zysk netto jest wartością księgową, co oznacza, że może być podatny na manipulacje księgowe. Po drugie, spółka może nie wypłacać dywidendy regularnie lub wcale, co zaburzałoby analizę jej w czasie.
W celu rozwiązania tych problemów, można skorzystać z koncepcji tzw. wolnych przepływów pieniężnych, które pomagają zmierzyć, ile spółka faktycznie mogłaby wypłacić akcjonariuszom na podstawie generowanych przez nią środków pieniężnych. Możemy to postrzegać jako rodzaj „wirtualnej dywidendy" dla akcjonariuszy. Uwzględnia ona różne rodzaje wypłat, takie jak dywidendy, skup akcji itp., jednocześnie eliminując wiele wartości księgowych, takich jak amortyzacja, która może obniżać zysk netto. Dzięki temu wartość wolnych przepływów pieniężnych może być bardziej wiarygodnym wskaźnikiem zdolności spółki do wypłaty środków akcjonariuszom.
W świecie finansów ważna wydaje się bieżąca wartość przyszłych wolnych przepływów pieniężnych. Stąd pojawia się problem z określeniem takim jak wartość złota, bitcoina i innych aktywów. Nie zawsze na podstawie tego jesteśmy w stanie określić wartość, często mierzymy jedynie cenę (w języku polskim, napotykając dodatkową trudność, gdyż brakuje odpowiedników słów „value something" i „pricing", używamy jedynie „wyceny", co prowadzi do dodatkowego zamieszania).
Wzór na obliczenie wolnych przepływów pieniężnych dla akcjonariuszy jest bardzo prosty do zastosowania i wygląda następująco:
Źródło: https://stockanalysis.com/term/free-cash-flow/
To oznacza ilość gotówki generowaną przez działalność operacyjną spółki pomniejszoną o wydatki kapitałowe na zakup nowego sprzętu i maszyn (CAPEX). Ważne jest zrozumienie, że ujemne wartości wolnych przepływów pieniężnych nie zawsze są negatywne, ponieważ mogą wynikać z inwestycji w rozwój firmy, gdy wydatki inwestycyjne są większe od przepływów z działalności operacyjnej.
Zobacz także: Cena obligacji skarbowych spadła… o 86% w 3 lata! Ten krach to efekt działań banku centralnego
Najlepsze spółki z indeksu S&P 500 pod względem wskaźnika ceny do wolnych przepływów pieniężnych (P/FCF)
Ostatecznie, zamiast polegać na najpopularniejszym wskaźniku stosunku ceny do zysku (C/Z), który jest podatny na różne czynniki, w tym działania księgowe i brak uwzględnienia wypłat inwestorom, takich jak dywidendy czy skup akcji własnych, warto rozważyć wykorzystanie wskaźnika stosunku ceny do wolnych przepływów pieniężnych (P/FCF). Interpretacja jest prosta. Im jest on niższy (dodatni), tym większa stopa zwrotu dla inwestora. Oczywiście jest on obarczony tym, że bazuje na wartościach z przeszłości, stąd do wyselekcjonowania najlepszych spółek uwzględnimy tylko te, których analitycy spodziewają się, że zysk z działalności operacyjnej będzie rósł o co najmniej 5 proc. przez najbliższe 5 lat.
Principal Financial Group Inc. (Principal) to firma specjalizująca się w usługach finansowych, ze szczególnym naciskiem na obszar ubezpieczeń i zarządzania kapitałem na terenie Stanów Zjednoczonych. Aktualnie wskaźnik P/FCF (Cena do Wolnych Przepływów Pieniężnych) spółki wynosi 4,1 i jest najniższy dla spółek z indeksu S&P 500. Prognozowana stopa wzrostu zysku jest na poziomie 6,7 proc. Wydaje się, że spółka, podobnie jak cała branża finansowa w Stanach Zjednoczonych, doświadcza silnej przeceny w tym roku, co może tworzyć potencjalne okazje inwestycyjne.
Źródło: Conotoxia MT5, Principal, Daily
Na drugim miejscu plasuje się amerykańska firma Northern Trust Corporation (NorthTrust), specjalizująca się w zarządzaniu aktywami, usługach depozytariuszowych i trustowych, głównie dla dużych korporacji. Jej wskaźnik P/FCF wynosi 4,8, a prognozowana stopa wzrostu zysków wynosi 8,9 proc.
Źródło: NorthTrust, Daily
Na trzecim miejscu uplasował się wiodący producent stali i jej przetwarzania Steel Dynamics Inc. (SteelDyn). Wskaźnik P/FCF dla tej spółki wynosi 5,8, a prognozowana stopa wzrostu zysku wynosi aż 28 proc. Warto zaznaczyć, że SteelDyn to firma, której wyniki finansowe są silnie uzależnione od wahania cen surowców, zwłaszcza cen stali, co stanowi kluczowy czynnik wpływający na jej wyniki.
Źródło: Conotoxia MT5, SteelDyn, Daily
Na czwartym miejscu znajduje się Expedia Group Inc. amerykańska firma działająca w branży turystycznej i internetowej. Spółka oferuje różnorodne usługi i platformy związane z podróżami i rezerwacjami online, takie jak Expedia.com, Hotels.com, Orbitz czy Travelocity. Wskaźnik P/FCF spółki wynosi 6,25, przy prognozowanej stopie wzrostu zysków na poziomie 25 proc. Spółka jest bezpośrednim konkurentem platform m.in. Booking czy Airbnb.
Źródło: Conotoxia MT5, Expedia, Daily
Piąte miejsce zajmuje międzynarodowa firma ubezpieczeniowa i reasekuracyjna Arch Capital Group Ltd. (ArchCapital). Spółka oferuje nie tylko różnorodne produkty ubezpieczeniowe, ale także świadczy usługi reasekuracji, co oznacza, że zabezpiecza ubezpieczycieli przed nadmiernym ryzykiem w ich portfelach ubezpieczeniowych. To pomaga ubezpieczycielom skutecznie zarządzać ryzykiem i minimalizować potencjalne straty. Wskaźnik P/FCF wynosi 6,6, przy prognozowanej średniej rocznej stopie wzrostu zysków na poziomie 19,7 proc.
Źródło: Conotoxia MT5, ArchCapital, Daily
Jeśli porównamy wskaźnik P/FCF tych firm na przestrzeni czasu, zauważymy, że szczególnie atrakcyjnie przedstawia się Northern Trust, Steel Dynamics oraz Expedia w kontekście historycznej wyceny tego wskaźnika.
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję