Po stagnacji widać wyraźne ożywienie na rynku. Akcja kredytowa nabiera rozpędu, zdolność powraca do poziomu z 2021 r. Stopy są obniżane, a Polacy coraz śmielej sięgają po kredyty.
- Zdolność kredytowa powraca do poziomu sprzed 2 lat.
- Polacy ruszyli do banków po kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe.
- Według ekonomistów Banku Gospodarstwa Krajowego zainteresowanie produktami bankowymi będzie wzrastać.
Polacy ruszyli po kredyty!
Ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego wskazują w kwartalnym raporcie, że warunki ekonomiczne zniechęciły część konsumentów do zaciągania kredytów, a zwłaszcza “hipotek”.
“Najmocniej zmalał agregat udzielonych kredytów gospodarstwom domowym. To głównie efekt wyhamowania sprzedaży kredytów hipotecznych w zeszłym i obecnym roku, co można łączyć z oddziaływaniem wysokich stóp” - oceniają.
Odwilż nadeszła jednak wraz z uruchomieniem programu Bezpieczny Kredyt 2%, co przywróciło popyt na kredyty hipoteczne. Po niemal rocznej przerwie powróciła dynamika kredytów konsumpcyjnych. W tym przypadku duże znaczenie miały czynniki takie jak poprawa nastrojów gospodarstw domowych i dochodów rozporządzalnych.
Dane kredytowe - Polska 2023
Źródło: BGK
Według ekonomistów Banku Gospodarstwa Krajowego akcja kredytowa “najgorsze ma już za sobą”. Podkreślają, że od strony popytowej gospodarka ma potencjał do dalszego wzrostu, czemu ma służyć poprawa koniunktury. Skłonność do kredytowania ma być również wspierana przez ostatnie obniżki stóp procentowych.
“Ograniczony poziom kredytu do PKB w połączeniu z wakacjami kredytowymi skutkuje niskim w porównaniu do wysokości stóp NBP obciążeniem dochodu kosztami obsługi długu. Przekłada się to na niski poziom kredytów z utratą wartości” - podsumowują ekonomiści.
Zobacz również: Mieszkanie czy lokata - co się obecnie bardziej opłaca? Sprawdź szacunki analityków
Powraca zdolność kredytowa - hipoteki dostępniejsze
Na podstawie szacunków HREIT, jesteśmy o krok od zdolności kredytowej na poziomie z 2021 r. Oznacza to, że w okresie 2 lat powróciliśmy od załamania do ożywienia.
“Przy takiej zmienności trudno się dziwić, że Polacy korzystają z kredytów, gdy pojawia się taka sposobność. Szczególnie widać to w przypadku „Bezpiecznego Kredytu 2%”, w którym ponad połowa pieniędzy przewidzianych na dopłaty w 2024 r. mogła już zostać wykorzystana” - komentuje Bartosz Turek, główny analityk HREIT.
Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, analityk proponuje szerszą perspektywę, niż porównywanie do siebie kolejnych miesięcy. Patrząc z perspektywy kilku lat widzimy, że od końca 2021 r. zmagaliśmy się z ogromną zmiennością.
Zobacz również: Czy lokata się opłaca? Analitycy: 5 lat oszczędzania przyniosło 25% realnej straty!
Źródło: HREIT
“Przykładowa rodzina z dochodem na poziomie dwóch średnich krajowych mogła na zakup mieszkania pożyczyć 700 tys. złotych. Potem gwałtowne zakręcanie kurków z kredytami spowodowało, że zdolność kredytowa spadła poniżej 400 tys. złotych. Dziś wynik na poziomie 644 tys. złotych jest nie tylko o ponad 62% wyższy niż w hipotecznym dołku, ale też już tylko o krok od tego sprzed cyklu podwyżek stóp procentowych” - komentuje Turek.
Źródło: HREIT
Według analityka wzrost akcji kredytowej nie powinien dziwić. W przypadku wielu gospodarstw domowych ostatnie 24 miesiące wiązały się z wyczekiwaniem na polepszenie koniunktury w gospodarce.
Zobacz również: Czy warto trzymać pieniądze w gotówce? Większość Polaków popełnia wielki błąd
Nastroje konsumentów sukcesywnie się poprawiają. W październiku wzrosły i oceny bieżące i oczekiwania, najsilniej te dotyczące bieżącej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz sytuacji ekonomicznej kraju. Jest to skutek coraz niższej inflacji i poprawy realnych dochodów.… pic.twitter.com/y2FdzOSb1h
— PKO Research (@PKO_Research) October 18, 2023
Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję