Oszuści coraz częściej podszywają się pod bliskie osoby, pisząc z nieznajomych numerów. Cel jest jeden, wyłudzenie pieniędzy, nakłaniając do wykonania przelewu internetowego.
- Jakich metod używają oszuści, aby wyłudzić pieniądze?
- Na co należy uważać, wykonując przelew bliskiej osobie?
- Jak nie dać się oszukać?
Uwaga na wiadomości z podejrzanych numerów
Ostatnio w Polsce coraz częściej dochodzi do oszustw z wykorzystaniem podejrzanych numerów telefonu. Oszuści podszywają się pod bliskich, aby nakłonić do przelewu środków. Jako powód najczęściej podaje się problem ze smartfonem czy nagły wypadek losowy.
Zobacz również: UWAGA na oszustwa i wyłudzenia BLIK. Można stracić oszczędności życia!
Jeden z mieszkańców Płocka stracił 3 tys. zł, gdy skomentowały się z nim osoby podszywające się za córkę. W wiadomości SMS z nieznanego numeru otrzymał krótki komunikat: “Hej, tato napisz do mnie na WhatsApp rozwalił się mój telefon”, zamieszczony był również link. Mężczyzna podejmował próby skontaktowania się z córką, dzwoniąc pod podejrzany numer, jednak otrzymał kolejną wiadomość, w której zawarto, że ze względu na “uszkodzony głośnik”, nic nie słychać. Zgodnie z instrukcjami, mężczyzna przelał 3 tys. zł. Zorientował się, że to próba wyłudzenia, gdy oszuści poprosili o kolejny przelew, tym razem na “zakup nowego telefonu”.
Zobacz również: Oszuści korzystają z twarzy znanych osób - uważaj na reklamy!
Oszustwo “na babcię”, na które łapie się wnuczek
Na oszustwa “łapią się” również młode osoby. W ostatnich dniach głośno było o sytuacji, gdy to oszuści podszywający się pod babcię, oszukali wnuka. Oszuści włamali się na konto 68-latki, rozsyłając do bliskich prośby o opłacenie zamówienia. Na wiadomość odpowiedział jej wnuk.
“Wnuk 68-latki uwierzył, że koresponduje ze swoją babcią, wygenerował i przesłał kod systemu płatności mobilnej. Gdy zorientował się, że pieniądze zostały wypłacone w bankomacie w Radomiu, zadzwonił do babci, aby upewnić się, czy to ona wysłała wiadomość z prośbą o pożyczkę. Niestety było już za późno. Stracił 400 złotych” - przekazała rzeczniczka policji w Ciechanowie aspirant Magda Zarembska.
Schemat działania oszustów jest podobny w wielu przypadkach. Włamują się na konto społecznościowe, po czym wysyłają prośby o przelew do znajomych.
Zobacz również: Jak działają oszuści – coraz częściej podszywają się pod bank lub firmy kryptowalutowe
Policja instruuje, aby zabezpieczyć swoje konta bankowe oraz w mediach społecznościowych. Warto w szczególności korzystać z uwierzytelniania 2-składnikowego. Co więcej, nie należy odpowiadać na wiadomości z obcych numerów, a zawsze przed dokonaniem przelewu na czyjąś prośbę, należy się upewnić, czy dana osoba rzeczywiście go potrzebuje. Próby oszustwa warto również zgłaszać, aby ostrzec innych.
Zastanawialiście się jak najlepiej zgłosić incydenty do naszego zespołu? Poniżej znajdziecie grafiki, które pokażą Wam jak w prosty sposób możecie przekazać do nas różne rodzaje oszustw komputerowych. pic.twitter.com/uaW6bTVOeD
— CERT Polska (@CERT_Polska) January 3, 2024
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję