Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Żywność drożeje najsilniej od 2011 r.
    1. Niepokojące dane o inflacji bazowej
      1. Tarcza Antyinflacyjna przejściowo obniży inflację

        Finalne dane o inflacji zgodne ze wstępnym szacunkiem GUS. Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w Polsce zwiększyła się w grudniu do 8,6% r/r wobec 7,8% w listopadzie, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS oraz powyżej konsensusu rynkowego równego naszej prognozie (8,3%). Tym samym inflacja osiągnęła najwyższy poziom od listopada 2000 r. i od 9 miesięcy pozostaje powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5% r/r).

         

        Żywność drożeje najsilniej od 2011 r.

        Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu inflacji była wyższa dynamika cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” (8,6% r/r w grudniu wobec 6,4% w listopadzie), która podniosła inflację o 0,6 pkt. proc. Jednocześnie jest to najwyższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych od maja 2011 r. Wzrost dynamiki cen żywności miał szeroki zakres produktowy i został odnotowany m.in. w kategoriach: „mięso”, „warzywa”, „owoce”, „mleko, sery i jaja”, „oleje i tłuszcze”, „pieczywo i produkty zbożowe” czy też „ryby i owoce morza”. Tak szeroki zakres produktowy wzrostu cen żywności w połączeniu z jego dużą skalą wskazują w naszej ocenie, że nie jest on jedynie efektem wyższych cen surowców rolnych, ale wynika również z rosnących kosztów w przetwórstwie żywności (m.in. kosztów energii, pracy, opakowań).

        W kierunku wzrostu inflacji oddziaływała również wyższa dynamika cen nośników energii (14,3% r/r w grudniu wobec 13,4% w listopadzie), będąca skutkiem wyższych cen gazu, opału i energii cieplnej. Warto przy tym zauważyć, że ceny opału zwiększyły się w grudniu o 39,8% r/r wobec wzrostu o 37,4% w listopadzie, a w konsekwencji pozostaje on wśród najsilniej drożejących obecnie kategorii produktowych. Do wzrostu inflacji przyczyniła się również wyższa inflacja bazowa, która zwiększyła się w grudniu do 5,2% r/r wobec 4,7% w listopadzie i ukształtowała się na najwyższym poziomie od sierpnia 2001 r. W przeciwnym kierunku oddziaływała natomiast niższa dynamika cen paliw (32,9% r/r w grudniu wobec 36,6% w listopadzie), co wynika ze stopniowego wygasania efektów niskiej bazy oraz spadku cen paliw w II poł. grudnia na skutek wprowadzenia Tarczy Antyinflacyjnej.

         

        Reklama

         

        Niepokojące dane o inflacji bazowej

        Grudniowy wzrost inflacji bazowej miał szeroki zakres produktowy i został odnotowany m.in. w kategoriach „łączność”, „odzież i obuwie”, „inne wydatki na towary i usługi”, „restauracje i hotele”, „rekreacja i kultura”, „zdrowie”, „wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego” czy też „napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe”, co odzwierciedla silną presję inflacyjną w polskiej gospodarce. Na szczególną uwagę zasługuje kategoria „odzież i obuwie” (2,9% r/r w grudniu wobec 1,9% w listopadzie), gdzie dynamika cen ukształtowała się na najwyższym poziomie od stycznia 2001 r.

        W pewnym stopniu do wzrostu dynamiki cen w tej kategorii przyczynił się efekt niskiej bazy z grudnia 2020 r. związany z wpływem zamkniętych galerii handlowych na ceny. Warto również odnotować, że przez lata była to kategoria z ujemną dynamiką cen, co wynikało z jej dużej zależności od importu towarów z krajów charakteryzujących się niskimi kosztami produkcji. Utrzymujący się w ostatnich miesiącach wzrost cen w tej kategorii odzwierciedla najważniejsze problemy kosztowe, z jakimi zmagają się w ostatnich miesiącach polskie firmy uzależnione od importu: bariery podażowe, rosnące koszty transportu oraz deprecjację kursu złotego zarówno względem euro jak i dolara).

        Jedyną kategorią produktową raportowaną przez GUS, w której odnotowano w grudniu spadek cen w ujęciu rocznym był „sprzęt telekomunikacyjny (-2,9% r/r w grudniu wobec -4,0% w listopadzie). Analiza miesięcznego tempa wzrostu cen w tej kategorii wskazuje jednak, że w najbliższych miesiącach również i w jej przypadku ceny wzrosną w ujęciu rocznym.

         

        Tarcza Antyinflacyjna przejściowo obniży inflację

        Kluczowa z punktu widzenia kształtowała się inflacji w najbliższych miesiącach będzie przyjęta przez rząd „Tarcza Antyinflacyjna 2.0”, która w najbliższych miesiącach przejściowo obniży inflację. Nasz szczegółowy scenariusz inflacji uwzględniający efekt Tarczy Antyinflacyjnej przedstawimy w najbliższej MAKROmapie.

        Reklama

        Dzisiejsze dane o inflacji są naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.


        Credit Agricole - informacje ekonomiczne

        Credit Agricole - informacje ekonomiczne

        Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


        Tematy

        Informacje wiadomości

        gaz drożeje

        paliwo drożeje

        dlaczego stal drożeje

        dlaczego styropian drożeje

        dlaczego wszystko drożeje

        czemu paliwo drożeje

        wszystko drożeje

        dlaczego gaz drożeje

        dlaczego drożeje paliwo

        dlaczego prąd drożeje

        benzyna drożeje

        czemu gaz drożeje

        dlaczego drewno drożeje

        drewno drożeje

        dlaczego węgiel drożeje

        dlaczego drożeje gaz

        chleb drożeje

        dlaczego żywność drożeje

        dlaczego żywność drożeje 2022

        żywność drożeje

        żywność drożeje 2022

        drożeje żywność

        inflacja w Polsce inflacja w polsce wykres inflacja w polsce gus ile wynosi inflacja w polsce 2022 inflacja w polsce 2021 gus inflacja w polsce 2022 wykres jaka jest inflacja w Polsce inflacja w polsce w latach realna inflacja w polsce aktualna inflacja w polsce największa inflacja w polsce roczna inflacja w polsce najwyższa inflacja w polsce rzeczywista inflacja w polsce obecna inflacja w polsce inflacja w polsce prognozy ile wynosi inflacja w Polsce inflacja w polsce 2022 prawdziwa inflacja w polsce inflacja roczna w polsce inflacja w polsce na tle europy inflacja w Polsce ile wynosi jaka inflacja w polsce
        komentarze

        Komentarze

        Sortuj według:  Najistotniejsze

        • Najnowsze
        • Najstarsze

        Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

        Reklama
        Reklama