Decyzja o zakupie mieszkania to jedno z najważniejszych wyborów w życiu młodych ludzi. Przed przystąpieniem do tego etapu, konieczne jest dogłębne przygotowanie, które obejmuje wybór finansowania, dokładną analizę rynku oraz złożenie wniosku o kredyt hipoteczny. Jak zatem sprawnie nabyć wymarzone lokum? Prześledźmy razem proces krok po kroku.
Zobacz też: Ile trzeba zarabiać żeby dostać 700 tys. zł kredytu? Zdolność kredytowa najwyższa od 2 lat
Jak kupić mieszkanie? Co zrobić żeby kupić mieszkanie?
Zanim rozpoczniesz przegląd ofert na rynku pierwotnym czy wtórnym, warto oszacować swoje możliwości finansowe. Niezależnie czy planujesz zakup indywidualnie czy jako para, kluczowe jest określenie zakresu ekonomicznego, który wpłynie na dostępną ofertę.
- Analiza zdolności kredytowej
Aktualnie, zdolność kredytowa Polaków rośnie, co daje szereg korzyści dla potencjalnych kredytobiorców. Warto jednak nie tylko oszacować własną zdolność, ale także zasięgnąć informacji w kilku bankach i wybrać najkorzystniejszą ofertę.
- Analiza rynku
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, dokładnie przeanalizuj ofertę na rynku. Określ swoje preferencje odnośnie lokalizacji, metrażu, liczby pomieszczeń, stanu technicznego mieszkania, a także dostępnych na rynku cen.
- Analiza rynku pierwotnego
Jeśli rozważasz zakup od dewelopera, przeprowadź szczegółową analizę rynku pierwotnego. Korzystaj z internetowych portali ogłoszeniowych, ale także zasięgnij informacji bezpośrednio u dewelopera, sprawdzając historię oraz opinie.
- Umowa deweloperska
Podpisanie umowy deweloperskiej to kluczowy moment. Przed transakcją zaznajom się z treścią umowy oraz prospektem informacyjnym, który zawiera kluczowe informacje dotyczące inwestycji.
- Kredyt hipoteczny
W przypadku finansowania zakupu za pomocą kredytu hipotecznego, konieczne jest podpisanie umowy przedwstępnej. Zasięgnij informacji w banku, a także przygotuj się na ewentualne dodatkowe warunki.
- Zakup
Podpisanie ostatecznej umowy oraz przekształcenie się w pełnoprawnego właściciela mieszkania to krok końcowy. Pamiętaj, że płatność często odbywa się w transzach, zazwyczaj z uiszczeniem zadatku na początku.
Powyższe kroki to jedynie ogólny zarys procesu. Dokładność i skrupulatność w analizie oraz podejmowaniu decyzji to kluczowe elementy, które pomogą w uniknięciu potencjalnych problemów i sprawią, że proces nabycia własnego mieszkania stanie się mniej skomplikowany.
Zobacz także: Rynek nieruchomości - ożywienie jest asymetryczne! Co z cenami domów i działek?
Jaka zdolność kredytową przy zarobkach 7000?
Aktualnie, wzrasta zdolność kredytowa Polaków. Zmiana rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego na korzyść kredytobiorców na początku roku ma wpływ na ten rozwój. Według ekonomistów, zbliżamy się do poziomu z 2021 roku.
“Przykładowa rodzina z dochodem na poziomie dwóch średnich krajowych mogła na zakup mieszkania pożyczyć 700 tys. złotych. Potem gwałtowne zakręcanie kurków z kredytami spowodowało, że zdolność kredytowa spadła poniżej 400 tys. złotych. Dziś wynik na poziomie 644 tys. złotych jest nie tylko o ponad 62% wyższy niż w hipotecznym dołku, ale też już tylko o krok od tego sprzed cyklu podwyżek stóp procentowych” - komentuje Bartosz Turek, analityk HREIT.
Zobacz także: Ceny domów nigdy nie były tak nieopłacalne. Nieruchomości poza zasięgiem
Czy opłaca się kupić teraz mieszkanie?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy obecny moment jest korzystny do zakupu mieszkania. Zdolność kredytowa Polaków zarejestrowała wzrost, a rynek nieruchomości jest obecnie zauważalnie aktywny. Jednak istnieje również program rządowy wspierający zakup mieszkania, choć jego zasoby są ograniczone, a jego przyszłość może być niepewna. Aby właściwie ocenić opłacalność zakupu, konieczne jest dokładne przeanalizowanie tych i innych czynników wpływających na rynek nieruchomości.
Zdolność kredytowa Polaków wzrosła, co oznacza, że potencjalni nabywcy mają większe możliwości uzyskania kredytu hipotecznego. Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego zmieniły się na korzyść kredytobiorców. Artykuł wspomina o wzroście zainteresowania rynkiem nieruchomości.
Popyt przewyższa podaż, co może wpływać na ceny i atrakcyjność ofert. Program Bezpieczny Kredyt 2% umożliwia uzyskanie kredytu na preferencyjnych warunkach. Jednak zasoby na ten rok są ograniczone, a kontynuacja programu w przyszłym roku wydaje się niepewna.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję