Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fatalne dane o finansach młodych. Rekordowa ilość młodych mieszka z rodzicami

|
selectedselectedselected

Mieszkanie staje się coraz odleglejszym marzeniem, gdy rekordowa ilość młodych dorosłych w USA wciąż mieszka z rodzicami. Tak źle nie było nawet w trakcie Wielkiego Kryzysu w latach 30. XX wieku. Jak poważne są problemy młodych na rynku nieruchomości?

Fatalne dane o finansach młodych. Rekordowa ilość młodych mieszka z rodzicami
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego tak wielu Amerykanów mieszka z rodzicami?
  • Czy sytuacja ulega pogorszeniu?
  • Czy umiera amerykański sen o własnym mieszkaniu?

 

Kryzys mieszkaniowy młodego pokolenia

Ponad połowa młodych Amerykanów mieszka obecnie z rodzicami. Obecnie, 52% osób w wieku od 18 do 29 lat w USA żyje wspólnie z rodziną, wynika z danych Pew Research.

Co istotne, z każdą kolejną dekadą wartość ta znacznie wzrastała. W latach 60. zaledwie 29% Amerykanów w tym przedziale wiekowym mieszkało z rodzicami. W latach 90. było to już 36%.

Teraz 52%, szacuje Pew Research. To najwyższy poziom od co najmniej 1900 roku, czyli blisko 120 lat!

Reklama

 

Wykres: Ilość osób w grupie wiekowej 18-29 lat w USA, która mieszka z rodzicami (dane w %)

fatalne dane o finansach mlodych rekordowa ilosc mlodych mieszka z rodzicami grafika numer 1fatalne dane o finansach mlodych rekordowa ilosc mlodych mieszka z rodzicami grafika numer 1

Źródło: Pew Research Center, Statista.

 

Reklama

Czy to upadek “amerykańskiego snu”? W kulturze Stanów Zjednoczonych powszechnie uważa się, że osiągnięciem dorosłości jest wyprowadzka z rodzinnego domu, a życiowym celem jest niezależność.

Tymczasem, ponad połowa młodych osób nie jest w stanie tego dokonać. Powodem są przede wszystkim finansowe trudności.

Młodzi Amerykanie zmagają się z kryzysem kosztów życia i trudnego rynku pracy. Choć bezrobocie w USA jest bliskie najniższych wartości od końca lat 60. XX wieku, to o dobrze płatną pracę jest Amerykanom ciężko.

Podobnie wypadają dane Bloomberga. Według nich, obecnie około 23 mln osób, czyli 45% wszystkich Amerykanów w wieku od 18 do 29 lat mieszka wspólnie z rodziną. To poziom po raz ostatni obserwowany w latach 40. XX wieku.

Co ważne, ponad 90% ankietowanych Amerykanów uważa, że młode osoby mieszkające z rodzicami nie powinny być osądzane z powodu powrotu do domu. To wyniki ankiety Harris Poll dla Bloomberg News przeprowadzonej na próbie 4106 dorosłych osób w USA.

Reklama

Z kolei prawie trzy czwarte ankietowanych twierdzi, że młodsi ludzie utknęli w trudnej sytuacji ekonomicznej, która uniemożliwia im odniesienie sukcesu finansowego.

Około 75% uczestników stwierdziło, że mieszkanie z rodziną jest decyzją finansową. Do najważniejszych czynników należą niepowodzenia i trudności związane z pandemią. Wielu wskazuje również na wysoką inflację i rosnące koszty życia.

 

Zobacz również: Brak zleceń i spadek popytu na nieruchomości. Ekspert ostrzega

 

Reklama

Problemem jest również zadłużenie studentów, którzy kończą edukację z kilkudziesięcioma tysiącami USD długu. Często mają oni problem ze znalezieniem pracy w zawodzie.

W grupie tych, którzy mieszkają z rodzicami, aż 70% stwierdziło, że ich finanse byłyby w gorszym stanie, gdyby nie zdecydowali się powrócić do mieszkania z rodzicami.

Według ankiety Harris dla Bloomberg, głównym powodem powrotu do domu była chęć zaoszczędzenia pieniędzy, a wiele młodych Amerykanów stwierdziło, że po prostu nie stać ich na samodzielne życie.

W obliczu takich danych kult niezależności finansowej i “pójścia na swoje” w amerykańskiej kulturze wydaje się upadać. Zresztą, potwierdza to kolejna statystyka. 

W gronie osób od 18 do 29 roku życia, tylko 33% uzyskało całkowitą finansową niezależność od rodziców. Taki stan oznacza, że ich wydatki nie wymagają zastrzyków pieniężnych i innych form wsparcia od rodziny by się utrzymać.

Reklama


Czytaj również: Nowy kryzys mieszkaniowy. Rekordowe kolejki i dominacja właścicieli nad najemcą

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama