Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

800+ na pracujące dziecko? Seniorzy przed szansą na zadośćuczynienie za wychowanie dzieci

Do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wpłynęła petycja dotycząca wprowadzenia nowego programu dla seniorów. Program ten miałby zapewniać świadczenia w wysokości 800 złotych miesięcznie za każde wychowane dziecko. Każde dziecko, które dziś wykonuje pracę zawodową, zarabia i płaci podatki w Polsce. Byłyby to ogromne koszty dla budżetu państwa, przez co proponowany program  budzi wiele wątpliwości i odbierany jest dość sceptycznie.

800+ na pracujące dziecko? Seniorzy przed szansą na zadośćuczynienie za wychowanie dzieci
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Czego dotyczyć miałby nowy projekt?
    1. Czy program 800+ dla seniorów ma szansę?
  2. Przyznanie emerytom świadczenia pieniężnego 800+ z tytułu wychowania dzieci

    Czego dotyczyć miałby nowy projekt?

    Nowy projekt miałby zakładać wprowadzenie świadczenia w wysokości 800 złotych miesięcznie dla rodzica każdego dziecka, które pracuje w Polsce i odprowadza tutaj podatki. Program miałby być formą zadośćuczynienia dla rodziców, którzy w minionych latach nie otrzymywali od państwa pomocy finansowej w wychowywaniu dzieci, tak jak otrzymują ją współcześni rodzice. 

    Przypomnijmy - aktualnie świadczenie “rodzinne” w Polsce wynosi dokładnie 800 złotych na każde dziecko. Do roku 2024 (od 2016) program funkcjonował pod nazwą 500+ i adekwatnie do nazwy zapewniał dodatek w wysokości 500 złotych na każde dziecko. 

    Start inicjatywy przypada na rok 2016. Początki nie były jednak tak kolorowe. Wstępnie plan zakładał przyznanie świadczenia jedynie na drugie i każde kolejne dziecka. Dodatkowo brane pod uwagę były kryteria dochodowe obojga rodziców. 

    Czy program 800+ dla seniorów ma szansę?

    Pojawiło się wiele wątpliwości, inicjatywa nie spotkała się z pozytywnym odbiorem. Po pierwsze prawo nie działa wstecz. Przyznawanie świadczeń za lata już minione mogłoby być trudne, niemal niemożliwe do sprawiedliwego rozdysponowania. Każde takie działania muszą zostać przeprowadzone zgodnie z konstytucją, a w tym przypadku byłoby to niezwykle trudne. 

    Zweryfikowanie pewnych faktów, zwłaszcza po wielu latach mogłoby prowadzić do poważnych nadużyć finansowych. Kolejnym problemem może okazać się potencjalny olbrzymi cios w budżet państwa. Rząd nie wyraził zainteresowania pomysłem, co ogranicza szansę na możliwość dalszego przebicia się i realizacji projektu. 

    Przyznanie emerytom świadczenia pieniężnego 800+ z tytułu wychowania dzieci

    18 maja 2025 roku została złożona petycja, która kilka dni później (26 maja) została przekazana do rozpatrzenia przez Komisję Petycji. Dotyczyła ona zmiany art. 1 i art. 2 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. 

    “Autor petycji podniósł, że rodzice dzieci, które są aktualnie aktywne zawodowo i płacą podatki w Polsce, mają niskie emerytury i są pomijani w przyznawaniu wszelkich dodatków z budżetu państwa. Wnoszący petycję podkreślił, że uczciwość pokoleniowa wymaga, aby rodzice tych dzieci (w czasie kiedy ich wychowywali nie otrzymywali żadnej, nawet symbolicznej pomocy) otrzymali dodatki emerytalne z tytułu wychowania swoich dzieci.” - czytamy w Wykazie petycji, na senat.gov.pl

     

    Reklama

    Wiktoria Gut

    Wiktoria Gut

    Od 2021 roku redaktor portalu FXMAG. Regularnie publikuje artykuły na temat finansów osobistych oraz rynku walutowego.  Skupia się na dostarczaniu praktycznych porad dotyczących zarządzania finansami, oszczędzania, inwestowania. Tworzy zestawienia produktów bankowych, by ułatwić podejmowanie świadomych decyzji.

    Obserwuj autoraLinkedIn


    Tematy

    800 plus na dziecko

    800 plus na dorosle dziecko

    swiadczenia w polsce

    jakie sa swiadczenia w polsce

    800 plus na pracujace dziecko

    pracujace dziecko 800 plus

    świadczenia dla seniorów

    swiadczenia dla starszych

    budżet państwa
    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama

    Najnowsze

    Polecane