Czego dotyczyć miałby nowy projekt?
Nowy projekt miałby zakładać wprowadzenie świadczenia w wysokości 800 złotych miesięcznie dla rodzica każdego dziecka, które pracuje w Polsce i odprowadza tutaj podatki. Program miałby być formą zadośćuczynienia dla rodziców, którzy w minionych latach nie otrzymywali od państwa pomocy finansowej w wychowywaniu dzieci, tak jak otrzymują ją współcześni rodzice.
Przypomnijmy - aktualnie świadczenie “rodzinne” w Polsce wynosi dokładnie 800 złotych na każde dziecko. Do roku 2024 (od 2016) program funkcjonował pod nazwą 500+ i adekwatnie do nazwy zapewniał dodatek w wysokości 500 złotych na każde dziecko.
Start inicjatywy przypada na rok 2016. Początki nie były jednak tak kolorowe. Wstępnie plan zakładał przyznanie świadczenia jedynie na drugie i każde kolejne dziecka. Dodatkowo brane pod uwagę były kryteria dochodowe obojga rodziców.
Czy program 800+ dla seniorów ma szansę?
Pojawiło się wiele wątpliwości, inicjatywa nie spotkała się z pozytywnym odbiorem. Po pierwsze prawo nie działa wstecz. Przyznawanie świadczeń za lata już minione mogłoby być trudne, niemal niemożliwe do sprawiedliwego rozdysponowania. Każde takie działania muszą zostać przeprowadzone zgodnie z konstytucją, a w tym przypadku byłoby to niezwykle trudne.
Zweryfikowanie pewnych faktów, zwłaszcza po wielu latach mogłoby prowadzić do poważnych nadużyć finansowych. Kolejnym problemem może okazać się potencjalny olbrzymi cios w budżet państwa. Rząd nie wyraził zainteresowania pomysłem, co ogranicza szansę na możliwość dalszego przebicia się i realizacji projektu.
Przyznanie emerytom świadczenia pieniężnego 800+ z tytułu wychowania dzieci
18 maja 2025 roku została złożona petycja, która kilka dni później (26 maja) została przekazana do rozpatrzenia przez Komisję Petycji. Dotyczyła ona zmiany art. 1 i art. 2 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
“Autor petycji podniósł, że rodzice dzieci, które są aktualnie aktywne zawodowo i płacą podatki w Polsce, mają niskie emerytury i są pomijani w przyznawaniu wszelkich dodatków z budżetu państwa. Wnoszący petycję podkreślił, że uczciwość pokoleniowa wymaga, aby rodzice tych dzieci (w czasie kiedy ich wychowywali nie otrzymywali żadnej, nawet symbolicznej pomocy) otrzymali dodatki emerytalne z tytułu wychowania swoich dzieci.” - czytamy w Wykazie petycji, na senat.gov.pl
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję