Ceny węgla na składach w Polsce - piątek, 23 maja
Cena węgla ekogroszek
Najniższa dziś cena węgla ekogroszek wynosi dokładnie 1180 złotych za tonę i jest to oferta FH TRANSTER Teresa Retwińska [województw łódzkie]. Najwięcej zapłacimy dziś w Wielkopolsce, u dostawcy P.H TADEX II Tadeusz Domagała, który oferuje kwotę 1880 złotych za 1 tonę surowca.
Cena węgla groszek
Najwyższą dziś cenę zaoferował CENTRUM BUDOWLANE S. i M. GUZOWICZ SP.J. - 1845 złotych za tonę. Najmniej z kolei zapłacimy w Chorzowie u dostawcy ZIBI, który oferuje cenę od 1050 złotych za tonę.
Cena węgla pelet
Pelet możemy dziś nabyć najtaniej w województwie łódzkim od dostawcy Gminna Spółdzielnia "SCH" Pabianice oddział Głowno - za kwotę od 899 złotych za tonę. Najwyższą dziś cenę zaproponował z kolei F.H.U.P. ,,Wi-Bor" Wiesław Jamborski z woj. małopolskiego - od 2300 PLN/t.
Ceny węgla na giełdzie
Cena węgla Ice Rotterdam Coal
Poniższy wykres obrazuje wahania cen węgla ICE Rotterdam Coal w ostatnim roku. Na przestrzeni tego roku cena surowca spadła o dokładnie 15.39%, w całym 2025 roku obserwujemy osłabienie kursu o dokładnie -12.81%.
Na przestrzeni kwartału kurs węgla wzrósł o +2.12%, osiągając obecnie poziom cenowy - 98,65 dolarów za tonę.

Wykres 1. Wykres cen węgla ICE ROTTERDAM COAL na przestrzeni ostatniego roku. Źródło: Stooq
Cena węgla Trading Economics
Kurs węgla Newcastle w piątek, 23 maja o godzinie 9 wynosi dokładnie 100 dolarów za tonę. W skali miesiąca kurs surowca wzrosła o +6,83%, natomiast w perspektywie całego roku widzimy osłabienie rzędu -30,92%, Poniższy wykres prezentuje zmienność na przestrzeni całego roku.

Wykres 1. Wykres cen węgla Newcastle na przestrzeni ostatniego roku. Źródło: Trading Economics
Prognoza dla cen węgla
Odzwierciedlając rynek energii, który złagodniał w porównaniu z 2022 r., plany wycofania węgla są nadal na porządku dziennym, powodując znaczne redukcje mocy węglowych w ciągu najbliższych trzech lat. Same Niemcy mają zredukować elektrowni opalanych węglem brunatnym o 3,7 GW i węglem kamiennym o 8 GW w latach 2023-2025, co obejmuje również elektrownie , które tymczasowo powróciły z rezerwy sieciowej na rynek podczas kryzysu energetycznego . Przyspieszenie wdrażania odnawialnych źródeł energii, w szczególności fotowoltaiki, będzie pogłębiać spadek produkcji energii z węgla. Dzieje się tak pomimo wysokich poziomów cen gazu w nadchodzących latach, co wskazuje na konkurencyjną produkcję między jednostkami węglowymi i gazowymi przy założeniu wysokich cen uprawnień UE (EUA lub jednostek handlu uprawnieniami do emisji CO2). - czytamy w raporcie
W rezultacie nasze modele wskazują na spadek zapotrzebowania na węgiel w UE w sektorze energetycznym o 71 Mt w latach 2024-2026. Polska zmniejsza swoją zależność od węgla w wolniejszym tempie niż inne państwa członkowskie wykorzystujące węgiel do produkcji energii. Odpowiada to znacznemu spadkowi - o 27% w trzyletnim okresie do 2026 roku. Perspektywy te są jednak ściśle powiązane z rozwojem cen gazu, co z kolei może wpłynąć na szacunki dotyczące zapotrzebowania na węgiel. Oczekuje się, że łączne zużycie węgla w Unii Europejskiej, napędzane rozwojem rynku energii i częściowo umiarkowanym wzrostem gospodarczym, spadnie z 354 Mt w 2023 r. do 278 Mt w 2026 r.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję