Reklama
WIG79 787,68-0,26%
WIG202 353,91+0,13%
EUR / PLN4,32-0,02%
USD / PLN3,98+0,21%
CHF / PLN4,48+0,01%
GBP / PLN5,06-0,08%
EUR / USD1,08-0,22%
DAX17 926,98-0,03%
FT-SE7 728,48+0,08%
CAC 408 150,67+0,03%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,68-0,26%
ROPA WTI82,50-0,37%
ZŁOTO2 149,33-0,56%
SREBRO24,85-0,72%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zilliqa (ZIL) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 19:00 09 listopad 2018

Zilliqa (ZIL) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Odpowiedź na problemy ze skalowalnością?

Zilliqa (ZIL) jest otwartoźródłowym (ang. open-source) projektem, opartym na technologii blockchain, którego celem jest rozwiązanie jednego z największych problemów zdecentralizowanych i publicznych sieci - niskiej skalowalności transakcji., w porównaniu np. z siecią Visa, czy Mastercard. Aby zapewnić dużą przepustowość sieci, Zilliqa rozwija koncepcję tzw. shardingu, polegającą na dzieleniu sieci na mniejsze komponenty, które mogą przetwarzać transakcje równolegle, w teorii zapewniając nieograniczoną skalowalność (im więcej transakcji, tym wyższa przepustowość. Zilliqa rozwija również własny standard smart kontraktów oraz zdecentralizowanych aplikacji, które docelowo również będą funkcjonować w sieci, nie grożąc występowaniu zatorów, jak miało to miejsce np. w przypadku Ethereum (ETH) i aplikacji Crypto Kitties.

 

Obecnie Zilliqa (ZIL) funkcjonuje jako token ERC20, działający w sieci Ethereum, w przyszłości będzie on jednak autonomiczną kryptowalutą na własnym wysokoskalowalnym blockchainie.

 

Reklama

Maksymalna podaż (liczba jednostek) ZIL została ustalona na poziomie 12,6 mld jednostek.

 

Zespół projektu, któremu przewodzi Xinshu Dong, pochodzi głównie z Singapuru, liczy ponad 30 kryptografów oraz developerów i jest uznawany za mocną stronę całego przedsięwzięcia.

 

ICO i rozwój projektu Zilliqa

Zilliqa jest relatywnie nowym projektem, którego white-paper został opublikowany 10 sierpnia 2017 r., zaś kod źródłowy na portalu Github w styczniu 2018 r. Jeszcze we wrześniu 2017 r. twórcom udało się w niepublicznej sieci testowej uzyskać wynik niemal 1400 transakcji na sekundę (TPS), zaś w październiku prawie 2500 TPS. Dla porównania, obecna przepustowość najpopularniejszego Ethereum wynosi poniżej 30 transakcji na sekundę.

Reklama

 

31 marca uruchomiono publiczną sieć testową (1.0.0) o nazwie Red Prawn (ang. czerwona krewetka), która pozwalała wszystkim zainteresowanym przetestować możliwości projektu.

 

Pod koniec czerwca zespół Zilliqa udostępnił sieć testową o nazwie D24 w wersji 2.0, która po raz pierwszy udostępniła developerom możliwość programowania i uruchamiania smart kontraktów Zilliqa, pisanych w specjalnie do tego celu przygotowanym języku programowania Scilla. Scilla nie jest jednak językiem o tzw. kompletności Turinga (ang. Turing complete), co oznacza że Zilliqa nie pozwala na programowanie tak rozbudowanych smart kontraktów jak np. Ethereum, czy NEO. Zespół projektowy zapewnia jednak, że w przyszłości zostanie wprowadzony język programowania wyższego rzędu, dający podobne możliwości jak np. Solidity.

 

Reklama

Na 31 stycznia 2019 r. planowany jest oficjalny start głównej sieci Zilliqa (ang. main net), czemu będzie towarzyszyć zamiana dotychczasowych tokenów ZIL (ang. token swap), opartych o blockchain Ethereum (ERC20) na natywną kryptowalutę, w pełni wykorzystującą możliwości sieci Zilliqa. Podobne operacje miały dotychczas miejsce m.in. w przypadku sieci EOS oraz TRON (TRX).

 

Projekt zbierał fundusze na rozwój w ramach ICO, które odbyło się w idealnym otoczeniu rynkowym, na przełomie 2017 i 2018 r., w szczycie rynkowej euforii, podyktowanej dynamicznymi wzrostami całego rynku kryptowalut. Publiczna sprzedaż tokenów ZIL trwała od 27 grudnia 2017 r. do 4 stycznia 2018 r., podczas jej trwania zebrano wymagana kwotę w ETH o ówczesnej równowartości ponad 20 mln dolarów. W ramach ICO wystawiono na sprzedaż jedynie 30% wszystkich tokenów ZIL - 3,78 mld sztuk. Pozostałe tokeny zostały ulokowane następująco - 40% jako przyszłe wynagrodzenie dla górników (ang. block reward) oraz 30% dla twórców projektu, doradców oraz na cele marketingowe.

 

 

Sprawdź aktualny kurs Zilliqa

 

Reklama

 

Czym jest sharding i jak będzie działać w sieci Zilliqa?

Koncepcja zapewnienia wysokiej skalowalności sieci w Zilliqa opiera się na rozwiązaniu określanym nazwą sharding (ang. dzielenie na odłamki). Jest to rozwiązanie dotychczas znane głównie z architektury baz danych, znacznie starsze niż sama technologia blockchain w obecnej formie. Sharding w sieci zdecentralizowanej polega na tworzeniu przez pełne węzły tzw. odłamków, które nie mają statusu full node, jednak są w stanie zachować przepustowość pełnego węzła jako osobny element, tym samym zwiększając skalowalność i maksymalną liczbę przetwarzanych transakcji na sekundę. Sharding w swym modelu teoretycznym zakłada wzrost skalowalności proporcjonalny do zwiększającej się liczby transakcji.

 

Obecnie w sieci testowej Zilliqa stabilnie pracuje 6 pełnych węzłów z 3600 odłamkami (ang. shard nodes), które są w stanie przetworzyć ok. 2500 transakcji na sekundę.

 

Reklama

W sieci Zilliqa występuje hybrydowy algorytm konsensusu, w którym Proof of Work odpowiada wyłącznie za określanie tożsamości węzłów, nie zaś za potwierdzanie transakcji i tworzenie nowych bloków w sieci. Górnicy w sieci Zilliqa weryfikują poprawność za pomocą algorytmu Ethash (jak w Ethereum) co 60 ukończonych bloków transakcyjnych.

 

Kluczowy algorytm konsensusu, zatwierdzający transakcje w sieci jest oparty na protokole PBFT (ang. Practical Byzantine Fault Tolerance) z zaimplementowanymi podpisami Schnorra. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma możliwości cofnięcia bloków transakcyjnych, jak np. w sieciach PoW, zaś do przeprowadzenia ataku na sieć potrzeba aż 2/3 nieuczciwych uczestników (górników), nie zaś 51%, jak w standardowych publicznych sieciach blockchain. W sieci Zilliqa czas bloku (ang. block time) jest zależny od obciążenia sieci i zapewnia natychmiastowe potwierdzenia.

 

Dzięki takiemu hybrydowemu rozwiązaniu, Zilliqa wg założeń twórców zachowa wysoki stopień decentralizacji i bezpieczeństwa przy jednoczesnej dużej skalowalności oraz energooszczędności, wynikającej ze szczątkowego zapotrzebowania na moc obliczeniową (PoW).

Reklama

 

FXMAG kryptowaluty zilliqa (zil) - co musisz o nim wiedzieć? opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie zilliqa bitcoin ethereum proof of work erc20 1

FXMAG kryptowaluty zilliqa (zil) - co musisz o nim wiedzieć? opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie zilliqa bitcoin ethereum proof of work erc20 1

Porównanie skalowalności projektów

 

Jaki portfel (wallet) do Zilliqa?

Zilliqa obecnie jest standardowym tokenem ERC20, opartym na smart kontrakcie Ethereum. Oznacza to, że do jego bezpiecznego przechowywania (konkretniej: kluczy prywatnych) istnieje wiele rozwiązań na różne platformy i urządzenia.

 

Reklama

Najpopularniejszym portfelem dla tokenów Ethereum jest MyEtherWallet, który jednak może sprawić problemy początkującym użytkownikom. Ze względów bezpieczeństwa lepiej więc korzystać z intuicyjnego portfela MetaMask, mającego formę wtyczki do przeglądarki internetowej. Popularne multiwallety (obsługujące różne kryptowaluty) dla ZIL to Exodus oraz Jaxx, dostępne na najpopularniejsze systemy operacyjne (Windows, MacOS, Linux). Portfelem mobilnym przygotowanym dla tokenów ERC20 jest imToken, Trust Wallet i Coinomi, dostępne na systemy Android i iOS (Apple).

 

Zilliqa można również zabezpieczyć dzięki portfelom sprzętowym firm Ledger (Nano S i Blue) oraz Trezor (One i Model T).

 

Dla osób chcących przetestować możliwości Zilliqa w sieci testowej (ang. test net) przygotowano Zilliqa Wallet, należy jednak pamiętać, że nie jest on kompatybilny z tokenami ZIL (ERC20), a przechowywane na nim środki mają jedynie zastosowanie edukacyjno-testowe.

Reklama

 

Kurs i notowania Zilliqa (ZIL)

Projekt Zilliqa jest obecnie notowany na 21 giełdach kryptowalut, z których najwyższą płynność na największa giełda Binance (ponad 50% dziennego wolumenu). ZIL jest notowany na takich giełdach kryptowalut, jak Huobi, Gate.io, czy OKEx. Obecnie żadna z polskich giełd nie oferuje handlu w parze z Zilliqa, nie ma również możliwości zakupu tej kryptowaluty bezpośrednio za PLN.

 

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) Zilliqa został osiągnięty 10 maja 2018 r. przy kursie wynoszącym 0,23 dolara i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 1,55 mld USD. Wtedy także projektowi po raz pierwszy udało się znaleźć w pierwszej dwudziestce rankingu kapitalizacji wg serwisu CoinMarketCap. Obecnie Zilliqa znajduje się na 36. miejscu pod względem kapitalizacji.

 

Opinie o Zilliqa

Reklama

Projekt ma dość dobrą opinię wśród obserwatorów rynku, którzy dostrzegają jego potencjał technologiczny oraz wykwalifikowany zespół pracujący nad jego rozwojem. W momencie upublicznienia sieci głównej w pierwszym kwartale 2019 r. Zilliqa ma szansę na zainteresowanie większej grupy inwestorów, co może skutkować zwiększonym popytem. Będzie to wówczas pierwsze gotowe rozwiązanie, wykorzystujące sharding i hybrydowy konsensus.

 

Z czynników określających ryzyko inwestycyjne (w perspektywie długoterminowej) należy zwrócić uwagę na fakt, że Ethereum również planuje rozwój własnych rozwiązań skalujących, takich jak właśnie m.in. sharding oraz Plasma Cash, co w przyszłości może skutkować jeszcze większą marginalizacją mniejszych projektów, do których należy właśnie Zilliqa.

Projekt rozwija również własne, niezależne języki programowania (np. Scilla), które mogą być przeszkodą w adopcji z punktu widzenia developerów smart kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji.

 

Reklama

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej