Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32+0,02%
USD / PLN3,98-0,01%
CHF / PLN4,48-0,08%
GBP / PLN5,06-0,02%
EUR / USD1,09+0,04%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,79-0,14%
ROPA WTI82,61-0,24%
ZŁOTO2 161,76+0,01%
SREBRO25,14+0,44%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Waves - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 20:00 02 październik 2018

Waves - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Platforma dla cyfroywch tokenów

Waves (WAVES) to wielofunkcyjna, otwartoźródłowa (ang. open-source) platforma oparta na zdecentralizowanym rejestrze transakcji blockchain, posiadająca własną kryptowalutę o tej samej nazwie. Celem Waves było stworzenie intuicyjnej dla użytkowników platformy do bezpiecznej wymiany wartości, tworzenia i zarządzania własnymi cyfrowymi tokenami, a także zapewnienie dostępu do zdecentralizowanej wielowalutowej giełdy kryptowalut (Waves DEX). Platforma pozwala użytkownikom na przeprowadzenie w prosty sposób kampanii crowdfundingowej w postaci sprzedaży tokenów podczas ICO.

 

Waves oparty jest na własnym kodzie źródłowym, korzystając jednak z osiągnięć platformy NXT oraz rozwiązania skalującego Bitcoin-NG, które nie zostało zaimplementowane w samym bitcoinie (BTC).

 

Reklama

Kryptowaluta WAVES jest jednostką rozliczeniową na platformie, służącą m.in. do pokrywania opłat transakcyjnych i prowizji na stworzenie tokenów. Maksymalna podaż WAVES została ograniczona do 100 mln jednostek, co oznacza że ma on charakter inflacyjny.

 

Platforma Waves, konkurująca swoimi funkcjonalnościami m.in. z Ethereum (ETH), obecnie jest od niej bardziej skalowalna i tańsza w użyciu (ze względu na prowizje transakcyjne i operacyjne).

 

 

Historia powstania i rozwoju platformy Waves (ICO/crowdfunding)

Reklama

Twórcą platformy Waves jest rosyjski przedsiębiorca Alexander Ivanov, który jeszcze przed jej powstaniem był zaangażowany w branżę blockchain - założył giełdę kryptowalut Coinomat, a także współpracował przy rozwoju platformy Nxt, co wymiernie wpłynęło na wizję powstania Waves.

 

Platforma Waves miała na celu rozwiązanie podstawowych problemów, stojących na drodze adopcji technologii blockchain, takich jak niska szybkość transakcji, ograniczona skalowalność i mała intuicyjność użytkowania.

 

Fundusze na rozwój projektu zebrano podczas przedsprzedaży tokenów WAVES, trwającej od 12 kwietnia do 1 czerwca 2016 r. Tokeny WAVES można było zakupić za bitcoiny lub dokonać zamiany (ang. swap) za tokeny Nxt. Szacunkowa cena 1 tokenu WAVES podczas zbiórki wynosiła ok. 18 centów (USD). Kampania crowdfundingowa okazała się niezwykle udana - zebrano ponad 30 tys. BTC, wartych wówczas ponad 16 mln dolarów, co w tamtym czasie było drugą zbiórką ICO i jednocześnie szóstą kampanią crowdfundingową w historii pod względem wysokości zebranej kwoty. Dla porównania - przedsprzedaż tokenów ETH (Ethereum) zakończono z wynikiem 14 mln dolarów.

Reklama

 

Stabilna wersja sieci blockchain Waves oficjalnie ruszyła 20 listopada 2016 r., z kilkutygodniowym opóźnieniem, zaś tokeny od samego początku były dostępne na platformie giełdy kryptowalut Bittrex. Wraz ze startem platformy umożliwiono tworzenie własnych tokenów oraz zakładanie pełnych węzłów (ang. full node).

 

Zdecentralizowana giełda Waves DEX została uruchomiona w kwietniu 2017 r.

 

Reklama

Na początku września 2018 r. wprowadzono tzw. Smart Accounts, będące formą uproszczonych smart kontraktów w sieci Waves.

 

 

Zdecentralizowana giełda Waves DEX

Platforma Waves od samego początku stawiała na bezpośrednią integrację ze zdecentralizowaną giełdą, która znacznie zwiększyła jej funkcjonalność - Waves DEX pozwala na wymianę kryptowalut oraz walut fiducjarnych bez pośredników, z poziomu desktopowej aplikacji. Kanał płatności (ang. gateway) powiązany z bitcoinem ruszył w marcu 2017 r. Na potrzeby wymiany stworzono token Waves powiązany z notowaniami BTC, nazwany WBTC, który reprezentował wartość bitcoina, jednocześnie będąc łatwo transferowalny w sieci Waves. Wyższa (typowa dla BTC) opłata transakcyjna była naliczana jedynie przy „wyjściu” z blockchaina Waves do sieci bitcoina. Pierwsze kanały płatnicze, łączące sieć Waves z walutami fiducjarnymi pojawiły się niewiele później - Euro (EUR) w maju, zaś dolara (USD) w czerwcu 2017 r.

 

Reklama

W późniejszej fazie rozwoju dodano wsparcie dla kolejnych walut cyfrowych, takich jak: Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) i Zcash (ZEC).

 

 

Podstawowe informacje techniczne nt. platformy Waves

Waves jest oparty na autorskim kodzie źródłowym, czerpiąc inspiracje z pierwszej sieci Proof of Stake, jaką był Nxt oraz implementacji Bitcoin-NG (Next Generation). Sieć blockchain Waves oparta jest na algorytmie konsensusu Proof of Stake, co oznacza że w nie występuje w niej proces kopania (ang. mining), jak ma to miejsce w sieciach Proof of Work (np. BTC i ETH). Za potwierdzanie transakcji i dodawanie kolejnych bloków transakcyjnych do sieci odpowiadają węzły, dokonujące tzw. stakingu, czyli zablokowania określonej liczby tokenów WAVES, w liczbie nie mniejszej niż 1000 jednostek. Wynagrodzenie dla węzłów potwierdzających transakcje jest zależne od liczby posiadanych tokenów WAVES oraz od czasu stakowania. Stakujący w sieci Waves są wynagradzani za pomocą Miners Reward Token (MRT). Użytkownicy, którzy nie chcą prowadzić pełnego węzła, bądź nie dysponują wystarczającymi środkami, mogą dokonać tzw. leasingu (wypożyczenia) swoich środków pełnym węzłom (już od 1 tokenu WAVES) bezpośrednio z poziomu portfela.

 

Reklama

Roczna stopa zwrotu z leasingowania swoich środków pełnym węzłom wynosi ok. 5%.

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w oficjalnej dokumentacji Waves pełne węzły potwierdzające transakcje nazywane są „górnikami” (minerami), zaś proces stakowania tokenów WAVES „kopaniem” (miningiem), co może być mylące, gdyż proces miningu w sieci Proof of Stake, jaką jest Waves, nie zachodzi - wszystkie tokeny WAVES (100 mln) od samego początku znajdują się już w obiegu rynkowym. Warto pamiętać, że kryptowaluty Proof of Stake z określoną maksymalną liczbą jednostek (podażą) najczęściej są od początku w pełni dostępne na rynku (ang. premined).

 

 

Czym jest Waves-NG?

Reklama

Platforma Waves jest oparta na algorytmie konsensusu Proof of Stake (PoS) o nazwie Waves-NG. Koncepcja oparta jest na implementacji Bitcoin-NG (Next Generation) z 2015 r., która nigdy nie weszła do użytku w BTC. Bitcoin-NG miał zwiększyć skalowalność sieci blockchain poprzez reorganizację bloków, dzieląc je na dwa typy - blok kluczowy (ang. key block), nie zawierający transakcji oraz mikro bloki (ang. micro blocks), wchodzące w skład bloku kluczowego, w których zawarte są transakcje. Implementacja tego rozwiązania o nazwie Waves-NG polega na wcześniejszym wyborze węzła, który stworzy blok kluczowy, który następnie jest zapełniany mikro blokami, zawierającymi transakcje. Dzięki temu rozwiązaniu, wraz z zastosowaniem algorytmu PoS, platforma Waves jest w stanie przetwarzać ponad 100 transakcji na sekundę (TPS), czyli ok. 4-5 razy więcej niż Ethereum. Czas bloku kluczowego to ok. 60 sekund, zaś kolejne mikro bloki pojawiają się co ok. 3 sekundy. Rozwiązanie to pozwala na otrzymanie pierwszych potwierdzeń transakcji w czasie poniżej minuty.

 

 

Cyfrowe tokeny tworzone na Waves oraz Smart Accounts (smart kontrakty)

Platforma Waves jest popularna ze względu na jeden z najprostszych interfejsów do tworzenia cyfrowych tokenów, bez konieczności programowania i posiadania specjalistycznej wiedzy. Popularność potwierdza fakt, że dotychczas użytkownicy sieci stworzyli ponad 18,5 tys. tokenów na platformie Waves. Koszt utworzenia tokenu to 1 WAVES.

 

Reklama

Waves pozwala na tworzenie tokenów bez konieczności programowania smart kontraktu, jak ma to miejsce w przypadku Ethereum.

 

We wrześniu 2018 r. zaimplementowano uproszczoną wersję smart kontraktów na Waves (bez kompletności Turinga), nazwanych Smart Accounts.

 

Wśród istotnych funkcji Smart Accounts znajdują się: portfele multisignature, atomic swap (bezpośrednia transakcja wymiany różnych kryptowalut, np. BTC i LTC), zamrażanie tokenów na konkretny okres czasu, możliwość dowolnego głosowania, możliwość zapisania dowolnych danych na blockchainie Waves.

Reklama

 

Smart kontrakty na platformie Waves są programowane w stworzonym do tego celu języku RIDE (podobnie jak Solidity w Ethereum)

 

 

Jaki portfel (wallet) do WAVES?

Podstawowym portfelem jest Waves Client dostępny w formie aplikacji desktopowej (na systemy Windows, MacOS oraz Linux) lub w wersji online. Waves Client zapewnia również dostęp do zdecentralizowanej giełdy Waves DEX. Za pomocą Waves Client można również tworzyć i zarządzać cyfrowymi tokenami na platformie. Aplikacja, oprócz WAVES obsługuje również BTC, ETH, LTC i ZEC.

Reklama

 

Portfel Waves jest dostępny również w formie aplikacji mobilnej na urządzenia z systemem iOS oraz Android.

 

WAVES nie jest obsługiwany przez jakikolwiek portfel sprzętowy (ang. hardware wallet), taki jak m.in. Ledger lub Trezor, jednak wg roadmapy projektu ma się to zmienić do końca 2018 r.

 

Reklama

 

Gdzie kupić Waves?

Waves notowany jest na ponad dwudziestu giełdach kryptowalut, w tym na największych, takich jak Binance, Huobi, czy Bittrex (pierwsza giełda prowadząca notowania WAVES). Największy obrót odbywa się na instrumencie WAVES/BTC (najwyższa płynność najczęściej na giełdzie Binance lub Tidex). WAVES można zakupić również na zdecentralizowanej giełdzie Waves DEX (m.in. za BTC i USD). Dzienny wolumen handlowy WAVES rzadko przekracza 2 mln dolarów.

 

 

Kurs i notowania WAVES

Dotychczasowy szczyt notowań WAVES (ATH) miał miejsce 19 grudnia 2017 r. i wyniósł 18,07 dolara przy kapitalizacji rynkowej, wynoszącej ponad 1,6 mld dolarów (wówczas 22. miejsce w rankingu wyceny wg serwisu CoinMarketCap). Obecnie WAVES znajduje się na 38. lokacie w rankingu kapitalizacji.

Reklama

 

 

Sprawdź kurs Waves (WAVES)

 

 

Platforma Waves - opinie

Waves jest popularną i cenioną platformą do tworzenia cyfrowych tokenów, jednak wciąż niewiele projektów ICO decyduje się na jej wykorzystanie, o czym świadczyć może fakt, że w I półroczu 2018 r. ponad 80% zbiórek funduszy w postaci sprzedaży tokenów zostało przeprowadzonych na platformie Ethereum. Mimo, że pod względem użytkowym Waves ma więcej zalet od Ethereum (zwłaszcza pod względem intuicyjności platformy, wysokości kosztów transakcyjnych i szybkości transakcji), społeczność skupiona wokół projektu jest znacznie mniejsza, co wpływa również na niższą popularność.

Reklama

 

Platforma ma mocny zespół i pracuje nad jej ulepszeniem, o czym może świadczyć m.in. wrześniowa implementacja Smart Accounts, która znacznie zbliża Waves do swoich rywali.

 

Bezpośrednimi konkurentami (choć z bardziej rozbudowanymi możliwościami dla developerów) są m.in. EOS, NEO, NEM, Ardor oraz Lisk (LSK).

 

Reklama

Główną zaletą platformy Waves jest jej intuicyjność, nawet dla początkujących użytkowników.

 

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej