Reklama
WIG78 952,69-1,31%
WIG202 314,37-1,55%
EUR / PLN4,33+0,05%
USD / PLN3,99+0,28%
CHF / PLN4,49+0,23%
GBP / PLN5,06-0,01%
EUR / USD1,08-0,22%
DAX17 946,72+0,08%
FT-SE7 704,89-0,23%
CAC 408 165,61+0,21%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,79-0,14%
ROPA WTI82,69-0,14%
ZŁOTO2 155,30-0,28%
SREBRO24,96-0,28%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

VeChain (VET) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 19:00 16 listopad 2018

VeChain (VET) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Kontrola jakości produktów na blockchain 

VeChain Thor (VET) to platforma oparta na technologii blockchain, stworzona do przeprowadzania rzetelnej kontroli procesów związanych z łańcuchami dostaw produktów (ang. supply chain). Dzięki technologii blockchain, VeChain zapewnia producentom, dystrybutorom, sprzedawcom oraz końcowym klientom możliwość kontroli autentyczności i jakości produktów, bez konieczności darzenia zaufaniem stron trzecich (ang. trustless), na którymkolwiek etapie produkcyjno-logistycznym, jak ma to miejsce w obecnych systemach. Projekt działa w modelu biznesowym BaaS (ang. blockchain as a service) i posiada własną sieć bloków oraz kryptowalutę VET, wraz z tokenem użytkowym (ang. utility token) o nazwie VeThor Token (VTHO), który służy do pokrywania opłat transakcyjnych oraz uruchamiania smart kontraktów w sieci VeChain (podobnie jak Gas w NEO).

 

VeChain posiada działający produkt, który oferuje swoim klientom kontrolę jakości łańcucha dostaw za pomocą systemu VeChain Identity (VID), który jest w stanie śledzić konkretny produkt za pomocą przypisanego i niepodrabialnego chipu NFC, kodu QR lub nadajnika RFID (radiowego). VeChain oferuje również funkcję notaryzacyjną, pozwalającą na przypisanie praw własności do każdego cyfrowego aktywa, w tym także m.in. walut cyfrowych. Dane w sieci VeChain zapisywane są na trwałym nośniku blockchain.

 

Reklama

Podobnie jak IOTA, VeChain stawia na rozwój w sferze Internetu Rzeczy (IoT)

 

W czerwcu 2018 r. projekt przeszedł na własną sieć (main net) o nazwie Thor, zaś tokeny VEN oparte na blockchainie Ethereum (ERC20) zostały zastąpione własną kryptowalutą VET.

 

Maksymalna podaż VET wynosi 86 712 634 466 jednostek, zaś w obiegu rynkowym znajduje się obecnie ponad 55 mld VET.

Reklama

 

Czytaj także: NEO - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

NEO - chińskie Ethereum NEO (wcześniej AntShares - ANS) to otwartoźródłowa (ang. open-source) platforma oparta na technologii blockchain, mająca na celu stworzenie wysoko skalowalnej sieci dla zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz smart kontraktów. NEO jest główną warstwą koncepcji tzw. Smart.. Czytaj
NEO - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

ICO, historia i rozwój VeChain

VeChain został założony w 2015 r. przez chińskiego developera Sunny Lu, który obecnie pełni funkcję szefa ponad dwudziestoosobowego zespołu projektowego. Pierwsze testy odbyły się na blockchainie Ethereum w czerwcu 2016 r., na którym pomyślnie zapisano dane z pierwszej generacji chipa śledzącego produkty w łańcuchu dostaw.

 

Aby zebrać fundusze na dalszy rozwój platformy, zdecydowano się na przeprowadzenie zbiórki w formie ICO. Publiczna sprzedaż tokenów VEN, opartych na technologii Ethereum (ERC20), odbyła się w dniach od 18 do 31 sierpnia 2017 r. 

Reklama

 

Warto zauważyć, że w momencie przejścia na własną sieć, co nastąpiło 31 czerwca 2018 r., tokeny VEN zostały zamienione na natywną kryptowalutę VET, która funkcjonuje na własnym blockchainie, zaś do pokrywania opłat transakcyjnych potrzebuje autonomicznego tokenu użytkowego VHTO (VeThor Token). Po przejściu na własną sieć, opartą na zmodyfikowanym kodzie źródłowym Ethereum, VeChain nie jest już wyłącznie platformą do kontroli jakości i autentyczności produktów, ale również siecią pozwalającą na budowanie zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz tworzenie smart kontraktów. Na VeChain przeprowadzane są także emisje tokenów w ramach ICO.

 

VeChain, jako platforma skierowana głównie do przedsiębiorstw, może pochwalić się kooperacjami z takimi gigantami jak BMW, PwC, firma logistyczną DB Schenker, czy chińskim rządem (projekt smart city autonomicznego obszaru Guian).

 

Sprawdź aktualny kurs VeChain

 

Reklama

 

Proof of Authority - zasady działania sieci VeChain

Mimo, że siec Vechain Thor oparta jest na kodzie źródłowym Ethereum, nie występują w niej górnicy, zaś sam algorytm konsensusu to tzw. Proof of Authority (PoA), który oparty jest na częściowej centralizacji sieci, będący modyfikacją Proof of Stake. Blockchain Thor opiera się na 101 węzłach nadzorczych (Authority Masternodes), z których każdy funkcjonuje od grudnia 2017 r. i posiada min. 25 mln jednostek VET.

 

Każdy użytkownik może uruchomić własny węzeł, o ile posiada min. 1 mln VET i zablokuje je na przynajmniej 10 dni.

 

Reklama

Ponadto, każdy posiadacz VET, otrzymuje tokeny użytkowe VHTO (VeThor Token), niezbędne do dokonywania transakcji i uruchamiania smart kontraktów, gdyż pokrywają one opłaty transakcyjne. Aktualnie posiadacze VET otrzymują VHTO w stosunku 1:0.000432 każdej doby. Węzły nadzorcze otrzymują dodatkowo 30% wszystkich opłat transakcyjnych w sieci.

 

Jaki portfel do Vechain (VET)?

Vechain udostępnia swoim użytkownikom oficjalny portfel mobilny VeChain Thor Wallet, dostępny zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS (Apple). VeChain jest również kompatybilny z popularnym multiwalletem (obsługującym wiele kryptowalut) Trust Wallet, także dostępnym na Anrdoid i iOS. W przypadku portfeli desktopowych, warto zwrócić uwagę na Atomic Wallet, który jest dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux.

 

Vechain jest także obsługiwany przez najpopularniejszy portfel sprzętowy (ang. hardware wallet) Ledger Nano S za pośrednictwem aplikacji VeForge Vault.

Reklama

 

Należy pamiętać, że od lipca sieć VeChain funkcjonuje na autonomicznym blockchainie, co oznacza że VET nie jest tokenem ERC20, jak było w przypadku VEN.

 

Kurs i notowania VeChain (VET)

Kryptowaluta VET jest dostępna na dziewięciu giełdach kryptowalut, z których największy obrót ma giełda Binance (ok. 80% całego wolumenu handlowego), głównie w parze z bitcoinem (VET/BTC). VeChain jest dostępny również na takich giełdach jak BitMart, Lbank, Huobi, czy Bitfinex. Obecnie żadna z polskich giełd nie oferuje dostępu do VET. Token użytkowy dla VeChain, VeThor Token (VTHO), można zakupić wyłącznie na giełdzie Lbank, w parze z bitcoinem (VTHO/BTC).

 

Reklama

Dotychczasowy szczyt notowań VeChain został osiągnięty 5 września 2018 r. przy wycenie 0,0197 dolara i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 1,09 mld dolarów, co wówczas zapewniło projektowi 16. miejsce w rankingu CoinMarketCap. Obecnie VeChain plasuje się na 21. miejscu w rankingu kapitalizacji.

 

Czytaj także: IOTA (MIOTA) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Kryptowaluta Internetu Rzeczy IOTA (MIOTA) to projekt częściowo zdecentralizowanej, otwartoźródłowej (ang. open source) platformy rozliczeniowej opartej na architekturze DAG (skierowanego grafu acyklicznego), stworzonej na przyszłe potrzeby tzw. Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things). Koncepcj.. Czytaj
IOTA (MIOTA) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie
 
 
 
 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej