• Odbierz prezent
TRON (TRX) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, kontrowersje

Blockchainowa przyszłość internetowej rozrywki?

TRON (zwany również Tronix oraz TRX, od nazwy tokenu) to zdecentralizowana platforma oparta na technologii blockchain, mająca na celu stworzenie darmowego i zdecentralizowanego Internetu (nazywanego inaczej Internetem 3.0), zapewniającego dostęp do treści związanych z rozrywką. TRON ma łączyć twórców z odbiorcami bez jakichkolwiek pośredników, przy wykorzystaniu blockchain, tworząc ekosystem który zapewnia prywatność użytkownikom, jest całkowicie odporny na cenzurę oraz próby kontroli z zewnątrz. W sieci docelowo mają znajdować się filmy, muzyka, gry i wszelkie treści związane z szeroko pojętą rozrywką. Platforma ma na celu również zapewnienie środka wymiany wartości, jakim jest token TRX, który docelowo ma służyć również do natychmiastowych i darmowych płatności za usługi w sieci TRON.

Tronix, podobnie jak m.in. Ethereum oraz EOS, ma aspiracje do stworzenia ekosystemu umożliwiającego programowanie zdecentralizowanych aplikacji (ang. dApps) oraz smart kontraktów (ang. smart contracts) na własnym blockchainie. Docelowo TRON chce zapewnić pełną skalowalność, dającą możliwość wykonywania ponad 2 tysięcy transakcji na sekundę (ang. TPS), pozwalającą na powszechne i wygodne korzystanie z platformy.

Twórcą i pomysłodawcą projektu Tronix oraz założycielem Fundacji TRON jest Justin Sun - były członek zespołu projektowego kryptowaluty Ripple (XRP) i właściciel chińskiej aplikacji do prowadzenia rozmów o nazwie PEIWO, która rzekomo posiada aż 10 mln aktywnych użytkowników. W czerwcu 2018 r. Justin Sun przejął najstarszą platformę p2p o nazwie BitTorrent, najprawdopodobniej chcąc w przyszłości zintegrować ją z ekosystemem TRON.

Mimo, że TRON jest dopiero we wczesnej fazie rozwoju, Justin Sun twierdzi, że projekt już niedługo stanie się lepszą wersją Ethereum i jego następcą.

Maksymalna podaż TRX (liczba tokenów) została ustalona na poziomie 100 mld jednostek.

 

Czytaj także: TRON uruchamia projekt, który wprowadzi blockchain do sieci BitTorrent

TRON (TRX) kontynuuje swoje ambitne plany połączenia sieci p2p udostępniającej pliki multimedialne z technologia blockchain i kryptowalutą TRX. Uruchomiony niedawno Projekt Atlas ma zsynchronizować sieć TRON z jednym z najstarszych i największych klientów sieci torrent - BitTorrent.   Justin Sun,.. Czytaj
TRON uruchamia projekt, który wprowadzi blockchain do sieci BitTorrent

 

ICO projektu Tronix (TRON)

TRON rozpoczął zbiórkę funduszy potrzebnych na rozwój platformy w formie ICO (ang. Initial Coin Offering), które wystartowało 31 sierpnia 2017 r. i zakończyło się 2 października tego samego roku. ICO zyskało bardzo przychylne recenzje i zakończyło się sukcesem. Podczas sprzedaży tokenów zebrano planowane 70 mln dolarów, wystawiając na sprzedaż 40% z dostępnych 100 mld jednostek. W ramach ICO, każdy token TRX sprzedawany był po cenie 0.0019 dolara, zaś wpłat można było dokonać za pomocą Ethereum (ETH) oraz bitcoina (BTC). Token TRX oparty był na najczęściej wykorzystywanej do tych celów technologii ERC20, funkcjonując do 25 czerwca 2018 r. na blockchainie Ethereum.

 

Jak działa TRON?

TRON od momentu uruchomienia ICO, aż do przejścia na mainnet (25 czerwca 2018 r.) był tokenem ERC20, opartym na blockchainie Ethereum. Moment przejścia na własną sieć bloków został nazwany przez twórców dniem niepodległości (ang. Independence Day). Sieć testowa (ang. test net) została uruchomiona i udostępniona do testów 31 maja 2018 r. Proces zamiany tokenów TRX (ang. token swap) z ERC20 na autorską kryptowalutę odbył się w dniach od 21 do 25 czerwca 2018 r.

TRON, aby zapewnić zarówno wysoką skalowalność, jak i decentralizację, korzysta z algorytmu konsensusu Delegated Proof of Stake (podobnie jak np. Lisk i EOS). Oznacza to, że TRX nie da się kopać, a transakcje w sieci nie są potwierdzane przez górników (minerów). W sieci TRON transakcje są zatwierdzane i dodawane do nowych bloków przez 27 delegatów, tzw. Super Reprezentantów (ang. Super Representative), którzy zostali wybrani w proporcjonalnych wyborach przez posiadaczy tokenów TRX. Moc głosu każdego inwestora jest zależna od liczby posiadanych przez niego tokenów. Głosowania można dokonać za pomocą oficjalnego portfela TRX. Super Reprezentanci otrzymują nagrodę za każdy zatwierdzony blok (ang. block reward) w wysokości 32 TRX. Czas bloku (ang. block time) w sieci TRON wynosi obecnie pół sekundy.

 

Kontrowersje wokół TRX

W styczniu 2018 r. TRON opublikował swój white paper, który w sporej części okazał się plagiatem takich projektów jak m.in. IPFS, czy Filecoin. Justin Sun odpowiedział na zarzut plagiatu problemami z tłumaczeniem tekstu dokumentu na język angielski przez wolontariuszy, gdyż oryginalny white paper TRON został napisany po chińsku. Sam otwartoźródłowy (ang. open source) kod projektu TRON posiada wiele elementów zaczerpniętych bezpośrednio m.in. z Ethereum, co również jest źródłem krytyki, która poddaje w wątpliwość rzeczywistą innowacyjność kody źródłowego.

 

Jaki portfel (wallet) do TRON (TRX)?

TRON posiada swój własny, oficjalny wieloplatformowy portfel o nazwie Tron Wallet. Jest on dostępny w formie Web Walletu (obsługiwanego w oknie przeglądarki internetowej), wtyczki do przeglądarki Chrome, software walletu na system operacyjny Windows, a także aplikacji mobilnej na urządzenia z iOS (iPhone, iPad) oraz Android.

Należy pamiętać, że po przejściu na własną sieć bloków, TRX przestał być tokenem ERC20, co oznacza że nie jest on kompatybilny z portfelami obsługującymi Ethereum, takimi jak m.in.: MyEtherWallet, MetaMask, Jaxx, czy z portfelami sprzętowymi (ang. hardware wallet), takimi jak Ledger Nano S oraz Trezor.

 

Notowania TRON (TRX)

Obecnie TRX jest jednym z najwyżej kapitalizowanych projektów kryptowalutowych, wycenianym na ponad 1.7 mld dolarów, co zapewnia mu jedenaste miejsce wg rankingu portalu CoinMarketCap. Najwyższa dotąd zanotowana cena TRX (ang. all time high - ATH) wyniosła 5 stycznia 2018 r. 0.25 dolara przy kapitalizacji niemal 17 mld dolarów.

TRX jest szczególnie popularny w Korei Południowej, co potwierdza najwyższy obrót na parze z wonem koreańskim (TRX/KRW) na giełdach takich jak Upbit i Bithumb. TRX jest dostępny również na najpopularniejszych giełdach kryptowalut, takich jak Binance, OKEx, czy Bittrex (TRX jest dostępny łącznie na niemal 90 giełdach).

Od września TRX jest dostępny również m.in. w parze z polskim złotym na giełdzie BitBay (TRX/PLN).

 

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk