Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32-0,01%
USD / PLN3,98+0,04%
CHF / PLN4,48-0,07%
GBP / PLN5,06-0,05%
EUR / USD1,09-0,05%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,73-0,21%
ROPA WTI82,56-0,30%
ZŁOTO2 158,75-0,12%
SREBRO25,08+0,20%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Stellar Lumens (XLM) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 21:00 07 listopad 2018

Stellar Lumens (XLM) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Przyszły pogromca banków, konkurent dla Ethereum i Ripple

Stellar (XLM) to rozbudowana, otwartoźródłowa (ang. open source), platforma oparta na publicznej i rozproszonej sieci blockchain z własna kryptowalutą o nazwie Stellar Lumens (lub po prostu: Lumen).

 

Misją Stellar jest umożliwienie budowania produktów i usług finansowych, które połączą ludzi z całego świata, w tym również tych, którzy nie posiadają obecnie dostępu do usług bankowych. Stellar zapewnia wydajną sieć płatniczą, pozwalającą na dokonywanie dowolnych transakcji z natychmiastowym potwierdzeniem i niemal zerowymi opłatami (ang. transaction fee). Platforma pozwala także na emisję tokenów i organizację zbiórek funduszy m.in. w postaci ICO. Stellar posiada również zdecentralizowaną giełdę (DEX), która obsługuje nie tylko najpopularniejsze kryptowaluty (m.in. bitcoin, Litecoin), ale również waluty fiducjarne (m.in. USD, EUR).

 

Reklama

Nazwa platformy pochodzi od angielskiego przymiotnika „gwiezdny” (ang. stellar), zaś sama kryptowaluta otrzymała nazwę od podstawowej jednostki miary strumienia świetlnego - lumenu.

 

Stellar Lumens jest kryptowalutą o charakterze inflacyjnym (stała stopa inflacji to 1% rocznie), nieposiadającą ograniczonej maksymalnej podaży. W momencie uruchomienia sieci (lipiec 2014 r.) utworzono dokładnie 100 mln XLM, zaś obecnie całkowita liczba Lumenów przekracza 104 mln, jednak w obiegu rynkowym znajduje się niecałe 19 mln jednostek.

 

Historia powstania i rozwój Stellar (XLM)

Historia platformy Stellar sięga 2014 r., kiedy to programista Jed Caleb oraz prawnik Joyce Kim uruchomili stronę internetową o nazwie „Secret Bitcoin Project”, za pomocą której szukali testerów oprogramowania do swojej platformy. Jed Caleb był już wówczas nie tylko spełnionym przedsiębiorcą internetowym, który w 2000 r. stworzył zdecentralizowaną sieć wymiany plików eDonkey, ale także miał duże doświadczenie w branży kryptowalutowej - w 2010 r. założył osławioną ze względu na późniejszy spektakularny upadek giełdę kryptowalut Mt.Gox, zaś od 2012 r. współtworzył zdecentralizowaną platformę rozliczeniową Ripple (XRP). Stellar od samego początku współpracował ze startupem Stripe, oferującym płatności internetowe. Prezes Stripe, Patrick Collison, wraz z dwoma twórcami Stellar, założyli organizację non-profit o nazwie Stellar Foundation, która ma na celu rozwój platformy i zapewnianie dostępu do usług finansowych regionach wykluczenia ekonomicznego. Z początkowych 100 mln utworzonych jednostek XLM, 2 mln trafiły do Stripe (Stellar otrzymał w zamian 3 mln dolarów finansowania), zaś 25 mln ma być docelowo przeznaczone na pełnienie społecznej misji, polegającej na inkluzji ekonomicznej osób, niemających dostępu do usług bankowych. 

Reklama

 

Sieć Stellar ruszyła 31 lipca 2014 r. i początkowo była oparta na kodzie źródłowym platformy Ripple, którą rozwijał wcześniej Jed Caleb. W ciągu pierwszego półrocza działalności, w sieci Stellar zarejestrowało się ponad 3 mln użytkowników, zaś kapitalizacja rynkowa przekroczyła 15 mln dolarów.

 

W grudniu 2014 r. pojawiły się jednak liczne problemy techniczne związane z problemami uzyskania konsensusu pomiędzy węzłami Stellar, które doprowadziły nawet do nieplanowanego podziału sieci bloków. Zmusiło to zespół developerów do pozostawienia jednego węzła w sieci i szukania rozwiązania dla problemu. Wyjściem z sytuacji okazała się rezygnacja z algorytmu konsensusu zastosowanego w Ripple i opracowanie autonomicznego Stellar Consensus Protocol (SCP) przez profesora kryptografii Davida Mezeriesa z Uniwersytetu Stanford.

 

Reklama

Nowy kod źródłowy został opublikowany w kwietniu 2015 r., zaś sieć Stellar została zaktualizowana 5 listopada 2015 r. Aktualizacja kodu nie tylko wyeliminowała problemy z konsensusem, ale również przyczyniła się do poprawy wydajności i bezpieczeństwa sieci.

 

W maju 2016 r. Stellar rozpoczął pierwszą współpracę na dużą skalę, obejmującą utworzenie międzynarodowej sieci rozliczeniowej dla koncernu Deloitte, nazwaną Deloitte Digital Bank.

 

W maju 2017 r. utworzono lightyear.io, (obecnie InterStellar) które jest komercyjnym ramieniem projektu.

Reklama

 

W skład InterStellar wchodzi m.in. zdecentralizowana giełda StellarX, na której można handlować nie tylko kryptowalutami, ale również walutami fiducjarnymi i niemal każdym aktywem w postaci cyfrowych tokenów.

 

Od 1 stycznia 2019 r. w sieci Ripple funkcjonować będzie również protokół Lightning Network (znany m.in. z BTC), który docelowo ma w jeszcze większym stopniu ułatwić dokonywanie natychmiastowych mikropłatności.

 

Reklama

 

Czytaj także: Ripple (XRP) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Ripple (XRP) jest rozbudowaną platformą do rozrachunków w czasie rzeczywistym (ang. RTGS), quasi-zdecentralizowaną siecią transakcyjną opartą na technologii blockchain, z własną walutą cyfrową XRP. Ripple w swoim założeniu ma być tańszą alternatywą dla rozliczeń w czasie rzeczywistym pomiędzy instyt.. Czytaj
Ripple (XRP) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Kr

yptowaluta Stellar Lumens (XLM)

Mimo, że sieć Stellar, podobnie jak Ripple, jest w stanie przetwarzać płatności w walutach fiducjarnych, posiada ona swoją natywną walutę cyfrową o nazwie Stellar Lumens, która służy in. do pokrywania prowizji transakcyjnych w sieci. Sieć Stellar nie jest oparta na algorytmie konsensusu Proof of Work, co oznacza m.in. że XLM nie jest wydobywany (kopany), a w sieci nie występują górnicy (ang. minerzy), jak dzieje się to np. w bitcoinie. Wraz ze startem sieci w 2014 r. doszło do tzw. preminingu (jednoczesnego utworzenia) 100 mln jednostek XLM, z zachowaniem wpisanej w kod źródłowy 1% inflacji rocznie. Węzły w sieci Stellar nie zarabiają na prowizjach transakcyjnych (ang. transaction fee), zamiast tego umieszczając je w tzw. puli inflacyjnej, która odpowiada za cykliczne zwiększanie się maksymalnej podaży XLM.

 

W sieci Stellar każde konto musi posiadać minimalne saldo bazowe (ang. base reserve), wynoszące obecnie 0,5 XLM.

Reklama

 

Opłaty transakcyjne w Stellar są ustalone z góry i użytkownicy sieci nie mogą ich modyfikować - wynoszą one 100 Stroopów (0.00001 XLM) za każdą wykonaną transakcję, co sprawia że XLM jest jedną z najtańszych kryptowalutpod względem kosztów transakcyjnych. Stroop jest najmniejszą jednostką Lumenu, podobnie jak satoshi w BTC (1 stroop = 0,0000001 XLM).

 

Czas potwierdzenia transakcji w Stellar wynosi średnio od 3 do 5 sekund (podobnie jak czas bloku w sieci).

 

Reklama

Obecnie Stellar jest w stanie przetwarzać ponad tysiąc transakcji na sekundę (ang. TPS), co jest imponującym wynikiem w porównaniu np. do bitcoina (ok. 10 TPS). Obecnie prowadzone są prace nad dodatkowymi kanałami płatniczymi oraz implementacją protokołu Lightning Network, które dodatkowo zwiększą skalowalność sieci Stellar.

 

Wszystkie transakcje w sieci Stellar są całkowicie publiczne, zaś podmioty które chcą podłączyć swoje usługi do sieci, muszą zaimplementować procedury weryfikacyjne KYC (ang. know your customer), podobnie jak ma to miejsce m.in. w Ripple (XRP).

 

Kotwice i Aktywa w sieci Stellar

Jedna z wyjątkowych cech sieci Stellar jest jej praktyczna możliwość dokonywania transakcji i budowania rynków opartych o wszelkie rodzaje instrumentów finansowych. W sieci Stellar można dokonać emisji dowolnego Aktywa w postaci cyfrowego tokenu. Umożliwia to zarówno wymianę walut, papierów wartościowych, surowców, czy chociażby tworzenie tokenów wykorzystywanych w zbiórkach funduszy ICO. W sieci występują również tzw. Kotwice (ang. Anchors), które są podmiotami zaufania przyjmującymi depozyty np. w walutach fiducjarnych, które następnie są emitowane w sieci Stellar w postaci cyfrowych tokenów. W momencie wypłaty konkretnego aktywa z Kotwicy, odpowiadające mu tokeny zostają zniszczone. Teoretycznie, każda organizacja może dokonać integracji swoich usług z siecią Stellar za pomocą gotowego serwera pomostowego (ang. bridge server) i pełnić rolę m.in. Anchora.

Reklama

 

Warto jednak zauważyć, że struktura sieci Stellar ma jedynie częściowo zdecentralizowany charakter, w zamian oferując wysoka skalowalność, niezwykle szybkie transakcje przy niemal zerowych opłatach. Z pewnością jednak nie jest bezpośrednią konkurencją dla zdecentralizowanych sieci, takich jak bitcoin, w większym stopniu konkurując ze swoim protoplastą, jakim jest Ripple lub z bankowymi systemami rozliczeniowymi, takimi jak SWIFT.

 

 

 

Czytaj także: Czym jest Stellar Lumens? 10. spotkanie Crypto@Cracow już w ten czwartek!

P2P.Systems, FXMAG oraz Metrosoft zapraszają na kolejne spotkanie Crypto@Cracow poświęcone kryptowalutom, na którym będziemy mieć okazję posłuchac wykładu Bartka Nowotarskiego, który jest developerem w Stellar.org. Bartek opowie nam czym jest Stellar, jakie problemy biznesowe rozwiązuje oraz jak dzi.. Czytaj
Czym jest Stellar Lumens? 10. spotkanie Crypto@Cracow już w ten czwartek!

 

 

Jaki portfel (wallet) do Stellar Lumens?

Stellar Lumens jest obsługiwany przez wiele portfeli, zarówno dedykowanych, jak i uniwersalnych, dostępnych na różne urządzenia i systemy operacyjne.

Reklama

 

Podstawowym portfelem desktopowym dla XLM jest Foxlet Stellar Wallet, dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Uniwersalnym rozwiązaniem jest portfel BlockEQ, który dostępny jest zarówno na komputery (bez wsparcia dla Linux), jak i smartfony (Android oraz iOS). Oba wspomniane portfele są również kompatybilne ze wszystkimi tokenami znajdującymi się w sieci Stellar.

 

Popularnym portfelem mobilnym dla XLM jest Lobstr Wallet, dostępny na systemy Android oraz Apple. Portfel mobilny dla urządzeń z systemem Android jest oferowany również przez zdecentralizowaną giełdę Interstellar, pośrednio należącą do zespołu Stellar.

 

Reklama

Większość portfeli dla XLM posiada natywną integrację ze zdecentralizowanymi giełdami (DEX) Stellar.

 

XLM jest również obsługiwany przez popularniejsze portfele sprzętowe (ang. hardware wallets) firmy Ledger - modele Nano S oraz Blue (jednak bez obsługi aplikacji desktopowej Ledger Live) oraz Trezor (Model One oraz Model T).

 

 

Zobacz aktuqalny kurs Stellar (XLM)

Reklama

 

 

Kurs i notowania Stellar Lumens (XLM)

Stellar Lumens notowany jest na 36 giełdach kryptowalut, żaś największy obrót (ok, 30% całego wolumenu) odbywa się na giełdzie Binance w tym głównie na parze z bitcoinem (XLM/BTC). Zauważalna część obrotu pochodzi również z Korei Południowej (w parze z wonem koreańskim - XLM/KRW) na giełdzie Upbit, niedostępnej dla klientów spoza kraju. XLM ponadto jest dostępny na najpopularniejszych giełdach kryptowalut, takich jak m.in. Kraken, OKEx, Bitfinex czy Poloniex. W połowie lipca 2018 r. giełda Coinbase ogłosiła plany wprowadzenia XLM na swoją platformę, co zazwyczaj wpływa na wzrost ceny danej kryptowaluty (jak stało się to np. z Ethereum Classic, czy Basic Attention Token). Mimo braku konkretnej daty, XLM powinien pojawić się na Coinbase do końca 2018 r. Obecnie żadna z polskich giełd nie ma w swojej ofercie rynku ze Stellar Lumens. 

 

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) XLM osiągnął 4 stycznia 2018 r. na fali potężnych wzrostów całego rynku kryptowalut. Kurs wyniósł wówczas ponad 93 centy (USD) przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 15,9 mld dolarów. Obecnie projekt znajduje się w ścisłej czołówce pod względem wartości, będąc notowanym na 6. miejscu w rankingu kapitalizacji wg serwisu CoinMarketCap.

Reklama

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej