Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32+0,02%
USD / PLN3,98-0,02%
CHF / PLN4,48-0,08%
GBP / PLN5,06+0,00%
EUR / USD1,09+0,05%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,80-0,13%
ROPA WTI82,61-0,24%
ZŁOTO2 161,64+0,01%
SREBRO25,14+0,44%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Steem i Steemit - co musisz o nich wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 18:00 17 styczeń 2019

Steem i Steemit - co musisz o nich wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

[Aktualizacja: 26.07.2022r., 14:12:03]

Spis treści: 

  1. Zdecentralizowane media społecznościowe na blockchain
  2. Historia powstania Steem
  3. Usługi działające w sieci Steem
  4. Jaki portfel (wallet) do Steem?
  5. Kurs i notowania Steem

 

Zdecentralizowane media społecznościowe na blockchain

Steem (STEEM) to otwartoźródłowa, wysoko skalowalna platforma oparta na technologii blockchain z algorytmem konsensusu Delegated Proof of Stake oraz z własną kryptowalutą STEEM, służącą do wynagradzania jej użytkowników za tworzenie i dzielenie się autorskimi treściami oraz interakcję z innymi użytkownikami sieci. Steem jest pierwszą platformą blockchain skupiającą się na mediach społecznościowych i platformach blogowych oraz streamingowych. Jej zdecentralizowany model zarządzania, połączony z systemem reputacji, opartym na liczbie posiadanych tokenów Steem Power (SP), oraz oceny wystawianej przez użytkowników docelowo ma zapewniać eliminację treści szkodliwych, dyskryminujących, mało wartościowych oraz promowanie treści wartościowych i ciekawych. Steem ma za zadanie unikać cenzury i moderacji, oddając całą władzę w ręce użytkowników, na czym polega jego decentralizacja. Steem ma również pozwolić twórcom na niezależną monetyzację swoich treści, dzięki systemowi wynagrodzeń przyznawanych przez społeczność.

 

Twórcą Steem jest Daniel Larimer, który oparł go na autorskiej technologii blockchain o nazwie Graphene, po raz pierwszy zaimplementowanej na platformie BitShares (BTS), którą również zainicjował Larimer.

 

Reklama

W sieci Steem, oprócz kryptowaluty STEEM, funkcjonują również tokeny Steem Dollar (SBD) oraz Steem Power (SP).

 

Blockchain Steem jest jednym z najbardziej aktywnych pod względem liczby transakcji - Steem przetwarza niecały milion transakcji na dobę, czyli więcej niż m.in. bitcoin (BTC), czy Ethereum (ETH). 

 

Steem jest kryptowalutą bez określonej maksymalnej podaży, o charakterze inflacyjnym, której stopa inflacji będzie spadać co rok o 0,005% aż do uzyskania minimalnego poziomu 0,01% rocznie. Aktualnie inflacja w Steem wynosi 0,085%, zaś w obiegu rynkowym znajduje się ponad 300 mln jednostek STEEM.

Reklama

 

 

Historia powstania Steem

Twórcą platformy Steem jest Daniel Larimer, który na początku 2016 r. zdecydował się na jej rzecz porzucić swój dotychczasowy projekt, jakim był BitShares (BTS). Steem powstał w Nowym Jorku, we współpracy Larimera z Nedem Scottem, który później założył najpopularniejszą usługę na blockchainie Steem, jaką jest platforma blogowa Steemit Inc. Steem początkowo miał być zdecentralizowaną platformą ubezpieczeniową, idea szybko jednak ewoluowała w stronę mediów społecznościowych.

 

Sieć Steem ruszyła 24 marca 2016 r., zaś pierwsze wynagrodzenia za tworzenie treści przez użytkowników zostały przyznane na początku lipca 2016 r. Platforma blogerska Steemit została oddana do publicznego użytku 3 maja 2016 r., w ciągu kilku miesięcy zyskując bardzo dużą popularność, ze względu na model wynagradzania za publikowane treści oraz brak odgórnej moderacji i cenzury.

Reklama

 

Platforma nie zdecydowała się na zebranie funduszy podczas ICO, zamiast tego dokonując tzw. preminingu, czyli ustalenia konkretnej liczby jednostek kryptowaluty istniejącej w obiegu w momencie straty sieci, co jest jednym z przedmiotów krytyki wobec Steem.

 

Aktywa w sieci Steem: STEEM, Steem Dollar (SBD) i Steem Power (SP)

 

Reklama

Fakt, że w sieci Steem, oprócz natywnej kryptowaluty STEEM występują jeszcze dwa inne tokeny może być początkowo mylący, dlatego warto opisać rolę każdego z nich:

 

STEEM jest bazową kryptowalutą sieci Steem, określającą jej kapitalizacje rynkową. Za pomocą STEEM można nabyć Steem Power, a także zamienić na nie Steem Dolary. STEEM jest kryptowalutą podlegającą standardowym fluktuacjom cenowym, znanym z innych walut cyfrowych. Można go zarówno kupić, jak i sprzedać na giełdach kryptowalut, a także otrzymać w ramach wymiany Steem Dollars i Steem Power.

 

Steem Dollar (SBD) jest płynnym tokenem funkcjonującym w sieci Steem, docelowo mającym pełnić funkcję stable coina, jak najbardziej zbliżonego do wartości 1 dolara. SBD, podobnie jak SP, przyznawany jest za tworzenie treści i reakcje, jakie wywołał on u innych użytkowników sieci. Każdy użytkownik może określić proporcje wynagrodzenia, które otrzyma w Steem Dollars i Steem Power, z jednym ograniczeniem - stosunek ten musi wynosić przynajmniej 50% Steem Power (może wynosić również 100% SP).

Reklama

Steem Dollars można wymienić na kryptowalutę STEEM w przeliczeniu na jej aktualny kurs, a także wystawić ofertę na giełdach kryptowalut, które prowadzą jego notowania. Tokeny SBD w przypadku wymiany na STEEM są likwidowane z obiegu.

Warto zaznaczyć, że SBD ma duże problemy z utrzymaniem kursu 1 USD - aktualnie notowany jest po ok. 0,8 dolara, zaś jego szczytowa wartość wyniosła ponad 12 dolarów w grudniu 2017 r.

 

Sprawdź aktualny kurs Steem

 

 

Reklama

Steem Power (SP), w przeciwieństwie do STEEM oraz Steem Dollars, nie jest tokenem płynnym i transferowalnym. Steem Power określa poziom wpływu (reputacji) w sieci Steem - użytkownik posiadający więcej SP posiada większy wpływ w społeczności, jego oceny i komentarze mają większą wartość i mogą łatwiej wypromować lub ukryć konkretne treści. Od poziomu reputacji polecającego zależy również wynagrodzenie za treści -  im więcej SP, tym większe wynagrodzenie.

 

Steem Power można uzyskać wraz z budowaniem swojej pozycji i rozpoznawalności w społeczności, a także - co jest częstym przedmiotem krytyki - poprzez zasilenie ich (ang. power up) przy pomocy kryptowaluty STEEM w stosunku 1:1, co oznacza, że można „kupić sobie reputację”.

 

Uzyskane tokeny SP można również „rozbroić” (ang. power down), zamieniając je na kryptowalutę STEEM. Aby tego dokonać, należy jednak poczekać 13 tygodni, gdyż pełna konwersja SP na STEEM odbywa się w tempie 1/13 jej wartości na tydzień. Dla przykładu: dysponując 1300 SP, przy ich rozbrajaniu otrzymamy 100 STEEM każdego tygodnia.

Reklama

 

Aktualnie zespół Steem pracuje nad wprowadzeniem kolejnego tokenu, jakim będzie Smart Media Token (SMT).

 

 

Zobacz więcej: ABBC Coin (ABBC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, kontrowersje

 

Reklama

 

Usługi działające w sieci Steem

Na początku należy zwrócić uwagę na fakt, że Steem jest otwartoźródłową platformą blockchain, na której każdy może uruchomić swoja usługę. Steemit był pierwszą usługą działającą w sieci, jednakże nie należy ich ze sobą utożsamiać (mimo podobnej nazwy), gdyż Steemit Inc. jest prywatną firmą, działającą na Steem. Co więcej, treści opublikowane za pośrednictwem jednej z usług są dostępne również z poziomu innych (wystarczy podmienić samą domenę w adresie URL - np. busy.org, zamiast steemit.com), co świadczy o tym, że nawet po potencjalnym zamknięciu którejkolwiek z usług, treści i komentarze jej użytkowników nie zostaną usunięte.

 

Najpopularniejszą i najstarszą usługą na blockchainie Steem jest serwis blogowy Steemit, na którym można umieszczać artykuły i komentarze, a także je oceniać.

 

Reklama

Mobilną platformą blogową (dostępną na iOS i Android) jest eSteem.

 

Alternatywą dla Steemit jest serwis busy.org.

 

Serwisem streamingowym video (alternatywnym m.in. do YouTube) opartym na Steem jest DTube.

Reklama

 

Utopian.io jest natomiast platformą dla programistów otwartoźrodłowych aplikacji, dzięki której mogą oni monetyzować swoją pracę, a także oceniać i komentować wpisy innych użytkowników.

 

Steem Monsters jest gra kolekcjonerską opartą na sieci Steem, w której można zakupić i rozwijać, sprzedawać swoje postaci.

 

Reklama

Wymienione usługi są najpopularniejszymi, lecz nie jedynymi, działającymi w sieci Steem.

 

Jaki portfel (wallet) do Steem?

Wybór autonomicznych portfeli do Steem jest niewielki, gdyż w zasadzie każda usługa zbudowana na bazie blockchaina Steem posiada wbudowany portfel webowy, dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. Najpopularniejszy portal blogowy na Steem - Steemit posiada wbudowany portfel, podobnie jak Busy. Portfel mobilny znajduje się w aplikacji eSteem, dostępnej na urządzenia z systemem operacyjnym Android oraz iOS.

 

Oficjalnym portfelem dla Steem jest CLI Wallet, dostępny z poziomu linii komend, bez interfejsu graficznego, stąd też korzystanie z niego zalecane jest wyłącznie użytkownikom posiadającym podstawową wiedzę z zakresu programowania.

Reklama

 

Nieoficjalnym portfelem desktopowym dla Steem jest Vessel, dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Aktualnie jednak jest on rzadko aktualizowany i mało stabilny.

 

Steem nie jest aktualnie kompatybilny z portfelami sprzętowymi (ang. hardware wallets), takimi jak Ledger, czy Trezor.

 

Czytaj: Stratis (STRAT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Reklama

 

Kurs i notowania Steem

Steem jest aktualnie notowany na ośmiu giełdach kryptowalut, z których największy obrót mają południowokoreańska platforma Upbit (ponad 50% dziennego wolumenu) oraz Binance (ponad 30% dziennego wolumenu). Steem jest notowany również na takich giełdach, jak: Bittrex, Poloniex, czy Huobi. Aktualnie żadna z polskich giełd nie posiada w swojej ofercie handlowej Steem. Należy jednak pamiętać, że Steem ze względu na swój typowo użytkowy charakter wyjątkowo rzadko traktowany jest jako aktywo spekulacyjne, jak ma to miejsce w przypadku większości kryptowalut.

 

Dotychczasowy szczyt notowań Steem miał miejsce 3 stycznia 2018 r., podczas bańki spekulacyjnej altcoinów, kiedy jego kurs wyniósł 8,57 dolara, przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 2 mld dolarów. Warto dodać, że poprzedni szczyt notowań Steem osiągnął już w lipcu 2016 r., przekraczając 4,40 USD (stając się wówczas trzecią pod względem kapitalizacji kryptowalutą, z wyceną przekraczającą 250 mln dolarów), następnie przez ponad rok utrzymując kurs znacznie poniżej 1 dolara.

 

Reklama

Aktualnie Steem traci ponad 96% w stosunku do historycznych szczytów, zajmując 51. pozycję w rankingu kapitalizacji serwisu CoinMarketCap.

 

Będący integralną częścią ekosystemu Steem Dollar (SBD), docelowo mający utrzymywać kurs jak najbardziej zbliżony do 1 USD, aktualnie notowany jest na sześciu giełdach kryptowalut. Ponad 70% obrotu pochodzi z giełdy Upbit (w parze z wonem koreańskim - SBD/KRW), zaś niecałe 30% płynności dostarcza giełda Bittrex (w parze z bitcoinem - SBD/BTC).

 

Steem Power, podobnie jak Smart Media Token, nie jest notowany na żadnych publicznych ośrodkach obrotu, będąc integralną częścią ekosystemu platformy Steem. 

Reklama

 

 

 

 

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej