• Sklep
  • Odbierz prezent
Revain (R) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Rzetelne recenzje dzięki technologii blockchain

Revain (R) to pierwsza otwartoźródłowa (ang. open-source) platforma do tworzenia recenzji i ocen produktów lub usług oparta na technologii blockchain, dzięki czemu opinie nabywców i użytkowników nie mogą zostać usunięte lub ocenzurowane. Revain zbudowany jest na bazie smart kontraktu w sieci Ethereum (ETH) w standardzie ERC20 i posiada własne natywne tokeny użytkowe R, a także stable coin RVN (nie mylić z kryptowalutą Ravencoin o tym samym tickerze), służący do wynagradzania aktywności recenzentów i mający powiązanie z wartością bitcoina (BTC). Użytkownicy na platformie są wynagradzani tokenami za tworzenie recenzji, sam Revain nie jest zaś w żaden sposób moderowany przez członków zespołu projektowego, gdyż wszystkie recenzje przed publikacją analizowane są całkowicie zdalnie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Platforma została stworzona przez rosyjski start-up o tej samej nazwie (Revain), zaś jego założycielem jest Rinat Arslanov. Zespół projektowy liczy 12 osób, z czego duża część jego członków zajmuje się marketingiem i sprzedażą.

Maksymalna podaż tokenów Revain została określona podczas ICO na 484 450 000 jednostek, z czego wszystkie aktualnie znajdują się w obiegu rynkowym.

 

ICO projektu Revain (R)

Platforma Revain zdobyła fundusze na rozwój projektu podczas sprzedaży tokenów w ramach ICO, trwającego od 21 sierpnia do 4 września 2017 r. Na publiczną sprzedaż wystawiono 1 mld tokenów Revain, z których sprzedało się 484 450 000 po sztywnej cenie 0,000011 BTC (1100 satoshi) za 1 R. Podczas ICO zebrano łącznie ponad 12,5 mln dolarów.

Oficjalny start testowej wersji platformy Revain miał miejsce jeszcze przed samym ICO, 4 sierpnia 2017 r., zaś jej całkowita migracja na blockchain Ethereum jest datowana na 24 października 2018 r., kiedy opublikowana została gotowa wersja produktu oznaczona jako Revain 1.0.

 

Do czego służy i jak działa platforma Revain?

Revain docelowo chce rywalizować z serwisami i aplikacjami do publikowania recenzji, takimi jak Yelp, czy TripAdvisor, skupiającymi się głównie na ocenach klientów lokali gastronomicznych oraz usługowych oraz z portalami oceniającymi projekty kryptowalutowe i ICO, a także serwisami publikującymi recenzje sklepów z segmentu e-commerce (internetowych). Wg twórców Revain obecne serwisy są niewiarygodne, pełne nieprawdziwych recenzji (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych), nierzadko publikowanych przez boty, ponadto administratorzy mają możliwość niekontrolowanego usuwania lub cenzurowania wpisów.

Revain proponuje przeniesienie modelu publikacji recenzji i ocen użytkowników na blockchain Ethereum, dzięki czemu modyfikacja i usuwanie wpisów będzie niemożliwe. Aby zapobiec publikowaniu wulgarnych, agresywnych, fałszywych recenzji, projekt korzysta z technologii sztucznej inteligencji zintegrowanej z uczeniem maszynowym IBM Watson. Przed publikacją recenzji musi ona przejść prze filtry RAF (Review Automatic Filtering), które ocenią jej wiarygodność i adekwatność.

W sieci Revain funkcjonują wewnętrzne (nietransferowalne poza nią) tokeny RVN, które służą wynagradzaniu autorów recenzji. RVN jest stable coinem powiązanym z wartością bitcoina: 1 RVN = 0,0001 BTC. Liczba przyznanych tokenów RVN jest zależna od liczby zaakceptowanych recenzji opublikowanych w ciągu ostatnich 14 dni - np. za min. 10 recenzji przyznawane jest 12 RVN, a za 50 już 100 RVN. Aktualnie dzienny limit opublikowanych recenzji to 5, choć w przyszłości może on zostać zmodyfikowany w oparciu o system reputacji użytkowników.

90% nagrody za recenzję przyznawane jest autorowi, zaś 10% idzie na cele utrzymania platformy Revain.

 

Jaki portfel (wallet) do Revain?

Revain oparty jest na smart kontrakcie Ethereum w najpopularniejszym standardzie ERC20, stąd też wybór portfeli do jego bezpiecznego przechowywania jest szeroki i kompleksowy. Najpopularniejszym portfelem webowym (obsługiwanym z poziomu przeglądarki internetowej) jest MyEtherWallet, jest on jednak portfelem udostępniającym klucz prywatny, co naraża zwłaszcza początkujących użytkowników na utratę środków w wyniku ataku. Dlatego zalecane jest zsynchronizowanie MyEtherWallet ze znacznie bezpieczniejszą wtyczką do najpopularniejszych przeglądarek (Chrome, Firefox, Brave), jaką jest MetaMask. Tokeny R obsługiwane są również przez szeroką gamę desktopowych multiwalletów (portfeli, które obsługują wiele kryptowalut), takich jak np. Jaxx oraz Exodus. Oba dostępne są na najpopularniejsze systemu operacyjne, takie jak Windows, MacOS oraz Linux. Jaxx dostępny jest również w formie portfela mobilnego (iOS, Android). Popularne portfele mobilne dla tokenów ERC20 to m.in. Trust Wallet oraz imToken dostępne w wersjach na Android oraz iOS. Mobilna wersja przeglądarki internetowej Opera w wersji na system Android również posiada domyślną obsługę tokenów i zdecentralizowanych aplikacji Ethereum.

Revain jest kompatybilny również z najpopularniejszymi portfelami sprzętowymi (ang. hardware wallets), takich firm jak Ledger (Nano S, Blue) oraz Trezor (Model T, One).

 

Kurs i notowania Revain (R)

Token Revain notowany jest na 11 giełdach walut cyfrowych, z których największą płynność posiadają platformy BTC-Alpha oraz DragonEX, każda z nich skupiając ponad 40% całkowitego obrotu, co świadczy o małym rozproszeniu handlu. Revain notowany jest również na takich giełdach kryptowalut jak BitForex, OKEx, czy Kucoin, jednak płynność na nich jest wielokrotnie niższa. Żadna z polskich giełd nie prowadzi notowań tokenu Revain.

Dotychczasowy historyczny szczyt kursu (ATH) Revain wynosi 4,49 dolara i został osiągnięty 18 lutego 2018 r. przy kapitalizacji rynkowej wynoszącej ponad 707 mln dolarów.

Aktualnie Revain znajduje się na 44. miejscu w rankingu kapitalizacji serwisu CoinMarketCap, podobnie jak duża część kryptowalut, tracąc ponad 90% wartości od historycznych szczytów.


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk