• Sklep
  • Odbierz prezent
Ravencoin (RVN) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania

Tokenizacja aktywów na kodzie Bitcoina

Ravencoin (RVN) to zdecentralizowana, otwartoźródłowa (ang. open-source) platforma oparta na technologii blockchain z własną, natywną kryptowalutą RVN, mającą na celu łatwe i tanie tworzenie cyfrowych aktywów, w tym również tokenizację fizycznych przedmiotów, takich jak np.  dzieła sztuki. Kod źródłowy projektu oparty jest na repozytorium bitcoina (BTC), zaś sama sieć Ravencoina ruszyła 3 stycznia 2018 r., bez wcześniejszego wykopania jakichkolwiek jednostek kryptowaluty (ang. premine) oraz bez zbiórki funduszy w postaci ICO. Kod źródłowy oraz white paper zostały opublikowane 3 kwietnia 2018 r. przez twórcę projektu, Bruce’a Fentona.

Aktualnie zespół projektowy Ravencoin jest finansowany przez fundusz Medici Ventures, należący do sklepu internetowego Overstock.

Maksymalna podaż Ravencoina została ustalona na 21 mld jednostek, z czego obecnie w obiegu rynkowym znajdują się ponad 3 mln jednostek RVN.

Czytaj także: Bitcoin (BTC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania

Król jest tylko jeden Bitcoin (BTC) to otwartoźródłowa (ang. open-source), zdecentralizowana platforma płatnicza oparta na technologii blockchain z własną kryptowalutą, stworzona przez anonimowego programistę (lub grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Bitcoin jest pierwszą w historii kryptowa.. Czytaj
Bitcoin (BTC) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania

 

Tokenizacja w sieci Ravencoin

Ravencoin ma na celu zapewnienie możliwości prostego tworzenia cyfrowych tokenów i aktywów funkcjonujących w sieci blockchain. Platforma daje możliwość przeprowadzania emisji w postaci ICO oraz STO (ang. Security Token Offering), a także pozwala na tokenizację dowolnych aktywów. Samo stworzenie cyfrowego tokenu w sieci Ravencoin kosztuje 500 RVN. Oprócz tego, jest również standardową siecią wymiany wartości za pomocą kryptowaluty RVN.

Projekt ma w planie wprowadzenie nagród, nazywanych również dywidendami, które będą przyznawane za posiadanie konkretnych tokenów lub jednostek RVN, co ma zostać wprowadzone w 1 kwartale 2019 r. Projekt planuje również w najbliższym czasie udostępnić zdecentralizowany system wymiany wiadomości i plików, kompatybilny z siecią blockchain IPFS (tzw. międzyplanetarny system plików). Oprócz tego siec Ravencoin zapewni możliwość głosowania za pomocą tokenów, co jeszcze bardziej zbliży ją do kompletnego ośrodka obrotu stokenizowanymi papierami wartościowymi, takimi jak akcje, czy obligacje.

 

Kopanie (mining) Ravencoina (RVN)

Ravencoin jest siecią opartą na algorytmie konsensusu Proof of Work, co oznacza że za ciągłość i stabilność sieci odpowiadają górnicy (ang. miners), którzy potwierdzają transakcje, tworzą nowe bloki transakcyjne i wykopują nowe jednostki kryptowaluty. Ravencoin kopany jest z użyciem funkcji hashującej X16r, która składa się z losowej sekwencji szesnastu innych funkcji hashujących, która zależna jest od ostatnich ośmiu bajtów hashu poprzedniego bloku transakcyjnego. Dzięki tak dużej złożoności i losowości X16r jest całkowicie odporny na kopanie za pomocą wyspecjalizowanych układów ASIC (ang. ASIC resistance), dlatego też do jego wydobycia obecnie wykorzystuje się koparki oparte na układach GPU (kartach graficznych). Odporność na koparki ASIC ma zapobiegać centralizacji sieci poprzez skupienie mocy obliczeniowej (ang. hashrate) w dużych kopalniach.

Aktualna nagroda za wykopanie bloku dla górników (ang. block reward) to 5000 RVN, jednak podobnie jak w bitcoinie polega ona halvingowi, czyli zmniejszeniu o połowę co ok. 3 lata. Do pierwszego halvingu Ravencoina dojdzie w okolicach stycznia 2022 r. Maksymalny czas bloku (ang. block time) wynosi 60 sekund, zaś jego pojemność to 1 MB, podobnie jak w BTC.

 

Jaki portfel (wallet) do Ravencoina?

Zespół developerski Ravencoina zapewnia dostęp do oficjalnych portfeli na różne systemy operacyjne i urządzenia. Wiele do życzenia pozostawia jednak kompatybilność RVN z popularnymi multiwalletami (obsługującymi więcej kryptowalut).

Podstawowym portfelem desktopowym dla RVN jest Raven Wallet, dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Pozwala on również na tworzenie własnych tokenów i cyfrowych aktywów, obecnych na blockchainie Ravencoin. Projekt posiada także oficjalny portfel mobilny RVN Wallet w wersjach na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Oprócz tego dostępne są dwa nieoficjalne, otwartoźródłowe generatory paper walletów. Wszystkie portfele dla RVN zostały wyszczególnione pod tym adresem. Oprócz tego RVN posiada także dwa nieoficjalne portfele webowe (dostępne z poziomu przeglądarki internetowej) - PocketRaven oraz MangoWallet (z dostępem do sieci testowej).

Ravencoin nie jest kompatybilny z portfelami sprzętowymi (ang. hardware wallets) firmy Ledger (wciąż trwają nad tym prace), jest jednak obsługiwany przez urządzenia firmy Trezor - One oraz Model T.

 

Kurs i notowania Ravencoin (RVN)

Ravencoin jest aktualnie notowany na 13. giełdach kryptowalut, z których największy obrót ma giełda Binance (ponad 60% dziennego wolumenu, w parze z bitcoinem - RVN/BTC). Oprócz tego RVN jest dostępny m.in. na giełdzie Bittrex (ok. 17% dziennego wolumenu) i południowokoreańskiej giełdzie Upbit (również ok. 17% obrotu). Obrót Ravencoinem jest wysoko scentralizowany, dlatego też jedynie trzy wyżej wymienione giełdy (Upbit nie jest dostępna dla klientów spoza Korei Płd.) posiadają płynność, zaś na pozostałych giełdach jest ona aktualnie bardzo niska lub wręcz zerowa. Żadna z polskich giełd nie oferuje handlu Ravencoinem.

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) Ravencoina został osiągnięty 22 października 2018 r. przy kursie 0,066 dolara i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 125 mln dolarów. Do osiągnięcia historycznych szczytów w dużej mierze mogło przyczynić się wejście na czołową giełdę Binance, które nastąpiło 12 października 2018 r.

Aktualnie Ravencoin znajduje się na 52. pozycji w rankingu kapitalizacji wg serwisu CoinMarketCap.


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk