Reklama
WIG78 943,15-1,32%
WIG202 312,16-1,65%
EUR / PLN4,33+0,06%
USD / PLN3,99+0,29%
CHF / PLN4,49+0,21%
GBP / PLN5,06-0,02%
EUR / USD1,08-0,23%
DAX17 940,05+0,04%
FT-SE7 703,43-0,25%
CAC 408 163,97+0,19%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,81-0,12%
ROPA WTI81,54-1,53%
ZŁOTO2 154,72-0,31%
SREBRO24,95-0,32%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

QTUM - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 18:00 03 grudzień 2018

QTUM - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

[Aktualizacja: 26.07.2022r., 13:57:11]

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest QTUM?
  2. Jaki portfel wybrać do QTUM?
  3. Kurs i notowania QTUM
  4. Historia QTUM

 

Ethereum i bitcoin w jednym?

Qtum (QTUM) jest otwartoźródłowym (ang. open source) projektem opartym na technologii blockchain, mającym na celu połączyć model transakcji zaczerpnięty z bitcoina (BTC) z możliwością budowania smart kontraktów i programowania zdecentralizowanych aplikacji, jak w Ethereum (ETH). Projekt ma na celu stworzenie uniwersalnego protokołu wymiany wartości (VTP - Value Transfer Protocol), zapewniającego prosty dostęp do smart kontraktów, skierowanych w głównej mierze do odbiorców biznesowych i instytucjonalnych. Projekt posiada własną, natywną kryptowalutę o tej samej nazwie (QTUM). Projekt zarejestrowany jest w Singapurze i cieszy się największą popularnością w Chinach oraz Korei Południowej.

Maksymalna podaż QTUM to 101 079 896 jednostek, z czego ponad 89 mln znajduje się w obiegu rynkowym.

Reklama

 

Czytaj także: Dogecoin (DOGE) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

ICO projektu QTUM

Twórcami platformy QTUM są pochodzący z Chin Patrick Dai oraz Amerykanin Jordan Earls. Prace nad projektem rozpoczęły się już pod koniec 2016 r., jednak pierwsza wersja white papera została opublikowana 9 lutego 2017 r. Qtum zebrał fundusze na rozwój platformy podczas sprzedaży tokenów w ramach ICO. Sprzedaż tokenów QTUM, opartych na smart kontrakcie ERC20 (Ethereum), trwała miesiąc, od 16 marca do 15 kwietnia 2017 r. Podczas ICO łącznie zebrano 15,6 mln dolarów, z czego tokeny warte wówczas 10 mln USD zostały sprzedane w ciągu pierwszej doby od startu. Ze wszystkich ponad 100 mln wyemitowanych tokenów, 51% przeznaczonych było na publiczną sprzedaż, 20% zostało przekazanych twórcom oraz developerom, zaś pozostałe 29% przeznaczono na fundusz rozwoju aplikacji opartych na Qtum.

8 września 2017 r. doszło do opublikowania pierwszej wersji sieci głównej Qtum (ang. main net), dzięki czemu QTUM stał się kryptowalutą funkcjonującą na własnym blockchainie, zaś posiadacze tokenów zakupionych w ICO zostali zobowiązani do ich wymiany (ang. token swap).

 

Sprawdź aktualny kurs QTUM

Reklama

 

 

Podstawowe informacje o Qtum

Ideą stojąca za stworzeniem platformy Qtum było połączenie modelu transakcji UTXO (ang Unspent Transaction Outputs), znanego z bitcoina z wirtualną maszyną Ethereum (EVM), pozwalającą na tworzenie zaawansowanych smart kontraktów oraz zdecentralizowanych aplikacji.  Dzięki temu sieć Qtum jest nie tylko kompatybilna z implementacjami przygotowanymi dla BTC, takimi jak SegWit, czy Lightning Network, ale także pozwala na tworzenie smart kontraktów z kompletnością Turinga (ang. Turing complete), jak Ethereum. Co więcej, wciąż rozwijany interfejs programistyczny dla Qtum o nazwie x86VM ma pozwolić na programowanie smart kontraktów w najpopularniejszych językach, takich jak C++, Python, Go, czy Rust, co jest dużą zaletą w porównaniu z Ethereum, które pozwala na programowanie wyłącznie w natywnym języku Solidity. Jednym z celów zespołu Qtum jest zachowanie kompatybilności smart kontraktów z EVM (wirtualną maszyną Ethereum).

Sieć Qtum oparta jest na algorytmie konsensusu Proof of Stake, w przeciwieństwie do BTC i ETH, ze względu na potrzebę wysokiej skalowalności oraz chęć uzyskania niskiej energochłonności sieci.

W sieci Qtum nie występują górnicy, zaś za tworzenie nowych bloków transakcyjnych oraz potwierdzanie transakcji odpowiadają pełne węzły, które stakują (zamrażają) posiadane przez siebie QTUM. Czas bloku (ang. block time) wynosi ok. 120 sekund, zaś nagroda za blok (ang. block reward) to 4 QTUM, wraz z opłatami transakcyjnymi w konkretnym bloku.

Reklama

Model opłaty za transakcje został zaczerpnięty z Ethereum, co oznacza że każda operacja do wykonania potrzebuje opłaty za tzw. gas, którego stawka obliczana jest w QTUM.

Najpopularniejszy rodzaj smart kontraktów w Qtum to QRC20, swoją koncepcją oparty na architekturze Ethereum.

 

Zobacz także: VeChain (VET) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Jaki portfel (wallet) do QTUM?

QTUM oferuje dostęp do oficjalnych portfeli na różne platformy i systemy operacyjne. Podstawowym portfelem desktopowym jest oficjalny QTUM Core, będący walletem full node (co oznacza, że pobiera i synchronizuje cały blockchain, stając się pełnym węzłem), dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. QTUM Core służy również do stakowania swojego salda. Nieoficjalnym portfelem desktopowym jest Electrum dla QTUM, dostępny na Windows i MacOS. Zespół QTUM przygotował również oficjalną aplikację mobilną Qtum Wallet dla systemów Android oraz iOS (Apple). Mobilny multiwallet (obsługujący wiele kryptowalut) dla QTUM to m.in. Bitpie, również dostępny na Android i iOS.

Reklama

QTUM jest również obsługiwany przez portfele sprzętowe (ang. hardware wallets) firmy Ledger (Nano S oraz Blue) za pośrednictwem aplikacji Ledger Live.

Należy pamiętać, że QTUM nie jest już tokenem ERC20, opartym na blockchainie Ethereum (ETH), stąd też wszystkie informacje w sieci na temat jego kompatybilności z portfelami dla tokenów są nieaktualne.

 

 

Kurs i notowania QTUM

Reklama

QTUM jest obecnie notowany na 43 giełdach kryptowalut, z których największy obrót posiadają platformy Lbank oraz Bibox (łącznie ok. 60% całego dziennego wolumenu handlowego). QTUM można zakupić również na najpopularniejszych giełdach, takich jak Binance, OKEx, czy Bittrex, jednak wolumen jest znacznie niższy niż w przypadku dwóch wymienionych wyżej giełd. QTUM za polskiego złotego (QTUM/PLN) można kupić na giełdzie Exmo, należy jednak liczyć się z niemal zerową płynnością na tym instrumencie.

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) QTUM osiągnął 7 stycznia 2018 r. - wyniósł on 106,88 dolara przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 6,94 mld dolarów, co wówczas dawało projektowi 14. miejsce w rankingu kapitalizacji serwisu CoinMarketCap.

Podczas trwającej od początku 2018 r. bessy na rynku kryptowalut, QTUM stracił ponad 98% swojej wartości, liczonej od styczniowych szczytów. Obecnie znajduje się na 31. lokacie pod względem kapitalizacji, która nie przekracza 200 mln dolarów.

 

 

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej