• Odbierz prezent
Pundi X (NPXS) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Kryptowaluty łatwe do kupienia jak butelka wody

Pundi X (NXPS) to platforma płatnicza i handlowa oparta na technologii blockchain, dająca sprzedawcom narzędzia do wprowadzenia łatwych w implementacji płatności w najpopularniejszych kryptowalutach, takich jak bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ethereum (ETH), czy NEM (XEM). Projekt zapewnia również fizyczne terminale płatnicze dla sklepów (XPOS), aplikację wielowalutowego portfela mobilnego (XWallet) oraz kartę płatniczą (XPASS). Projekt Pundi X jest także emitentem własnych tokenów użytkowych (ang. utility tokens) NXPS, opartych na technologii Ethereum (ERC20), których sprzedaż odbyła się podczas ICO wartego 35 mln dolarów.

Dewizą platformy Pundi X jest doprowadzenie do sytuacji, w której zakup kryptowalut będzie tak prosty jak kupno butelki wody w sklepie, a także do tego, aby wodę można było kupić z wykorzystaniem walut wirtualnych w każdym sklepie, podobnie jak obecnie ma to miejsce z bankowymi kartami płatniczymi.

Projekt powstał w 2017 r. w Singapurze, gdzie ma główną siedzibę, oprócz tego prowadząc biura m.in. w Londynie, Sao Paulo i Tokio. Zespół Pundi X liczy obecnie ok. 150 osób. Usługa jest najpopularniejsza na Dalekim Wschodzie (Singapur, Indonezja).

Czytaj także: Ethereum (ETH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Ethereum (ETH) - to otwartoźródłowa (ang. open-source), zdecentralizowana platforma oparta na rozproszonym rejestrze blockchain, z kryptowalutą o nazwie Ether (najczęściej nazywaną również Ethereum). Platforma pozwala na tworzenie smart kontraktów (ang. smart contracts), czyli zdecentralizowanych ap.. Czytaj
Ethereum (ETH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

ICO projektu Pundi X (NXPS)

Projekt postanowił zebrać fundusze na rozwój swojej platformy w formie sprzedaży tokenów w ramach ICO. Sprzedaż trwała dokładnie jeden dzień (ze względu na sprzedaż wszystkich dostępnych tokenów) i odbyła się 21 stycznia 2018 r. Cel zbiórki został ustalony na 35 mln dolarów, zaś podczas ICO sprzedano 175 mln tokenów NXPS, czyli 66% wszyskich dostępnych. NXPS można było zakupić za ETH z kursem 1:1666,67, jednak początkowo każdy z biorących udział w ICO otrzymał 500 tokenów, docelowo w ciągu kolejnych 36 miesięcy zwiększając ich liczbę do 100% zakupionych. Udział w ICO wymagał przejścia procedury weryfikacyjnej (KYC)

Tokeny użytkowe NXPS służą do opłacania wszystkich usług w sieci Pundi X, w tym do zakupu reklam na platformie XPAS. Użytkownicy otrzymują również rabaty za dokonywanie płatności za pomocą NXPS w sklepach podłączonych do sieci Pundi X. Tokeny NXPS są pełnią także funkcję „paliwa” dla transakcji w sieci, co oznacza że sprzedawcy posiadający terminale płatnicze są zobowiązani do korzystania z nich (działa to na podobnej zasadzie jak m.in. Gas w sieci Ethereum).

 

Elementy ekosystemu Pundi X - XPOS, XWallet, XPASS

Pundi X docelowo zapewnia fizycznym punktom sprzedaży możliwość przyjmowania płatności w kryptowalutach swoim klientom za pomocą aplikacji mobilnej lub karty płatniczej. Do tego celu służy terminal płatniczy w postaci urządzenia XPOS (Point of Sale), opracowany przez Pundi X. Urządzenie swoim wyglądem przypomina standardowy terminal płatniczy, jednak zamiast fizycznej klawiatury posiada siedmiocalowy dotykowy ekran.. Pozwala ona sprzedawcom na przyjmowanie płatności w kryptowalutach (m.in. BTC. LTC, ETH) od użytkowników sieci Pundi X, posiadających aplikację mobilną (NFC) lub kartę płatniczą. Za pomocą terminalu mogą oni również zakupić kryptowaluty za waluty fiducjarne. Urządzenie pracuje w oparciu o system operacyjny Android i pozwala developerom na rozwijanie własnych wewnętrznych aplikacji. Terminal daje również możliwość wyświetlania reklam. W przyszłości Pundi X chce wypuścić na rynek mniejszą wersję terminalu XPOS Handy oraz terminal w formie stacjonarnego bankomatu (XPOS Desk).

Pundi X docelowo chce rozwinąć sieć swoich terminali XPOS do skali przynajmniej 100 tys. urządzeń w 20 krajach do lutego 2021 r.

Sprzedawcy mogą przyjmować płatności bezpośrednio w kryptowalutach lub dokonywać natychmiastowego przewalutowania na waluty fiducjarne, w celu uniknięcia ryzyka kursowego.

Użytkownicy Pundi X mogą korzystać z płatności za pomocą aplikacji mobilnej XWallet, która jest portfelem dla BTC, ETH, LTC, NPXS i Binance Coin (BNB), dostępnym na urządzenia z systemami Android oraz iOS. Aplikacja wymaga utworzenia własnego konta użytkownika i nie jest standardowym portfelem kryptowalutowym, gdyż nie daje dostępu do kluczy prywatnych. Należy traktować ją bardziej jako interfejs sieci Pundi X.

Płatności można dokonywać również za pomocą karty XPASS, którą da się także zsynchronizować z aplikacją mobilną XWallet.

Transakcje w sieci XPOS są realizowane w czasie do 0,5 sekundy, podobnie jak płatności PayPass w sieciach Visa i Mastercard. Wysoka skalowalność i natychmiastowy czas księgowania transakcji okupiony jest jednak wysokim stopniem centralizacji. Mimo, że transakcje nie odbywają się w sieci blockchain, ich przebieg jest rejestrowany w sieci Ethereum, co zapewnia trwały nośnik danych o historii operacji.

 

FXMAG kryptowaluty pundi x (npxs) - co musisz o nim wiedzieć? opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie pundi x ethereum ico 1

Graficzny schemat działania sieci Pundi X i obiegu tokenów NXPS

Czytaj także: Miał być bitcoin na karcie Visa, skończyło się na piramidzie finansowej

Głośny projekt TenX (PAY), obiecujący umożliwienie płatności w bitcoinie i Ethereum w każdym sklepie na świecie obsługującym karty płatnicze Visa, po zeszłorocznym wyjątkowo udanym ICO i dużym zainteresowaniu użytkowników, spowodowanym chwilowym działaniem usługi, wytracił cały wypracowany wcześnie.. Czytaj
Miał być bitcoin na karcie Visa, skończyło się na piramidzie finansowej

 

Blockchainowy smartfon od Pundi X - XPhone

Smartfon od Pundi X nazwany XPhone został zaprezentowany na tegorocznych targach technologii mobilnych MWC w marcu w Barcelonie. Producent nazywa go „pierwszym blockchainowym smartfonem na świecie” (podobnie jak HTC i Sirin Labs), gdyż telefon będzie posiadał specjalny „tryb blockchain”, nazywany Funkcją X, uruchamiany dedykowanym fizycznym przyciskiem z boku obudowy. Smartfon będzie pracował na dwóch systemach operacyjnych - w „normalnym trybie” będzie to standardowy Android 9, zaś w po włączeniu Funkcji X telefon przełączy się na specjalnie przygotowaną przez Pundi X wersję Androida, która natywnie będzie obsługiwać zdecentralizowane aplikacje i tokeny Ethereum, w tym również token projektu Pundi X - NPXS. 

Telefon w przeciwieństwie do konkurentów (HTC Exodus, Sirin Labs Finney) będzie posiadał średniopółkowe parametry - procesor Snapdragon 660 (znany m.in. z budżetowych wersji flagowych smartfonów), mniejszy 5,6 calowy ekran oraz 6 GB pamięci RAM i 128 GB ROM.

 

Jaki portfel (wallet) do Pundi X?

Tokeny Pundi X oparte są na najpopularniejszym standardzie smart kontraktu, jakim jest ERC20, funkcjonujący w sieci bloków Ethereum (ETH). Oznacza to wyjątkowo szeroki wybór portfeli na różne systemy operacyjne i urządzenia. Oprócz tego tokeny Pundi X są natywnie obsługiwane przez oficjalną aplikację mobilną XWallet.

Podstawowym portfelem dla tokenów ERC20 jest webowy (dostępny z poziomu przeglądarki internetowej) MyEtherWallet, który jednak ze względów bezpieczeństwa (ryzyko wyświetlania klucza prywatnego) warto zsynchronizować z wtyczką MetaMask, dostępną na najpopularniejsze przeglądarki (Chrome, Firefox, Opera, Brave).

Popularnymi portfelami desktopowymi dla tokenów Ethereum są Mist oraz Exodus (multiwallet), dostępne na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux.

Z szerokiej gamy portfeli mobilnych warto zwrócić uwagę na takie aplikacje jak imToken, czy multiwallety takie jak Trust Wallet, Jaxx i Coinomi. Wszystkie z nich dostępne są zarówno w wersji na urządzenia z systemami Android i iOS (Apple).

Tokeny NPXS są również kompatybilne z najpopularniejszymi portfelami sprzętowymi (ang. hardware wallets), takimi jak Ledger (Nano S, Nano X, Blue) i Trezor (One, Model T).

 

Kurs i notowania Pundi X (NPXS)

Token projektu Pundi X jest aktualnie notowany na 26. giełdach kryptowalut, z których największy obrót posiada giełda Binance (ok. 75% dziennego wolumenu, w parach z BTC i ETH). Oprócz tego NPXS dostępny jest również na takich platformach handlowych jak Bitrue, Bittrex, czy Upbit. Obrót NPXS jest dość mocno scentralizowany (na giełdzie Binance), dlatego przy wyborze pozostałych ośrodków handlowych należy liczyć się ze stosunkowo niską płynnością. Opisywany token nie jest aktualnie dostępny na żadnej z polskich giełd kryptowalut.

Dotychczasowy szczyt notowań Pundi X miał miejsce 17 czerwca 2018 przy kursie 0,0156 dolara i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 1 mld dolarów, jednak dane dotyczące precyzyjnej kapitalizacji różnią się od siebie. Aktualnie projekt traci ponad 95% w stosunku do historycznych szczytów, znajdując się na czterdziestym miejscu w rankingu kapitalizacji serwisu CoinMarketCap. Aktualna wycena projektu przekracza 115 mln dolarów.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk