• Odbierz prezent
Populous (PPT)- co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Faktoring w oparciu o blockchain Ethereum

Populous (PPT) to projekt smart kontraktu funkcjonującego w sieci Ethereum (ETH), pozwalającego na dokonywanie faktoringu rejestrowanego w sieci blockchain. Projekt za swój cel stawia rozwiązanie problemu braku płynności finansowej firm, spowodowanej nieuregulowanymi należnościami z faktur. Łączy on faktorantów, chcących sprzedać swoje wierzytelności, z faktorami, którzy gotowi są za nie zapłacić sumę satysfakcjonującą druga stronę transakcji (maksymalnie do 95% wartości wierzytelności). Mimo, że sam faktoring jest usługą znaną i popularną od dłuższego czasu, Populous do jej realizacji wykorzystuje mechanikę smart kontraktu w sieci blockchain, pozwalającą na dokonanie transakcji bez pośredników, bez barier walutowych i geograficznych (aktualnie obsługiwane są rynki: brytyjski, chiński, wraz z Hong Kongiem, nabywca faktur może jednak pochodzić z dowolnego regionu świata). Populous nie nakłada również ograniczeń dla branż, które najczęściej nie są obsługiwane przez firmy faktoringowe. Platforma umożliwia wystawienia faktur na sprzedaż oraz dokonanie ich zakupu (w formie aukcji) i zarabia na prowizjach od wartości faktur, które znalazły nabywców.

Populous wykorzystuje rozszerzalny język sprawdzalności finansowej (XBRL) do weryfikacji wiarygodności faktur oraz oceny ryzyka. W samej platformie nie dochodzi do transakcji z wykorzystaniem walut fiducjarnych - aby zapewnić medium wymiany wartości bez ryzyka kursowego, wprowadzono wewnętrzny token (stable coin) XAU Poken, którego wartość jest ściśle powiązana z funtem brytyjskim (GBP).

Projekt powstał w 2017 r. i posiada siedzibę w Londynie.

Tokeny Populous posiadają ograniczoną maksymalną podaż, wynoszącą 53 252 246 jednostek, z których wszystkie aktualnie znajdują się w obiegu rynkowym. Tokeny użytkowe PXP zostały wyemitowane w liczbie 50 mln jednostek.

 

ICO projektu Populous (PPT)

Populous zdecydował się na zebranie funduszy na rozwój platformy poprzez sprzedaż tokenów w ramach ICO. Przedsprzedaż tokenów PPT, stworzonych w standardzie smart kontraktu Ethereum ERC20 trwała od 8 czerwca do 8 lipca 2017 r. Publiczna sprzedaż tokenów trwała jeden dzień - 24 lipca 2017 r. Projektowi udało się osiągnąć cel zbiórki, ustalony na 39 600 ETH, co wówczas odpowiadało kwocie ok. 10,2 mln dolarów.

 

Jak działa Populous?

Platforma oparta jest na smart kontrakcie, funkcjonującym w sieci Ethereum. Pozwala zarówno na wystawianie na sprzedaż swoich nieprzeterminowanych wierzytelności w postaci faktur, a także ich licytowanie. Obie strony transakcji muszą wcześniej dokonać rejestracji i przejść procedurę weryfikacyjną KYC (ang. know your customer). Tokeny użytkowe PPT służą do wymiany na tokeny XAU Poken, których wartość jest powiązana z funtem brytyjskim, a także do pokrywania prowizji za finalizację transakcji. Przy zakupie konkretnej faktury, nabywca płaci za nią tokenami Poken, które następnie mogą być przez sprzedającego wymienione na tokeny PPT, później zaś sprzedane na publicznych giełdach kryptowalut. Maksymalna wartość, jaką faktorant (sprzedający fakturę) może otrzymać za zbycie swoich wierzytelności wynosi 95% ich wartości.

Tokeny wewnątrz platformy Populous PXP, służą do pokrywania opłat za dostęp do informacji finansowych o kontrahencie. Zostały one przekazane posiadaczom PPT w styczniu 2018 r. w ramach airdropu. Dane finansowe na platformie są przekazywane w popularnym standardzie XBRL.

Do oceny ryzyka wierzytelności faktoranta Populous wykorzystuje powszechnie znany wskaźnik Z-Score Altmana. Służy on do przewidywania prawdopodobieństwa bankructwa danej spółki w ciągu najbliższych 24 miesięcy, a także do oceny potencjalnych trudności finansowych i wypłacalności. Wierzytelności z wyższą oceną Z-Score są skupowane za większe procentowo kwoty (maksymalnie do 95% ich wartości). Prowizja za finalizację transakcji w Populous jest opłacana przez sprzedającego.

 

Jaki portfel (wallet) do Populous?

Token PPT oparty jest na najpopularniejszym standardzie smart kontraktu Ethereum - ERC20. Jest to równoznaczne z tym, że posiada on bardzo szeroki wachlarz portfeli na różne urządzenia i systemy operacyjne.

Najpowszechniejszym portfelem dla tokenów Ethereum jest dostępny z poziomu przeglądarki internetowej MyEtherWallet, jednak ze względów bezpieczeństwa zaleca się jego synchronizację np. z portfelem MetaMask, działającym w formie wtyczki do najpopularniejszych przeglądarek (Chrome, Opera, Firefox, Brave). Dekstopowe portfele dla Populous godne uwagi to m.in. Exodus oraz Jaxx, dostępne na systemy operacyjne Windows, MacOS i Linux.

Godne uwagi portfele mobilne obsługujące PPT to m.in. Trust Wallet, imToken oraz Coinomi, które sa obsługiwane przez urządzenia z systemami Android oraz iOS.

Populous jest również kompatybilny z najpopularniejszymi portfelami sprzętowymi (ang. hardware wallets), takimi jak Ledger (Nano S, Nano X, Blue), czy Trezor (Model T, One).

 

Kurs i notowania Populous (PPT)

Token Populous notowany jest aktualnie na 14 giełdach kryptowalut, z których największy wolumen handlowy posiada giełda Binance (ok. 45% dziennego obrotu) w parze z bitcoinem (PPT/BTC). Populous notowany jest również na takich giełdach jak Coinbene, Mercatox, czy OKEx. Obecnie żadna z polskich giełd nie oferuje handlu PPT, nie ma również możliwości bezpośredniego zakupienia go za polskiego złotego.

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) Populous wyniósł 76,49 dolara, przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 2,5 mld dolarów. Miało to miejsce 28 stycznia 2018 r., co wówczas dawało projektowi 20. lokatę w rankingu kapitalizacji projektów blockchain. Aktualnie projekt traci ponad 98% od szczytów notowań i znajduje się na 60. pozycji w rankingu kapitalizacji portalu CoinMarketCap.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk