Reklama
WIG80 014,50+0,02%
WIG202 340,36-0,45%
EUR / PLN4,32-0,12%
USD / PLN3,98+0,10%
CHF / PLN4,48+0,06%
GBP / PLN5,05-0,21%
EUR / USD1,08-0,22%
DAX17 969,29+0,20%
FT-SE7 715,81-0,09%
CAC 408 158,82+0,13%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,89-0,02%
ROPA WTI81,64-1,41%
ZŁOTO2 153,10-0,39%
SREBRO24,92-0,44%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PIVX - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, portfele

Darek Dziduch | 20:00 16 październik 2018

PIVX - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, portfele | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Pierwsza anonimowa kryptowaluta bez górników

PIVX to otwartoźródłowa (ang. open source) kryptowaluta oparta na technologii blockchain, należąca do grona private coinów, czyli kryptowalut zapewniających anonimowość transakcji, podobnie jak m.in. Monero (XMR), czy Zcash (ZEC), przy jednoczesnym zapewnieniu niemal natychmiastowych potwierdzeń. Akronim PIVX oznacza Private Instant Verified Transaction. PIVX był pierwszą kryptowalutą opartą na algorytmie konsensusu Proof of Stake, która zapewniała anonimowość transakcji dzięki wykorzystaniu protokołu Zerocoin.

 

PIVX oparty jest na mocno zmodyfikowanym kodzie źródłowym kryptowaluty Dash i podobnie jak ona funkcjonuje na zasadzie DAO - zdecentralizowanej autonomicznej organizacji, finansowanej przez użytkowników sieci.

 

Reklama

PIVX - w przeciwieństwie m.in. do bitcoina (BTC), lecz podobnie jak Monero - nie posiada ograniczonej podaży (liczby jednostek), co oznacza że ma on charakter inflacyjny. Inflacja PIVX będzie maleć z roku na rok ze względu na stałą liczbę „wybijanych” (ang. minted) jednostek, oscylujących między 2,3-2,6 mln rocznie. Obecnie w obiegu rynkowym znajduje się niecałe 56,8 mln jednostek PIVX.

 

 

Historia powstania i rozwoju PIVX

Projekt powstał 30 stycznia 2015 r. na bazie zmodyfikowanego kodu źródłowego kryptowaluty Dash, która jest hybrydą Proof of Work oraz Proof of Stake. PIVX początkowo nazywał się DarkNet (DNET), jednak w styczniu 2017 r. zdecydowano się na zmianę nazwy na obecną. Od 30 stycznia 2016 r. do 17 sierpnia 2017 r. PIVX był - podobnie jak Dash - kryptowalutą hybrydową, w której, oprócz obecności masternode’ów (pełnych węzłów z określona liczbą środków, zapewniających natychmiastowe potwierdzenia transakcji), zachodził proces kopania przy użyciu algorytmu kryptograficznego X11.

 

Reklama

16 października 2017 r. zaimplementowano protokół Zerocoin dla potrzeb PIVX, aby zapewnić pełną anonimowość i prywatność transakcji. Zerocoin jest uznanym protokołem prywatności na bazie którego powstała m.in. anonimowa kryptowaluta Zcoin (XZC). Od maja 2018 r. PIVX umożliwia stakowanie salda portfela przez użytkowników, w celu potwierdzania transakcji w sieci. Tym samym PIVX stał się pierwszą w pełni anonimową kryptowalutą Proof of Stake.

 

 

Sprawdź aktualny kurs PIVX

 

 

Masternody i stakowanie PIVX

Reklama

Obecnie PIVX jest kryptowalutą opartą na algorytmie konsensusu Proof of Stake, co oznacza że za nie występuje w niej proces kopania (miningu), a za potwierdzanie transakcji i dodawanie nowych bloków do sieci odpowiadają masternody oraz użytkownicy stakujący (blokujący) konkretna liczbę jednostek PIVX na swoich portfelach. Nagroda za blok (ang. block reward) jest stała i wynosi 5 PIVX. Jest ona dzielona pomiędzy stakujących oraz masternode’y. Dodatkowo, podobnie jak w Dash, 10% każdej nagrody za blok jest automatycznie przeznaczane na rozwój zdecentralizowanej organizacji (DAO) i realizowanie celów przegłosowanych przez użytkowników.

 

Aby założyć masternode, należy posiadać min. 10 tys PIVX (obecnie ok. 12 tys. dolarów). Roczna stopa zwrotu wynosi obecnie ponad 12%. W przypadku stakowania, wystarczy nawet 1 PIVX, aby je rozpocząć, należy jednak pamiętać, że wynagrodzenie jest zależne od liczby zablokowanych jednostek kryptowaluty. Proces tworzenia nowych jednostek PIVX otrzymywanych w ramach nagrody za blok nazywany jest w oficjalnej dokumentacji „wybijaniem” (ang. mintingiem).

 

Średni czas bloku w sieci PIVX to 60 sekund, zaś maksymalna liczba transakcji na sekundę (TPS) wynosi obecnie 173, czyli kilkukrotnie więcej niż m.in. w bitcoinie i ethereum (ETH).

Reklama

 

Dzięki masternode’om dostępna jest również opcjonalna funkcja natychmiastowych transakcji (podobnie do InstantSend w Dash) o nazwie SwiftX, która jest w stanie przetworzyć 5 potwierdzeń transakcji w ciągu 1 sekundy.

 

 

Prywatność PIVX - zPIV

PIVIX wykorzystuje zmodyfikowany do potrzeb Proof of Stake protokół Zerocoin, stworzony początkowo dla zapewnienia prywatności bitcoinowi. zPIV zapewnia anonimowość transakcji poprzez obecność ekwiwalentu PIVIX o nazwie zPIV, który odpowiada wartości PIVIX i może być wymieniany w obie strony. zPIV pozwala na odłączenie transakcji od PIVIX i tym samym uniemożliwienie jej późniejszego zlokalizowania. 

Reklama

 

 

Jaki portfel (wallet) do PIVX?

PIVX oferuje swoim inwestorom pełen zestaw oficjalnych portfeli na różne platformy i urządzenia. Podstawowym portfelem jest desktopowy PIVX Core, dostępny dla systemów operacyjnych Windows, MacOS oraz Linux. Jest to portfel full node, co oznacza że po instalacji pobiera on całą historię sieci blockchain, na bieżąco ją synchronizując. Z jego poziomu można również uruchomić własnego masternode’a lub rozpocząć stakowanie. Na komputery przygotowano również lekki portfel PIVX Light Desktop.

 

Oficjalnym portfelem mobilnym na telefony z systemem Android jest PIVX Wallet. Użytkownicy urządzeń mobilnych Apple (iOS) mogą skorzystać z multiwalletu Coinomi, który obsługuje również PIVX. Aplikacja dostępna jest także na system Android.

Reklama

 

PIVX jest kompatybilny z portfelami sprzętowymi (ang. hardware wallets) firmy Ledger - Nano S oraz Blue.

 

 

PIVX - notowania i kurs

PIVX jest obecnie notowany na 15 giełdach kryptowalut, spośród których największy wolumen handlowy dostarcza południowokoreańska giełda Upbit (najczęściej powyżej 50% całego dziennego obrotu). Najbardziej płynnym instrumentem jest para z wonem koreańskim (PIVX/KRW).  Warto dodać, że południowokoreańskie giełdy są dostępne wyłącznie dla rezydentów tego kraju.

Reklama

 

PIVX jest dostępny również na ogólnodostępnych giełdach, takich jak m.in. Binance i Bittrex. Można zakupić go również na polskiej giełdzie Coinroom za polskiego złotego (PIVX/PLN), należy jednak być świadomym bardzo niskiej płynności.

 

Dotychczasowy szczyt notowań PIVX osiągnął 23 stycznia 2018 r. przy cenie 14,56 dolarów i kapitalizacji rynkowej, wynoszącej ponad 760,5 mln dolarów. Obecnie PIVX znajduje się na 93. miejscu rankingu kapitalizacji, wg serwisu CoinMarketCap.

 

Reklama

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej