• Odbierz prezent
Ontology (ONT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Ekonomia zaufania na blockchain

Ontology (ONT) to otwartoźródłowy (ang. open source) projekt oparty na technologii blockchain, mający na celu zbudowanie zdecentralizowanego ekosystemu zaufania, notaryzacji i identyfikacji, w szczególności przeznaczonego dla odbiorców na szczeblu przemysłowym i korporacyjnym. Projekt ma szerokie aspiracje do dostarczania możliwości pisania smart kontraktów i budowania zdecentralizowanych aplikacji, pozwalających m.in. na weryfikację tożsamości, oryginalności produktów, dostarczanie usług finansowych (wymiany wartości, tworzenia zdecentralizowanych ośrodków obrotu), czy tokenizowanie różnorodnych aktywów. Początkowo projekt oparty był na blockchainie platformy NEO, zaś cyfrowy token ONT funkcjonował w standardzie NEP-5 (najpopularniejszy w sieci NEO). Obecnie (od lipca 2018 r.) Ontology funkcjonuje na własnym blockchainie, którego kod źródłowy wywodzi się z projektu NEO.

Maksymalna liczba tokenów Ontology (ONT) wynosi 1 mld jednostek, z czego niewiele ponad 290 mln znajduje się obecnie w obiegu rynkowym.

Nazwa projektu pochodzi od działu filozofii, który zajmuje się m.in. problemami istoty bytu, przyczynowo-skutkowości, czasu i przestrzeni.

 

Czytaj także: NEO - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

NEO - chińskie Ethereum NEO (wcześniej AntShares - ANS) to otwartoźródłowa (ang. open-source) platforma oparta na technologii blockchain, mająca na celu stworzenie wysoko skalowalnej sieci dla zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz smart kontraktów. NEO jest główną warstwą koncepcji tzw. Smart.. Czytaj
NEO - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

Podstawowe informacje o Ontology (ONT)

Projekt Ontology jest rozwijany od 2017 r. przez chińską firmę Onchain, której założycielem jest Li Jun. Ontology chce dostarczać rozwiązania oparte na zdecentralizowanej bazie danych blockchain sektorowi biznesowemu, bez konieczności dokonywania skomplikowanej i kosztownej integracji, jak ma to miejsce w konkurencyjnych projektach (np. Stellar).

Ontology dostarcza ekosystem, pozwalający na rzetelną weryfikację tożsamości, oryginalności, przynależności, czy wartości, co pozwala na zastosowanie platformy m.in. do procedur weryfikacyjnych kontrahentów lub klientów, określania oryginalności lub sprawności produktu (jak m.in. w VeChain), zarządzania kapitałem korporacyjnym, określaniem praw autorskich treści, nadawaniem wirtualnej reputacji, a także do setek innych zastosowań, wymagających zaufania, bezpieczeństwa i wiarygodności danych.

Projekt wystartował 27 listopada 2017 r. na blockchainie NEO, wraz z tokenem ONT (NEP-5). Onchain nie jest jednak w żaden sposób związany z Fundacją NEO, co wielokrotnie zarzucano twórcom projektu.

 

Ontology był o tyle wyjątkowym projektem, że nigdy nie gromadził funduszy na rozwój w postaci sprzedaży tokenów podczas ICO - cała pula 1 mld tokenów została rozdzielona pomiędzy różne grupy użytkowników (w tym 10% dla NEO Council).

 

1 marca 2018 r. miał miejsce airdrop („zrzut” darmowych tokenów) 20 mln jednostek ONT przeznaczony dla posiadaczy NEO, korzystających z portfela Neon Wallet - za każdą jednostkę NEO automatycznie przyznawano 0,2 ONT. Airdrop był wspierany również przez giełdę Binance.

1 lipca 2018 r. ruszyła pierwsza wersja własnej sieci (ang. main net) Ontology, co było równoznaczne z przejściem na niezależny blockchain. Zorganizowano wówczas zamianę tokenów (ang. token swap) ONG, które dotychczas były oparte o technologię NEO. Zamiany można było dokonać za pomocą najpopularniejszych portfeli (o których więcej w dalszej części) ONTO oraz OWallet do 1 października 2018 r.

Odkąd ONT przestał być tokenem NEP-5 (NEO) do dokonywania transakcji konieczne jest posiadanie tokenów użytkowych (ang. utility token) ONG, które pełnią identyczną rolę jak GAS w NEO, co więcej ONT stał się niepodzielny, na wzór NEO (jak w przypadku akcji giełdowych - 1 jest najmniejszą jednostką).

 

Jaki portfel (wallet) do Ontology?

Podstawowym portfelem desktopowym dla tokenów Ontology jest oficjalny OWallet, dostępny na systemy operacyjne Windows oraz MacOS. Dedykowanym portfelem mobilnym dla ONT jest ONTO Wallet, dostępny na systemy Android oraz iOS (Apple). Warto dodać, że tokeny Ontology były oparte na najpopularniejszym standardzie NEP-5, co oznacza że były obsługiwane przez większość portfeli NEO, w tym m.in. Neon Wallet, O3 Wallet oraz wiele innych.

Aplikacja OWallet zapewnia również integrację z najpopularniejszym portfelem sprzętowym (ang. hardware wallet) Ledger Nano S oraz Blue. W najbliższej przyszłości Ontology ma być kompatybilne również z portfelem sprzętowym Trezor Model T.

 

Kurs i notowania Ontology (ONT)

Token Ontology jest obecnie notowany na 15 giełdach kryptowalut spośród których największy wolumen handlowy osiągają giełdy Liquid oraz Binance (średnio po ok. 30% dziennego obrotu). ONT dostępny jest również na takich platformach handlowych jak Huobi, OKEx, Czy Bibox. Obecnie żadna z polskich giełd kryptowalut nie oferuje dostępu do Ontology, podobnie jak i do samego NEO.

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) Ontology miał miejsce 3 maja 2018 r. przy wycenie 11,18 dolarów za token i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 1,3 mld USD. Obecnie projekt znajduje się na 24. miejscu w rankingu kapitalizacji wg serwisu CoinMarketCap, dzięki czemu Ontology jest najwyżej wycenianym spośród byłych tokenów opartych na technologii NEO, mającym ok. dwukrotnie niższą kapitalizację od samego NEO (znajdującego się aktualnie na 18. lokacie).

ONG jest niezależnym cyfrowym aktywem, mającym podobną funkcję do GAS w sieci NEO. Jest on obecnie notowany na trzech giełdach kryptowalut, z których największy obrót ma Upbit (ok. 60%) w parze z wonem koreańskim (ONG/KRW).

 

Czy warto zainwestować w Ontology?

Należy być świadomym tego, że ONT jest projektem skierowanym głównie do odbiorców korporacyjnych, a jego celem nie jest umożliwianie codziennych płatności, jak ma to miejsce np. w bitcoinie (BTC), mimo że sieć jest w stanie przetworzyć ok. 4000 transakcji na sekundę (TPS). Przyszły potencjalny wzrost jego wartości będzie determinować popularność platformy w biznesie. Ontology często bywa krytykowane za zbytnie podobieństwo do NEO, które jest bardziej popularne. NEO skupia się jednak na tworzeniu całego zdecentralizowanego modelu ekonomicznego (tzw. Smart Economy), zaś Ontology dostarcza możliwości w zakresie weryfikacji, identyfikacji, notaryzacji, z których w przyszłości może korzystać wiele branż, od medycznej, przez logistyczną, po bankową.

Warto jednak zwrócić uwagę, że projekt jako wielofunkcyjna platforma blockchain dla korporacji ma wielu konkurentów, wśród których warto wymienić chociażby Hyperledger.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk